BEŇADOVO. Prvého jesenného stretnutia starostov a primátora sa v stredu 24. septembra zúčastnili aj obaja oravskí poslanci Národnej rady SR Viera Mazúrová aj Jozef Tarčák. Nechýbala riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove Daniela Fejová a riaditeľka spoločného školského úradu Ľubica Miklušičáková.
Účastníkov čakala prezentácia GPS kataster navigátora, zariadenia o niečo väčšieho ako mobilný telefón, s pomocou ktorého možno s presnosťou na jeden meter vyhľadávať parcely v intraviláne aj extraviláne obce. Po presunutí databázy údajov katastrálneho úradu do prístroja sa s navigátorom bude dať orientovať priamo v prírode, pričom prístroj zameria presnú polohu, kadiaľ sa práve pohybujete a kde sa hľadaná parcela nachádza. Zariadenie informuje aj o tom, či sú v danom úseku plánované cesty a podobne. Či obce takéto zariadenie potrebujú a či má pre samosprávy zariadenie za cca 25 000 Sk (830 eur) perspektívu vyžitia, o tom sa rozhodnú starostovia a obecné samosprávy už individuálne.
Informáciu z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove podali riaditeľka Daniela Fejová a Miroslav Gabaráč. Informovali o zmenách v zákone, týkajúcich sa aktivačných prác v obciach aj o nových možnostiach vytvárania tzv. sociálnych podnikov. Svetlo sveta uzrela nová filozofia vlády, ktorej zámerom je utlmovať aktivačné práce v obciach, a sociálny podnik by ich mohol nahradiť. Jeho systém by mal byť nastavený tak, aby tvoril zisk. Riaditeľka ÚPSVaR ho pre ilustráciu prirovnala k niekdajším obecným prevádzkam.
„O sociálne znevýhodnených občanov sa treba postarať, navrhnutý je taký model, aby mali šancu vrátiť sa do spoločnosti,“ povedal v diskusii Jozef Tarčák. Za aktivačné práce teraz dostávajú na obciach zamestnaní občania nie peniaze, ale hlavne jedlo, lístky na obed a podobne, aby si za zarobené peniaze nekupovali napríklad alkohol.
„Vznik a vedenie sociálneho podniku hradí štát. Mal by fungovať minimálne päť rokov. Cieľom je viesť zamestnancov k tomu, aby si osvojili pracovné návyky,“ vysvetlila podstatu tvorby sociálnych podnikov v skratke Viera Mazúrová. Sociálny podnik v našom okrese doposiaľ nefunguje žiaden, myšlienka je len v začiatkoch.
O zmenách, ktoré priniesol nový školský zákon a povinnosti, ktoré z neho vyplývajú pre starostov obcí hovorila Ľubica Miklušičáková. Vysvetlila zmeny, týkajúce sa zavedenia cudzieho jazyka na 1. stupeň ZŠ, zmenu v spôsobe navrhovania kandidáta na riaditeľa školy i o zmenách v školských radách. Jednou z noviniek je, že zástupca z Krajského školského úradu a Štátnej školskej inšpekcie v každej školskej rade získal právo hlasovať.