„Zatiaľ čo pred tromi rokmi sme mali podlžnosti zo strany vlastníkov a nájomcov bytov vo výške viac ako 13 miliónov korún (431,521 tis.€), k poslednému septembrovému dňu tohto roka je to 6,5 milióna (215,760 tis.€). Jedným z hlavných dô-vodov zníženia nedoplatkov je to, že ľudia začali zatepľovať bytovky. Uvedomujú si, že musia platiť včas a keďže si zobrali úver z banky, nemôžu sa dostať do výraznejšieho dlhu. Automaticky by totiž museli platiť zmluvné pokuty. Ďalším nemenej podstatným dôvodom je, že stúpla hodnota bytov. Každý si teda zráta, že by sa neoplatilo prísť o byt, hlavne, ak ho v minulosti získal za výhodnejší členský poplatok,“ hovorí právnička OSBD Miroslava Murgašová.
Neplatičmi sú aj podnikatelia
Väčšina neplatičov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Ide o ľudí v nepriaz-nivej situácii. Sú to buď invalidi alebo občania, ktorí prišli o zamestnanie, prípadne majú viac maloletých detí, ktorým musia prioritne zabezpečiť základné životné potreby. Príjem domácnosti potom nepostačuje na úhradu bytu,“ vysvetľuje M. Murgašová.
Medzi chronickými neplatičmi sú ale napríklad aj podnikatelia alebo ľudia pracujúci v zahraničí. Po doručení upomienky z OSBD splatia dlžnú sumu jednorazovo. Tento spôsob platby im jednoducho viac vyhovuje.
Užívatelia bytov na Orave, ktoré spravuje OSBD, platia mesačne za služby a plnenia spojené s bývaním. Patrí medzi ne napríklad dodávka všetkých energií. V rámci pevných platieb odvádzajú pravidelne poplatok do fondu opráv, ktorý slúži na opravu a údržbu bytového domu. Napokon je to ešte poplatok za správu. Pre členov bytového družstva sú tieto poplatky nižšie.
„Tento rok nám vyšli po vyúčtovaní uplynulého obdobia preplatky. Bola teplá zima. Ľuďom sme teda preplatky vrátili. Tým, ktorí mali účtovné ne-doplatky, sme preplatkovú sumu odpočítali z dlhu.“
Dlžníkom hrozí exekúcia
Na tohtoročnej výške nedoplatkov sa vlastníci podieľajú 60 a nájomcovia 40 percentami. OSBD na svojich dlžníkov každoročne podáva žalobné návrhy. „Ak má niektorý z vlastníkov nedoplatok vyšší ako trojmesačný zálohový predpis, zvažujeme dať byt do dobrovoľnej dražby. Znamená to, že nedoplatok dá družstvo vymôcť dražobnej spoločnosti. Tá najskôr neplatiča osloví a určí mu lehotu na splatenie dlhu. Ak dlžník nezaplatí ani do uplynutia lehoty, spoločnosť vykoná dražbu bytu. Toto riešenie sme síce doteraz nevyužívali, ale vzhľadom na spomínané čerpanie úverov z banky a hroziace zmluvné pokuty predpokladáme, že ho čoskoro použijeme. Navyše, ušetríme tým poplatky za súdne trovy. Klasické vymáhanie dlhu vykonáva exekútor. Ak do určitej lehoty dlžník nezaplatí dlžnú sumu, exekútor si zvolí formu, akou ju bude vymáhať. V prípade, že dlh nie je veľký a človek je zamestnaný, exekútor mu buď zablokuje účty, alebo prostredníctvom zamestnávateľa mesačne strháva potrebnú sumu zo mzdy dlžníka. Ak však dlh narástol do takej výšky, že predchádzajúci krok by na vyrovnanie nedoplatku nepostačoval, môže sa pristúpiť k predaju bytu exekúciou,“ vraví právnička.
Promile z omeškania
OSBD účtuje vlastníkom úrok z omeškania platby, ktorý sa pohybuje podľa výšky diskontnej sadzby Národnej banky Slovenska. Predstavuje dvojnásobok tejto sadzby a zvyčajne ide o 8- 9% ročne z dlžnej sumy. U nájomcov je sankcia omnoho vyššia. Je stanovená nariadením vlády. Nájomcovia platia poplatok z omeškania vo výške dva a pol promile denne.
Keď nájomca s predkupným právom odkúpenia bytu nie je schopný zaplatiť svoj dlh, predstavenstvo OSBD mu zruší užívacie právo k bytu a tým zanikne aj jeho právo byt odkúpiť do osobného vlastníctva. Po vydražení takéhoto bytu ho nový majiteľ získava do nájmu s právom jeho odkúpenia. Vlastnícke byty putujú priamo do vlastníctva ich kupcov.
„V takýchto prípadoch nám odpadá problém, čo s rodinou, ktorá v byte zostala. Musí sa s ňou vysporiadať nový vlastník. Nám zákon stanovuje, že náhradné ubytovanie musíme zabezpečiť len rodinám s maloletými deťmi. Na tento účel využívame priestory v jednej bytovke v Kňažej,“ dodáva Miroslava Murgašová.