pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) uvádzali ako hlavný dôvod zdražovania zvýšenie ceny plynu.
Cena tepla sa u všetkých štyroch dodávateľov tepla na Orave menila tento rok až trikrát. Najskôr žiadali dodávatelia o zvýšenie vo februári, ďalšie prišlo v júli až auguste, tretie v auguste až októbri.
Najviac sa za 10 mesiacov zvýšila cena pre odberateľov spoločnosti Komterm, a.s., Bratislava (Nižná a Tvrdošín), kde sa variabilná zložka ceny tepla zvýšila takmer o 160 Sk bez DPH za GJ. V niektorých prípadoch je to nárast mesačných platieb aj o niekoľko stovák na domácnosť.
Dolný Kubín si pomohol
Trstenský Byttes, s.r.o. za rovnaké obdobie zvýšil cenu tepla o vyše 120 korún. Zvyšovania sa dočkali aj Dolnokubínčania a Námestovčania. Okresné mesto dolnej Oravy sa však od ostatných troch miest líši, pretože mestská teplárenská spoločnosť TEHOS využíva na vykurovanie časti dolnokubínskych domácností drevnú štiepku. Aj kvôli tomu sa tu cena zvyšovala menej, ako inde.
„Dôvodom úprav cien tepla je stále sa zvyšujúca cena plynu v odberateľskej kategórii, do ktorej spadáme. Od 30. júna išiel plyn hore každý mesiac. Biomasa síce nezdražela ani o korunu, je však zavádzajúce porovnávať ceny tepla v jednotlivých mestách. Všade majú totiž rozdielne technologické zariadenia a aj spotreba tepla v jednotlivých bytoch je rôzna,” tvrdí Milan Ďaďo, konateľ spoločnosti TEHOS.
Najviac zaplatia v Nižnej
a v Tvrdošíne
Aj riaditeľka spoločnosti Komterm, a.s. Andrea Dachová poukázala na zvyšujúcu sa cenu zemného plynu. „V priebehu roka 2008 naša spoločnosť zvyšovala cenu tepla, konkrétne variabilnú zložku ceny tepla u všetkých zdrojov tepla, ktoré prevádzkuje, dvakrát, a to k 1. júnu a k 1. septembru. Treba zdôrazniť, že cena tepla sa zvyšovala u všetkých výrobcov tepla so zdrojmi tepla, ktoré vyrábajú teplo zo zemného plynu. Cena tepla pozostáva z variabilnej zložky ceny tepla a fixnej zložky ceny tepla. V priebehu tohto roka došlo k cenovým úpravám len variabilnej zložky ceny tepla, ktorá zahŕňa náklady na palivo – zemný plyn.Nárast VZ sa prejavil v rozmedzí od 156 Sk/GJ do 208 Sk/GJ bez DPH,“ vyjadrila sa A. Dachová.
Variabilná zložka pre domácnosti napojené na Komterm v Nižnej, teda bytovky v Nižnej a na Medvedzí, narástla na výstupoch z primárnych rozvodov o 156,20 Sk/GJ bez DPH, na výstupoch z odovzdávacích staníc o 158,60 Sk bez DPH/GJ. Súčasná cena je teda už takmer na úrovni tisícky za GJ s DPH, zrátané presne: 956,20 Sk/GJ.
„Dôvodom nárastu variabilnej zložky bol nárast vstupu a to komoditnej ceny zemného plynu od počiatku roka. Cena zemného plynu pre výrobcov tepla nie je regulovaná ako cena zemného plynu pre domácnosti. V roku 2008 narastala mesačne. Keďže cenovú úpravu variabilnej zložky nie je možné vykonať mesačne, dochádza následne k skokovitému nárastu ceny tepla,“ dodáva riaditeľka.
