„Kedysi som v Oravskom Podzámku pracoval. Vždy ma rozčuľovalo, keď som videl, ako turisti vyskočili z autobusu do hradu, z hradu rovno do autobusu a odišli preč. Bol som dlhé roky predsedom kajakárskeho klubu v Dolnom Kubíne a pravidelne sme sa zúčastňovali pretekov na Dunajci. Povedal som si, že naša Orava predsa nie je o nič horšia ako Dunajec. Tam niekde som začal premýšľať nad plťami ako atrakciou pre turistov na Orave,” hovorí o vzniku myšlienky zatraktívniť pobyt turistov pod hradom majiteľ pltí Ján Šárfy.
Od mája do septembra pltníci splavili z Hornej Lehoty do Podzámku, čo je ich bežná trasa, približne sedemtisíc ľudí. Takmer polovicu záujemcov o plavbu na tradičnom plavidle tvoria Poliaci, nasledujú Česi a Slováci. Ján Šárfy však viezol už aj Japoncov, Izraelčanov či Afričanov. „V júli sme čakali, kým sa rozbehnú dovolenky. Potom prišli 24. júla dažde, ktoré spôsobili, že prietok rieky bol 220 metrov kubických za sekundu. Plavbu, ktorá nám normálne trvá hodinu, sme robili za sedem minút. To pre turistov nebolo vhodné, šlo skôr o adrenalín. August bol výborný, ale krátky,” zhodnotil prázdninové mesiace z pohľadu úspešnosti pltníckej sezóny J. Šárfy. Obchvat Oravského Podzámku podľa neho spôsobil nižšiu návštevnosť hradu, čo pocítili aj pltníci. Pre pltníkov boli počas tohtoročnej sezóny najmilšími turistami zdravotne postihnuté deti, ktoré vedia byť veľmi vďačné aj za málo. „Na rukách sme ich naložili na plte a z pltí zase do autobusu. Nesmierne sa tešili, neubránili sa veru ani slzám šťastia.“
Ján používa na prepravu ľudí po Orave päť pltí. Ich konštruktérom i zhotoviteľom je on sám. Ide o zmenšeniny pôvodných pltí, aké sa po vode plavili pred vyše sto rokmi. Princíp ovládania veslom je tiež nezmenený, naši predkovia ho používali pred 500 rokmi. „Plte sú z plných kmeňov, takže nemáme žiadny voľný bok, kadiaľ by sa mohla do plavidla preliať voda. Plť je stopercentne ovládateľná aj po zaliatí hornej paluby. To dokáže len ponorka, no tá je o päť storočí mladšia,” konštatuje pltník, ktorý vyštudoval drevársku školu.
Výber trasy Horná Lehota – Oravský Podzámok nie je náhodný. Ján Šárfy ju vybral kvôli krásnemu pohľadu na hrad, ktorý je z rieky unikátny. „Výška brala, tých 112 metrov, je úžasná. Keď to človek vidí z rieky, rezonuje to v ňom veľmi dlho.“