Viete, kde trávia svoj voľný čas a s kým sa stretávajú vaše deti? Zákazmi nič nevyriešite. O probléme sme sa rozprávali s psychologičkami z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Námestove (CPPPaP).
„Závislosti tu boli už dávno. Stretli sme sa s experimentovaním s marihuanou, pervitínom, alkoholom či tabakovými výrobkami. Dnes je toho však oveľa viac. Aj počet závislých sa percentuálne zvyšuje. Potvrdili nám to minuloročné štatistiky,“ povedala Zuzana Šareková, psychologička z CPPPaP v Námestove. Najviac ohrozenou vekovou skupinou boli stredoškoláci, ale i žiaci 7. – 9. ročníkov základných škôl. Výskumy preukázali novú, desivú skutočnosť, že veková hranica závislých sa rapídne znižuje.
V CPPPaP riešili už rôzne druhy závislostí. Najviac rozšíreným je v ostatnom období gamblerstvo (hry na hracích automatoch, na počítačoch).
Zaujímajte sa, čo dieťa robí
Keď chcú rodičia zabrániť, aby ich dieťa skĺzlo na takúto cestu, mali by mať prehľad o jeho aktivitách. „Nedá mi nepovedať, že je veľmi dôležité vedieť, kde deti boli a s kým strávili svoj voľný čas, skrátka - rozprávať sa s nimi, neustále komunikovať. Komunikácia by v rodine v žiadnom prípade nemala chýbať,“ upresňuje Z. Šareková.
„Keď sme sa rozprávali s rodičmi, ako sa mohlo stať, že si nevšimli závislosť svojho dieťaťa skôr, narazili sme na staré známe dôvody,“ uvádza jeden z mnohých prípadov, ktoré v centre riešili, , psychologička, terapeutka a riaditeľka CPPPaP Jana Tholtová. Rodičia uvádzajú ako najčastejší dôvod vyťaženosť prácou. Domov sa vracajú neskoro. V záujme finančného zabezpečenia rodiny často pracujú na zmeny. „Takto im ušlo, že sa ich dieťa pohybuje v nevhodnej partii,“ konštatuje J. Tholtová. „Retrospektívne si však spomenuli: Aha! Veď jasné, „ten“ ho predsa čakal (!). Pospájali si jednotlivé fakty ako skladačku a prišli na to, že problém vznikol v nedodržiavaní stanovených pravidiel. A sme znova na začiatku. Vo výchove a celkovo v rodine musia platiť zásady: komunikácia – dôvera – pravidlá. Treba mať oči otvorené.“
Ľahko rozpoznateľné signály
Rodičia podľa psychologičiek môžu veľmi ľahko prísť na to, že s ich dieťaťom niečo nie je v poriadku. Stačí len pozorne sledovať signály - či chodieva načas domov, či sa netúla a má splnené svoje školské povinnosti alebo či azda nedisponuje peniazmi, ktoré doteraz nemalo.
„Radikálne, striktné zákazy nič nevyriešia,“ varuje Z. Šareková. „A to hovorím naozaj zo skúseností z praxe. Pretože, ak je dieťa závislé, aj autorita rodiča prestáva fungovať. Dieťa stráca zmysel pre zodpovednosť, a ak mu zakážete chodievať von, cestu si vždy nájde. Vtedy je na rade už len terapia a liečba.“
Preberajú rodičovský vzor
Podľa J. Tholtovej nie je na mieste ani výčitka manželov voči sebe v podobe: „Toto je tvoja výchova!“
„Obidvaja rodičia zodpovedajú za dieťa rovnako. Hádzaním viny na partnera sa nič nevyrieši. Treba si uvedomiť, že rodič je pre svoje dieťa vzorom. Deti kopírujú partnerský vzťah svojich rodičov, preberajú od nich vzory správania... Keď sú rodičia ochotní s deťmi o svojom správaní aj komunikovať, je to to najlepšie, čo mu môžu do života dať. Takýmto spôsobom sa dá veľmi veľa dosiahnuť, a zároveň mnohým problémom predísť,“ odporúča riaditeľka CPPPaP.