Sezóna bola úspešná, a to hneď z niekoľkých hľadísk. Niektorým vyšla viac, iným menej. Veľký talent dolnokubínskeho vodného slalomu Ján Janček sa počas roka pripravoval hlavne na prijímacie pohovory na vysokú školu. V kategórii do 23 rokov ho preto na majstrovstvách sveta v slovinskom Solkane zastúpil starší brat Ľubo. Dodatočne sa dostal do nominácie aj ďalší Dolnokubínčan Jozef Adamec - namiesto Kamila Kaniščáka z Bratislavy. Ľubo Janček obsadil 34. miesto a Jozef Adamec získal 43. pozíciu. Úspešnú sezónu zaknihovala aj nová dolnokubínska dvojica Daněk - Osadský, ktorí sa v kategórii C 2 presadzujú v slovenskej špičke.
Kubínčania len v Čunove
Vrcholom sezóny boli okrem olympijských hier aj ďalšie pohárové preteky, ktoré sú alternatívou voči „skostnatenému“ svetovému poháru. Slovenská elita zúčastnila pretekov German Open, Slovenian Open, American Open a na záver Slovak Open. Víťazom celého podniku sa stal Peter Kauser z Rakúska. Dolnokubínski vodnoslalomári prirodzene absolvovali len záverečné preteky v Čunove. Slovenian Open bol kvôli nepriaznivému počasiu zrušený. Sezóna ukázala, že v ŠKP nastolili správny trend. Ministerstvo vnútra – keďže ide o policajný športový klub - vytvára aspoň aké-také podmienky, aby vládla v ŠKP Dolný Kubín výkonnostná kontinuita. Každá zmena vládnej garnitúry stav zhoršuje, hoci každá nastupujúca sľubuje väčší prílev finančných zdrojov.
Majú stále menej
„Svojho času rozdeľovalo financie do klubov občianske združenie Unitop. Dnes ich rozdeľuje konkrétna osoba na ministerstve. Tam sa stal prioritou „akože“ masový šport, kde nejde o výchovu individuálnych talentov, prípadne podporu mládeže. Hovoríme tomu „preplácanie guľáša a piva“. Aj preto sme dostali o 50 % nižšiu dotáciu, než minulý rok. Nižšiu dotáciu dostalo aj vrcholové stredisko ŠKP Bratislava. Zvýšená podpora zo strany politikov tak zostáva v rovine prázdnych rečí,“ konštatuje šéf ŠKP Dolný Kubín Martin Stanovský. Preto je namieste otázka, či dokáže ŠKP ešte niekedy vyprodukovať pretekára typu Miroslava Stanovského. Tento talent obsadil 10. miesto v disciplíne K 1 na Olympijských hrách v Atlante v roku 1996.
Má zajačie úmysly
Okrem zmieňovaných pretekárov sú tu žiačikovia a synovia šéfa klubu Martina Stanovského - Jakub a Martin, aj syn Miroslava Stanovského Samuel. Sú tu však aj ďalší. V ŠKP vkladajú ambície aj do Martina Adamca, Samuela Mitruka, Milana Hupčíka či Daniela Záhumenského. Jediné dievča – Miriam Komaromyová - pravdepodobne zo zdravotných dôvodov skončí. Rozruch nastal okolo Jozefa Adamca. Jeden z najtalentovanejších kajakárov ŠKP Dolný Kubín má totiž „zajačie úmysly“. V poslednom období došlo k nedorozumeniu medzi hlavným trénerom Ľubomírom Jančekom st. a J. Adamcom. Situácia vyvrcholila na Slovak Open, kde Jozef Adamec nezvládol pokazenú jazdu psychicky. Napokon si to odniesla klubová loď, ktorú dostal do užívania (cena jednej lode je okolo 50 000 Sk – pozn. red.). Jozef Adamec dostal na základe toho dištanc. Nádejný pretekár však údajne dostal ponuku od Eleny Kaliskej, aby sa stal súčasťou KTK Liptovský Mikuláš.
Konkrétna ponuka chýba
" Zatiaľ však nemáme od druhej strany nič konkrétne, čo sa týka predovšetkým podpisových lístkov,“ dodáva Martin Stanovský. Svoj odchod avizoval Jozef Adamec už dávnejšie. Do konca septembra malo vedenie ŠKP Dolný Kubín nahlásiť jazdcov, zaradených do strediska, z čoho im budú vyplývať výhody. Týka sa to hlavne prípravy. Jozefa Adamca do zoznamu nezaradili. To znamená, že sa stáva radovým členom klubu. Ak aj prestúpi do KTK, nebude jeho situácia ružová. Ani taký veľký klub mu nedokáže v prvom momente zabezpečiť finančné krytie. Hádam si však v Dolnom Kubíne nespálil všetky mosty, pretože prestup do L. Mikuláša je do istej miery vstupom do „jamy levovej“. Na ďalšiu sezónu sa na vodnom kanáli v Liptove konajú majstrovstvá sveta juniorov do 23 rokov. Jozef Adamec by bol na domácej vode. Pred sebou má však aj maturitu -odrazový mostík do života. Počkajme si teda, ako sa bude dariť nielen Jozefovi Adamcovi, bez ohľadu na farby, v ktorých nastúpi, ale predovšetkým samotným pretekárom ŠKP. Čaká ich náročná zimná príprava.