Ten tvoril spolu s kolegom Ma-rekom Süczsom tím, zastupujúci redakciu istého internetového portálu. Súťaž sa konala 8. a 9. októbra v Brne, v rámci veľtrhu Invex 2008.
„Prvý deň sme súťažili na rovnakých zostavách o čo najlepšie výsledky a druhý deň sme mali exhibíciu. Na nej už nešlo o vý-sledky, každý „žmýkal“ svoje počítače na maximum,“ rozpráva 28-ročný elektroprojektant.
Súťažiaci sa snažili dosiahnuť čo najvyššie hodnoty taktovania procesora a grafických kariet alebo pamätí, aby zlepšili výsledky v testovacích programoch, takzvaných benchmarkoch.
„V praxi to znamená, že vyššia frekvencia sa rovná vyššiemu výkonu a aj lepším výsledkom. Zvýšenie výkonu počítača pozostáva zo zvyšovania frekvencie FSB, z navýšenia napätia pre procesor, grafické jadro a pre všetky komponenty testovacieho počítača. Pri vyššom napätí vzniká väčšie množstvo tepla, ktoré treba nejakým spôsobom odvádzať. Procesor sme teda chladili tekutým dusíkom. Ostatné komponenty sme ofukovali vzduchom z výkonných ventilátorov.“
V tomto súboji skončili Slováci s Čechmi nerozhodne. „Vo vylaďovaní výkonu procesora pri jeho frekvencii 5320 MHz sme vyhrali. Žiaľ, aj napriek mojej snahe urobiť na grafickej karte napäťovú modifikáciu, sa nám v tejto disciplíne nepodarilo poraziť Čechov, na ktorých sme strácali okolo tisíc bodov. Karta nám po mojom zásahu nefungovala kvôli nedostatočne dosadnutému chladiču. Po odstránení napäťovej modifikácie karta tiež nenaskočila. Nabehla až po reinštalácii chladiča,“ vysvetľuje Ľubo.
Ďalší deň sa počítačoví nadšenci pokúšali dosiahnuť maximálnu možnú frekvenciu procesora. „Podarilo sa nám ju vyšplhať na pekných 6242 MHz. S týmto výsledkom sme sa vo svojej kategórii umiestnili na treťom mieste vo svetovom rebríčku servera www.hwbot.org.”
Česi sa naopak potýkali s problémami s vodným chladením grafických kariet v zapojení Quad Cross Fire, ktoré im vytieklo na základnú dosku. Potom mali zase problém so sčasti nefunkčným operačným systémom. Nepodarilo sa im teda dosiahnuť také dobré výsledky, ako slovenskej dvojici. Rozišli sa remízou, no hneď sa dohodli na odvete a finálovom kole, ktoré sa uskutoční na Slovensku.
„Na budúci rok sa s kolegom chystáme na viacero svetových podujatí extrémneho pretaktovania v Amsterdame, Berlíne. Ak si nájdeme sponzorov, chceme navštíviť aj Ameriku,“ prezradil nám svoje ďalšie plány v napĺňaní svojho koníčka Ľubomír.
Autor: SM