Noci v Rodanthe
teľov súčasnosti Nicholas Sparks. „Čím väčšia láska, tým smutnejšia tragédia sa s ňou spája. Tieto dve veci vždy akosi idú ruka v ruke.“
Román Noci v Rodanthe je nezvyčajne silný, emotívny ľúbostný príbeh. Pravú lásku možno zažiť v hocijakom veku, na akomkoľvek mieste a často vo chvíli, keď to najmenej čakáme. Adrienne Willisovej na toto poznanie stačil jediný víkend. Keď ju priateľka požiada, aby sa v čase jej neprítomnosti postarala o chod penziónu, Adrienne neváha a odchádza do malého pobrežného mestečka Rodanthe v Severnej Karolíne. Verí, že práve tu nájde pokoj, ktorý tak nevyhnutne potrebuje na to, aby prehodnotila svoj doterajší život. K pobrežiu sa však blíži nebezpečná búrka a v penzióne sa práve v tom čase ubytuje doktor Paul Flanner. Ten vo svojich päťdesiatich štyroch rokoch práve predal lekársku prax a sám sa pokúša ujsť pred vlastnou pohnutou minulosťou. Jediný spoločný víkend v nich spustí lavínu citov, ktoré v nich zostanú po zvyšok života.
Nicholas Sparks (1965) - jeden z najúspešnejších amerických spisovateľov súčasnosti. Je autorom viacerých celosvetovo úspešných románov. Jeho diela boli preložené do viac ako 35 jazykov. Noci v Rodanthe sú v poradí treťou Sparksovou knihou, ktorá sa dočkala filmového spracovania. Slovenská premiéra filmu je naplánovaná na koniec októbra. V diele Nicholasa Sparksa zaujímajú významné miesto témy ako je kresťanstvo, láska, tragédia a osud. Jeho obdivovatelia kladne hodnotia fakt, že vo svojich knihách mužské charaktery neberie na ľahkú váhu, pretože v literatúre býva emocionálny život mužov často zjednodušovaný.
Alžbeta – Zvláštna žena
Životná púť rakúskej cisárovnej Alžbety, ktorú všetci poznajú ako Sisi, sa začala ako nádherná rozprávka a skončila sa ako temná tragédia. Z mladej bezstarostnej bavorskej princeznej sa po boku bratanca Františka Jozefa stala cisárovná veľkej rakúsko-uhorskej ríše, ktorá sa práve v tom období ocitla na prahu zániku.
Zasnívané dievča s romantickou dušou sa stalo štvornásobnou matkou, ktorá sa musela zmieriť so samovraždou jediného syna Rudolfa a ktorá sa napokon pred tvrdou realitou života uzavrela do svojho vlastného sveta. Pestovala si telo a starala sa o svoju legendárnu krásu, holdovala jazdeniu na koni či hekticky cestovala až do tragickej smrti roku 1898 na brehu Ženevského jazera. Aura záhadnosti, tajuplnosti a extravagantnosti, ktorá túto „zvláštnu ženu“ obklopovala, dodnes nestratila na príťažlivosti.
E. C. C. Corti napísal túto knihu podľa cisárovninej písomnej pozostalosti, denníkov jej dcéry Valérie, ako i podľa iných neuverejnených denníkov a dokumentov. Corti v nej podáva pravdivý, srdcia čitateľov zasahujúci Alžbetin obraz. S citom i napätím rozpráva o fascinujúcom osude očarujúcej ženy, ktorá sa už za svojho života stala legendou.
Biografia Alžbeta - zvláštna žena (Elisabeth - Die seltsame Frau) prvýkrát vyšla v roku 1934 a doteraz sa dočkala 44 vydaní. Bola preložená do angličtiny, francúzštiny, dánčiny, taliančiny... Preto niet divu, že patrí medzi najúspešnejšie knihy o živote cisárovnej Sisi.
Naša minulotýždňová otázka bola tak trochu chytákom. Keďže kniha Marika Gombitová vyjde až v polovici novembra, správne odpovedali tí, ktorí uviedli že: O Marike Gombitovej nevyšla ešte na Slovensku žiadna kniha.
Knižnú novinku od vydavateľstva Ikar získava: František Jurášek z Dolného Kubína. Výhercovi blahoželáme a výhru posielame poštou.
Niektorú z noviniek vydavateľstva Ikar môže získať ďalší z vás. Stačí, ak nám do najbližšieho piatku pošlete správnu odpoveď na otázku: V ktorom roku zomrela rakúska cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi?