Jozef Kuraš bol dôstojníkom poľskej armády. Počas okupácie Poľska aktívne bojoval proti fašistom. Keď mu Nemci vyvraždili rodinu, uchýlil sa do hôr a začal proti nim bojovať ako veliteľ partizánskej skupiny pod prezývkou Ogieň. Po skončení vojny sa stal odporcom nastupujúceho režimu a so svojimi priaz-nivcami naďalej operoval v podtatranských lesoch – to už zbrane používal v mierových časoch a pre úrady sa stal stíhaným zločincom. Jozef Kuraš často prepadával obydlia slovenských rodín na územiach, ktoré pri novom územnom usporiadaní pripadli Poľsku, ale neváhal ani prekročiť hranice a lúpiť na slovenskej Orave či Spiši. Odvliekol a zavraždil niekoľko slovenských obyvateľov týchto území. V júli 1946 ho Poliaci odsúdili na smrť a stal sa hľadanou osobou. Vo feb-ruári 1947 bol ťažko zranený, zraneniam v nemocnici podľahol.
Na poľskej Orave, Javorine i Spiši žili Slováci už desaťročia svojím krajanským životom, čo poľskí spoluobčania rešpektovali. Do chvíle, keď rodina a politici odhalili v Zakopanom v lete 2006 Jozefovi Kurašovi – Ogniovi pamätník ako hrdinovi. Nový Targ umiestnenie pamätníka odmietol. Pamätník odhalil poľský prezident Lech Kaczynski. V máji priaznivci tohto „hrdinu“ uspo-riadali odbornú konferenciu, počas ktorej neprimerane glorifikovali kontroverznú osobu Ognia. To veľmi pobúrilo Slovákov žijúcich v Poľsku, no organizátori konferencie predsedu Spolku Slovákov v Poľsku Ludomira Molitorisa k slovu nepustili.
L. Molitoris preto vyzval Dušana Čaploviča, podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny – profesionálneho historika a archeológa - aby zorganizoval serióznu vedecko-historickú slovensko-poľskú konferenciu, ktorá by vniesla do sporov raz a navždy jasno. Glorifikáciou J. Kuraša trpia rodiny, ktoré si doteraz pamätajú jeho vyčíňanie a ktorých členov zavraždil. D. Čaplovič prisľúbil do roka konferenciu zorganizovať. Jej termín však bol už niekoľkokrát presúvaný a Slováci v Poľsku prestali už pomaly dúfať. Zato na Poľskej strane sa vášne rozhárali. V Ždiari pod Tatrami sa na budove objavil historicky podfarbený nápis 1938 Jaworzyna jest nasza!
V závere októbra sme sa zúčastnili konferencie Slovensko v EU – aktuálne otázky a výzvy, organizovanej pre regionálnych novinárov. Jedným z účastníkov bol aj Dušan Čaplovič, preto sme neodolali a spýtali sme sa ho na túto problematiku. Odpoveď bola vyhýbavá a súčasne konkrétna. D. Čaplovič nevníma otázku slovenskej menšiny v Poľsku tak dramaticky, ako Spolok Slovákov v Poľsku. A konferencia – tá je už za dverami: uskutoční sa v utorok 25. novembra v Dome kultúry v Novom Targu. Zameraná bude na československo-poľské vzťahy v období 1944 – 1948. Stretnú sa tu poľskí historici s historikmi Slovenskej akadémie vied a Vojenského historického ústavu. Jozef Kuraš a jeho pôsobenie pod Tatrami sú len zlomkom celej problematiky.