ZUBEREC. Múzeum bolo založené v roku 1967 a sprístupnené verejnosti v roku 1975. V rámci trvalej expozície architektúry a bývania na Orave v minulosti sa tu nachádza 55 objektov, začlenených do piatich častí. V expozícii vodných technických stavieb sa nachádza mlyn z Novote a valcha z Lomnej. Práve v tejto časti zatiaľ chýba objekt píly z Beňadova. Jeho vybudovaniu bránili do roku 2006 nevysporiadané vlastnícke vzťahy medzi Pamiatkovým ústavom v Bratislave a obcou Zuberec, ktorá mala múzeum v správe od roku 1992. Až kým sa ich nepodarilo vyriešiť, nemohol správca žiadať o podporu projektov zameraných na rekonštrukciu a obnovu objektov v múzeu. Všetky opravy, ktorých nebolo málo - nový drevený most, lavička cez potok Studená, prekrytie vyhne z Habovky a komory z Lomnej, či nové vyzrubovanie koliby z Hladovky – museli byť hradené z príjmov múzea.
Za posledné dva roky, odkedy bolo múzeum zriadené ako oddelenie obecného úradu v Zuberci, napojené na rozpočet obce, sa previedli rozsiahle opravy a rekonštrukcie ďalších objektov. V sýpkach z Dlhej bola prevedená úplná rekonštrukcia sociálnych zariadení s bezbariérovým vstupom. Pracovníci múzea prekryli objekt z Oravskej Lesnej a salašnícku kolibu zo Zuberca. Z projektov podporených Ministerstvom kultúry SR získali prostriedky na rekonštrukciu funkčných častí mlyna z Novote a v tomto roku bol úspešný aj projekt na rekonštrukciu valchy. Ďalšie podporené projekty boli zamerané na výchovno-vzdelávacie scénické programy konané v letných mesiacoch.
Pre úplné dotvorenie múzea je k dispozícii štúdia Juraja Langera - Model historických prostredí. Dokument obsahuje detailné rozpracovanie pôvodných prostredí, vyskytujúcich sa v intraviláne oravských dedín. Mnohé dotváracie prvky, ako likvidácia ihličnanov, výsadba listnáčov, dotvorenie pasienkov, lúk, rolí, výroba ohrád, oplotení a záhradiek, boli už väčšinou prevedené.
Obraz oravskej dediny dotvára aj pestovanie tradičných plodín a chov hospodárskych zvierat. Každoročne sa v múzeu koná množstvo pravidelných, náučných a folklórnych programov zameraných na prezentáciu ľudovej kultúry Oravy.
Okrem stálych pracovníkov pomáhajú múzeu študenti vysokých škôl a členovia skautských oddielov, bez nároku na odmenu. Bez nadšenia pre túto prácu, spojenú s realizáciou zaujímavých programov a dotváraním pútavej expozície, by Múzeum oravskej dediny nepatrilo medzi najnavštevovanejšie múzeá v prírode na Slovensku.
Treba tiež dodať, že mnohé pôvodné zámery koncepcie dobudovania múzea museli byť prispôsobené celoročnej prevádzke, v niektorých prípadoch pozmenené a dotvorené pre oživenie a zatraktívnenie expozície. Posledný nevybudovaný objekt – píla z Beňadova, má podľa schváleného projektu stáť v západnej časti múzea. Na tomto mieste sa v súčasnosti stavať nedá, pretože sa tu v tesnej blízkosti nachádza areál prenajatý firme patriacej Ondrejovi Šiškovi. Keď sa podarí skĺbiť zámery obce, schválených projektov a zainteresovaných osôb, a keď sa nájdu finančné zdroje, snáď sa posledný významnejší objekt múzea podarí sprístupniť verejnosti.