
NOŽ NIE JE IBA ZBRAŇ , ako ho vníma mladá generácia, „kŕmená” americ-kými akčnými filmami a detektívkami. Je to v prvom rade pomocník – napríklad pri krájaní chleba či jablka.
ČIMHOVÁ. Budovou Základnej a materskej školy v Čimhovej sa minulú stredu niesla vôňa ovocia a sladkých dobrôt vyrobených prevažne z plodov jesene.
Vedenie školy spolu s občianskym združením Čimo pre svojich žiačikov, ale i pre rodičov a starých rodičov pripravilo netradičné podujatie. Dostalo výstižný a mnohé napovedajúci názov - Deň jablka. ,,Každý rok pripravujeme pre žiakov minimálne dve - tri takéto veľké akcie. Tento rok sme sa s kolegami dohodli, že urobíme niečo nové, netradičné. Okrem toho, že deti sa dozvedia množstvo nových vecí, zahrajú sa a ukážu, aký majú talent pri aranžovaní a práci so zeleninou, ovocím a kvetmi, spojili sme akciu aj s mesiacom úcty k starším. Štvrtáci sa preto hneď ráno vybrali s jabĺčkami za svojími starkými, ktorých pozývali na popoludňajšie posedenie,” povedala nám zástupkyňa riaditeľky Terézia Loffajová.
Deň jablka začínal na čim-hovskej škole už ráno o ôsmej. Hoci sa deti neučili, od začiatku až do konca mali plné ruky práce. Najskôr pripravili priestory a všetko potrebné na tvorivé dielne, potom popozývali starkých a na desiatu mali naplánovanú besedu s tamojšími babičkami. Tie mali deťom priblížiť históriu jablka i to, akú rolu zohrávalo v živote našich predkov.
„No keďže deti skutočne nadchlo tvorenie ovocných, zeleninových a kvetinových výtvorov, trošku sme museli program upraviť. Besedu s babičkami sme presunuli na popoludnie. Hneď po nej budú deti pokračovať v začatej práci v tvorivých dielňach a potom už očakávame starkých,” dodala krátko predpoludním zástupkyňa.
V stredu sa v Čimhovej fantázii skutočne medze nekládli. Vidieť to bolo aj na produktoch, ktoré vychádzali spod detských rúk. Stoly sa prehýbali pod všakovakými kytičkami, ježkami vyrobenými z jabĺk, pod ovocím z modelovacej hmoty, panáčikmi z rôzneho ovocia i zeleniny či jablkovo-hruškovo-mrkvovo-škoricovými reťazami. A z množstva výrobkov, ktoré sa malým školákom podarilo vykúzliť za pár hodín bola jasné, že takýto spôsob vyučovania sa im nesmierne páči. Pri malom stolíku v kútiku miestnosti sme natrafili ešte na jednu zaujímavosť. Jeden z otcov, ktorý prijal pozvanie, učil deti, ako si majú nakrájať chlieb.
„Všetko má svoju symboliku. Okrem toho, že si dnes deti vážia chlieb menej, ako kedysi, väčšinou ho kupujeme už pokrájaný. Mnohé deti teda ani nevedia, ako sa chlieb správne krája. Druhým dôvodom, prečo sme vymysleli takúto aktivitu, je nôž a súčasný pohľad detí na tento predmet. Dnes ho už totiž vnímajú skôr ako zbraň, nie ako predmet nápomocný v kuchyni. Chlieb sme teda spojili s nožom, pričom otecko deťom vysvetľuje, že nôž sa nemá používať ako zbraň, ako to vidia vo filmoch. Ukazuje im, na čo je, i to, ako sa má chlieb správne nakrájať. Biely obrus na stole znamená úctu k chlebu,” priblížila nám T. Loffajová. A prečo práve Deň jablka? „Zrejme preto, že jabĺčko je zdravé, chutné, vzhľadovo pekné a zbližuje ľudí. Použili sme ho teda ako symbol, aby sme sa aj my tu mohli takýmto milým spôsobom zblížiť.”