sa prostredníctvom filmových dokumentov a fotografií do krajín ďalekej Ázie, Austrálie, Afriky, ale aj do Nového Zélandu, Nepálu, či Mexika.
Myšlienka zorganizovať cestovateľský večer vznikla u známeho horolezca a cestovateľa Pavla Marettu.
„Povedal som si, že by bolo dobré usporiadať takéto podujatie s ľuďmi, ktorí radi cestujú. Nie je to snaha konkurovať filmovým festivalom, bolo to skôr také voľné rodinné stretnutie známych z okolia Dolného Kubína. Všetkých autorov prezentácií osobne poznám, viem, že boli na cestách a tak som ich oslovil,” hovorí P. Maretta.
Kamerun prekvapil
Jedným z tých, ktorých fotografie sa objavili na prezentačnom večeri vo Vyšnom Kubíne, je aj Dolnokubínčan Michal Škvarka. Úspešný cyklista navštívil so svojím bicyklom Kamerun.
„Dostal som sa tam cez kamaráta, ktorý obdržal od tamojšieho cyklistického zväzu pozvánku na preteky. Išlo len o týždňový pobyt, tak som si povedal, že pôjdem. Brali sme to ako ukončenie sezóny a zároveň výlet do krajiny, v ktorej sme ešte nikdy neboli,“ rozpráva Michal. Autom cestoval spolu s kamarátmi do Francúzska, odkiaľ sa letecky dostal priamo do Kamerunu.
„Vedel som, že nejdem do vyspelej krajiny. Pravdu povediac, očakával som horšie podmienky, aké tam v skutočnosti boli. Centrum hlavného mesta bolo moderné. Okrajové časti už pôsobili chudobnejšie. Štýl života je v Kamerune úplne iný ako u nás. Ľudia tam nepoznajú každodenný stres a zhon, neriešia také veci ako my,“ hovorí o svojich prvých pocitoch z exotického Kamerunu mladý športovec.
Domáci po nich hodili kameň
Slováci boli ubytovaní v hoteli. Stravu im hostitelia prispôsobili na európske pomery a požiadavky športovcov.
„Musím sa však priznať, že som si dával pozor na to, čo dám do úst. Nejedol som napríklad vôbec mäso, až posledný deň. Bál som sa črevných problémov. Tie sa našťastie nedostavili.“
Michal pred odchodom do Afriky absolvoval špeciálne očkovanie proti malárii. Šesť týždňov užíval aj tabletky, ktoré mu lekár predpísal. Počas pobytu v Kamerune zistil, že viac ako na stravu si musí dávať pozor na svoju zvedavosť. Fotografovanie miestnych ľudí totiž hraničilo s hazardovaním so svojím zdravím.
„Fotil som si mesto počas jazdy autom. Videl som, že sa to miestnym nepozdáva. Ale keď nám jeden z nich hodil do auta kameň, fotoaparát som radšej schoval,“ spomína na nepríjemnosť M. Škvarka. Inak je však Kamerun podľa jeho skúseností relatívne bezpečný štát.
Kamerunčania na bicykloch
Hlavným cieľom Michalovej návštevy Kamerunskej repub-liky boli cyklistické preteky. Trvali tri dni a dĺžka trate merala približne 150 kilometrov. „Nie je to veľa, ale šľapať v horúčave a pri takej vlhkosti vzduchu mi dalo zabrať.“
Preteku sa zúčastnili aj domáci cyklisti. Pre Slovákov bol pohľad na tmavočokoládových mužov sediacich na profesionálnych bicykloch nezvyčajný. „Neboli zlí, ale nemali absolútne stratégiu. Na nej zlyhávali,“ konštatuje Michal. Fanúšikovia, postávajúci pri ceste, kadiaľ viedla súťažná trať, však boli podľa neho fantas-tickí. Pretekárov nadšene povzbudzovali. „Šport je v Kamerune veľmi obľúbený. Predovšetkým futbal. Na ulici bolo bežne vidieť manévrovať s futbalovou loptou aj dievčatá. Nehrali pritom na trávnatom ihrisku, ale blatistom teréne. Zážitkom bolo stretnutie s jedným francúzskym futbalistom. Keď sme mu povedali, odkiaľ sme, ihneď sa nás spýtal, či nám niečo hovorí meno Ľubo Moravčík. Vraj s ním kedysi hrával v jednom družstve.“
Ešte chce cestovať
Michal Škvarka definitívne opúšťa český tím, v ktorom doteraz pôsobil. V najbližšej sezóne by mal súťažiť vo farbách Podbrezovej. V tomto klube sa mu črtajú aj väčšie možnosti cestovať po svete. „Na budúci rok plánujem ísť na preteky do Karibiku. Karibskú oblasť som už raz na bicykli navštívil, takže viem, do čoho idem.“