Vladimír Metes z Oravskej Polhory a Ľuboš Vajdiar z Lokce priviezli uplynulý týždeň z kategórie dorastencov dva najcennejšie kovy v disciplíne benčpres (tlak na lavičke). Ľuboš vo vekovej kategórii 16 a 17-ročných získal titul svetového šampióna po dosiahnutí výkonu 147,5 kg, čím utvoril v danej kategórii nový svetový rekord. Ide pritom o všeobecne disponovaného športovca, ktorý neprešiel úzkou špecializáciou. Ľuboš je majstrom kraja v hode diskom a vrhu guľou. Hladkých 100 metrov je schopný zabehnúť pod 11 sekúnd. „Počas tréningu v posilňovni sa prirodzene nechcem koncentrovať len na samotný benčpres. Snažím sa rozvíjať všetky svalové partie. Je to dôležité z hľadiska celkového rozvoja,“ uviedol svetový rekordér. Mimochodom, jeho osobný rekord v drepe je okolo 150 kilogramov a v mŕtvom ťahu dokáže pritiahnuť činku s váhou 190 kg.
V spoločnosti Ľuboša sa na svoj výkon vo váhovej kategórii do 90 kg tešil Vladimír Metes. Na základe nahlásených výkonov vo vekovej kategórii 18 a 19-ročných usudzoval, že by mohol takisto siahnuť na medailu. Obidvom oravským pretekárom stačilo na zisk cenných kovov len niekoľko hodín. Obaja sa na svoj vrcholný počin pripravovali od jarných majstrovstiev Slovenska v Jaslovských Bohuniciach, kde sa ako víťazi kvalifikovali na júnové majstrovstvá Európy do Trnavy. Tam sa dozvedeli, že sú nominovaní na svetový šampionát federácie. Cesta z Oravy do dejiska trvala krátko. „Cestovali sme cez Poľsko. Manažérsku a servisnú stránku mal na starosti Jozef Metes, ktorý sa situácie zhostil výborne,“ povedali majstri sveta. Tesne pred súťažou vo štvrtok ráno čakalo oboch pretekárov váženie. Ľuboš Vajdiar mal dostatočnú rezervu na to, aby si mohol vychutnať raňajky. Vlado sa musel trošku postiť. Po vážení si však doprial aj on. Ľubošova súťaž sa konala o 10.30 h, Vladova hodinu nato. „Nebyť Jozefa Metesa, nemali by sme detailný prehľad o súperoch, ktorých sme v konečnom dôsledku porazili rozdielom triedy.“ Ľuboš, ako sme spomínali, si počínal bravúrne. Začínal s váhou 135 kg, ktorá bola akousi „ranou istoty“. Nakoniec si nechal naložiť na činku 147,5 kg.
Vladova púť za ziskom svetového olympu začala o 11.30 h. Jeho základnou váhou bolo 150 kilogramov. V treťom – záverečnom pokuse mu stačilo 168,5 kg na zisk zlata. „Viem, že mám na výkon okolo 170 kilogramov.“ V jednotlivých disciplínach silového trojboja vie v drepe vytlačiť váhu 180 kg a v mŕtvom ťahu zvládnuť 210 kg.
Príprava slovenských reprezentantov na majstrovstvá sveta sa určite nedá prirovnávať k slovenským olympionikom. Ľuboš si počas leta privyrábal na brigáde Čechách. „Práca bola síce náročná, ale darilo sa mi dodržiavať stravovací režim. Neskôr som pracoval v Námestove. Vladimír dochádzal prakticky počas celého leta na stavbu do Ružomberka. Každý deň sa vracal len kvôli tomu, aby mohol trénovať. Odhodlanie a motivácia bola hlavnou príčinou takého úspechu. Na rozdiel od konkurencie Oravci trénujú 5 krát týždenne s vysokou intenzitou.