..
Pred tridsiatimi rokmi zvolili Evu Kurjakovú za kronikárku v Zubrohlave. Odvtedy zbiera všetko, čo sa týka minulosti či súčasnosti nielen Zubrohlavy, ale aj okolitých obcí. Vytrvalo navštevuje archívy, knižnice, starých ľudí... Vedomosti a materiály, ktoré za ten čas naz-bierala, jej otvorili cestu k oveľa náročnejšej práci, než je kro-nikárstvo - k tvorbe monografií. A robí to nielen historicky hodnoverne, ale aj s rozprávačským talentom, ktorý má jednoducho šmrnc. Každý, kto si prečítal monografiu Rabčíc, stopercentne vie, o čom je reč.
Minulú sobotu hŕstka ľudí, ktorá sa podieľala na tvorbe a výrobe knihy Povesti spod Babej hory, okvetnými lupienkami kvetov pokrstila plod svojej práce: 160-stranovú knihu s 56 povesťami z okolia Babej hory. Vydalo ju Štúdio F Františka Teťáka pre Občianske združenie Zubor v Zubrohlave.
”Prvé povesti a povedačky som počúvala ešte ako dieťa na páračkách, to sme vždy sedeli s natrčenými ušami, čo zas babky porozprávajú. A niektoré to vedeli s neuveriteľným talentom, tak ako aj dnes, hoci ich je čoraz menej. Talentovaní rozprávači nám vymierajú, nahrádza ich technika... Keď som začala zbierať materiál na monografiu Rabčíc a knihu Cestami necestami a chodníčkami Oravy, natrafila som na také bohatstvo ľudových povestí, že by bol hriech nevyužiť to. Mnohé z nich som nikdy nepočula, no na historické fakty s nimi spojené som často natrafila aj v archívoch. Ilustrácie sme zverili do rúk deťom, čím sme ”zabili” dve muchy jednou ranou - deti počuli povesti, spojené s ich rodnou dedinou a blízkym okolím, a súčasne dali rozlet svojej fantázii a tvorivosti. A výsledok je tu,” hovorí autorka.
Kniha čitateľa zoznámi s históriou podbabiohorských obcí, zaznamenanou v povestiach, s ťažkým životom predchádzajúcich generácií, o tom, čo si rozprávali počas dlhých zimných večerov, o poverách, drakoch a zbojníkoch, o ľuďoch, ktorí tu žili, prežívali svoje radosti, ťažkosti a žiale... Môže byť krásnym darčekom pod vianočný stromček pre všetkých, ktorí majú radi svoj región. Kniha vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Každá povesť je preto ilustrovaná emotívnymi obrázkami detí zo škôl v Rabčiciach, Zubrohlave, Lokci, Sihelnom a v Oravskej Polhore, ale aj mladými výtvarníkmi ZUŠ Námestovo. A čo je zaujímavé - na príprave, tvorbe i výrobe knihy Povesti spod Babej hory sa podieľali výhradne obyvatelia tohto kúta Oravy.