
NÁMESTOVO. Druhá októbrová nedeľa znamenala koniec ďalšieho mladého života. Pre zúfalý čin sa v ten deň večer rozhodol 19-ročný Michal B. z Námestova. Nikto ho nedokázal zastaviť, hoci o svojom úmysle povedal aj svojim kamarátom. Prečo sa mladík rozhodol konať takto, zostane zrejme navždy otázne. Údajne však povedal, že ho už nebaví život a vzápätí nato skočil z cestného mosta do Oravskej priehrady.
Ako nás informoval zástupca riaditeľa OR PZ v Dolnom Kubíne Rudolf Kubík, mladý muž po skoku do priehrady ešte žil. Po-tvrdil to svedok – rybár, ktorý lovil neďaleko.
„Výpoveď očitého svedka po-tvrdzuje, že nešlo o smrť spôsobenú cudzím zavinením. Svedok videl, ako sa mladík ešte trikrát vynoril, až potom zmizol pod hladinou vody.“
Telo Michala B. našli záchranári po dvoch hodinách intenzívneho pátrania pod hladinou kalnej priehrady. „Zdalo sa, že záchranári z HaZZ Žilina to už nechajú na ráno, ale potom použili sonar, ktorým sa im telo chlapca podarilo nájsť,“ hovorí R. Kubík. Bolo zrejmé, že ide o utopenie. Obhliadajúci lekár nariadil súdnu pitvu. Jej výsledok bude známy do dvoch mesiacov.
Súdna pitva má určiť a stanoviť príčinu smrti nešťastného mladíka. Z jej výsledkov bude známe aj to, či nekonal pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.
Dve samovraždy mladých ľudí v priebehu 10 dní – to je na jeden okres naozaj silná káva. Prečo mládež dnes nedokáže „spracovať“ záťažové situácie a jediné východisko vidí v samovražde? Spýtali sme sa na to odborníčky, psychologičky a terapeutky Jany Tholtovej.
„Život v súčasnosti je náročný, veľmi rýchly a pribúda veľa stresových situácií. Počas mojej praxe u mladých ľudí sa stretávam s tým, že strácajú zmysel života, že nenachádzajú žiadnu motiváciu. Veľmi často sú frustrovaní zo situácií, keď poctivá práca alebo snaha dosiahnuť dobré výsledky v štúdiu ešte automaticky neznamenajú uplatnenie v práci, postup v kariére a samozrejme aj finančné ohodnotenie. Žijeme v extrémne konzumnej dobe, kde do popredia sa dostáva individualizmus a nevšímavosť k problémom druhých a najmä snaha pomôcť blížnemu. Pri troche všímavosti by sme zistili, že človek, ktorý zápasí s ťažkosťami vysiela okoliu isté signály, ktoré sú žiadosťou o pomoc. A v týchto situáciách by mal zasiahnuť odborník v úzkej spolupráci s najbližšími, či už z rodiny, zo školského alebo pracovného prostredia,“ povedala nám riaditeľka Centra psychologicko - pedagigického poradenstva a prevencie v Námestove, Jana Tholtová.