Medvedžania a Nižňania majú aspoň jeden dôvod na optimizmus - do konca tohto roka im už zvyšovanie cien nehrozí. „Do konca roka už nedôjde k nárastu ceny tepla. V súčasnej dobe sa pripravujú návrhy ceny tepla na rok 2009, ktoré sa predkla-dajú URSO na schválenie k 31.októbru. Z dôvodu regulácie cien zemného plynu pre domácnosti na rok 2009 sa cena tepla v roku 2009 zníži. Naša spoločnosť začala práce na výstavbe nového zdroja tepla so zmenenou palivovou základňou a to drevnou štiepkou. Zmena palivovej základne umožní znížiť cenu tepla u všetkých odberateľov, nielen u domácností, ale aj u odberateľov priemyselnej sféry.“
Postup URSO
Dodávatelia tepla pre domácnosti na celom Slovensku musia pred zvýšením ceny predložiť návrh URSO. Až po jeho posúdení a schválení môže dodávateľ cenu zvýšiť. Samozrejme, len do takej miery, do akej mu to povolí URSO. „Úrad pri určovaní cien za výrobu, distribúciu a dodávku tepla postupuje v zmysle platnej legislatívy. Zákon upravuje aj cenové konanie vo veci určovania cien v sieťových odvetviach, a tiež, že účastníkom cenového konania je regulovaný subjekt predkladajúci cenový návrh, a Ministerstvo hospodárstva SR. Cenové konanie začína podaním návrhu na novú cenu. URSO návrh posúdi a predloží ministerstvu. Ak je návrh ceny v súlade so zákonom, vyhláseným rozsahom cenovej regulácie a spôsobom vykonania cenovej regulácie podľa rozhodnutia Rady pre reguláciu, a ak je vyjadrenie ministerstva kladné, URSO návrh schváli a vydá o tom rozhodnutie. MH SR sa k predloženému návrhu vyjadrí do 10 dní. Ak sa v lehote nevyjadrí, berieme to tak, že k predloženému návrhu nemá pripomienky. Ak je vyjadrenie MH SR záporné a URSO návrh ceny schváli, uverejní spolu s rozhodnutím aj vyjadrenie ministerstva s odôvodnením,“ informoval nás Ondrej Sirotek z Odboru regulácie tepelnej energetiky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o postupe, akým úrad stanovuje cenu za teplo.
Závislí od plynu
Ondrej Sirotek nám zdôvodňoval aj to, prečo niektorí výrobcovia tepla zvyšovali cenu tepla až tri-krát za rok. „Variabilná zložka predstavuje až 70 % z ceny tepla, ktoré sa vyrába zo zemného plynu. Dodávatelia tepla si zemný plyn kupujú od SPP na základe zmluvy, pričom sa cena plynu mení každý mesiac podľa ceny ropy a kurzu amerického dolára k našej korune. Od začiatku roka stúpla cena zemného plynu v priemere o 25 % , a to sa, žiaľ, muselo odzrkadliť aj na cene tepla. Ak sa cenová úprava odsúva a nekopíruje nárast ceny plynu v reálnom čase, je súhrnný cenový nárast logicky vyšší, aby pokryl aj stratu z predchádzajúceho obdobia. Garantujeme však, že priemerná ročná cena variabilnej zložky ceny tepla stúpla oproti začiatku roka len o nárast ceny paliva,“ tvrdí O. Sirotek.
Klesne aj plyn
O. Sirotek dodal, že do vzorca výpočtu ceny zemného plynu vstupuje ropa ako deväťmesačný priemer a kurz sa udáva v aktuálnych hodnotách. Na „smrteľníka“ zložité, no vďaka tomu sa dá pochopiť, že hoci sme všetci v médiách za-chytili informácie o znižovaní ceny ropy na svetových trhoch, na cene zemného plynu sa to odzrkadlí až neskôr.
„Klesajúca cena ropy navyše zdražuje dolár a ten sa odzrkadľuje v cene plynu už v príslušnom mesiaci. Preto dochádza k tomu, čoho sme svedkami práve teraz - cena ropy klesá a cena zemného plynu pre výrobcov tepla ešte stále stúpa. Pokles ceny sa očakáva až v novom roku.“