HAVÍŘOV/TVRDOŠÍN. Aj na záver tohtoročnej súťažnej sezóny chovateľov poštových holubov sa uskutočnilo niekoľko významných testovacích súťaží a pretekov. Tradične sa ich zúčastňujú chovatelia nielen zo Slovenska, ale aj z iných štátov sveta, aby si v priamej konfrontácii preverili úspešnosť svojich chovov. Eduard Buček, 48-ročný Tvrdošínčan, sa chovu poštových holubov venuje už „od chlapca“, toho roku to je úctyhodných 35 rokov. Jeho operení krásavci dosiahli na súťažiach už celý rad úspechov. V súčasnosti Eduardova zbierka pohárov a trofejí z rôznych domácich i medzinárodných súťaží predstavuje už úctyhodných takmer l50 kúskov. Na záver tohtoročnej sezóny sa tento holubár veľmi tešil, bol totiž presvedčený, že v tohtoročnom chove sa mu darilo a mal pocit, že by sa mu práve tohto roku mohlo podariť dosiahnuť výraznejší úspech.
Aj so svojimi priateľmi - chovateľmi poštových holubov predovšetkým z Tvrdošína - sa Eduard Buček v sobotu 20. septembra vypravil na Medzinárodnú testovaciu stanicu Cech Race do Havířova. Tu si v konkurencii l200 poštových holubov zo Slovenska, Čiech, Nemecka, Portugalska, Belgicka, Holandska, Poľska, Kanady a Austrálie otestovali svoje tohtoročné chovateľské snaženie.
Po kontrole kritérií, ktoré musí každý súťažný poštový holub spĺňať - rodová obrúčka a preukaz čistoty rodokmeňa - holuby mohli vyštartovať na 480-kilometrovú trasu. Štartovali v Aši na západe Čiech. Let do Havířova im v mimoriadne ťažkých poveternostných podmienkach trval niekoľko hodín. Medzitým, kým boli holuby na trati z Aše do Havířova, Eduard Buček sa aj s ostatnými oravskými holubármi vybral v nedeľu 21. septembra na ďalšiu medzinárodnú súťaž v Nitre. Tam mu jeho poštové holuby opäť vybojovali cenné trofeje. Skutočná búrka radosti a nadšenia však prepukla, keď organizátori z Havířova Eduardovi Bučekovi oznámili, že jeho holub sa stal svetovým šampiónom! Do cieľa pretekov priletel ako prvý, čím svojmu chovateľovi „vylietal“ prvé miesto a s ním spojenú odmenu - osobný automobil.
Eduard Buček sa okamžite vypravil z Nitry do Havířova. Slávnostného vyhodnotenia pretekov sa už zúčastnil osobne, a až keď to videl na vlastné oči, uveril, že jeho poštový holub mu skutočne vylietal novučičký Citroen C1. Pochopiteľne, že okolo sa Eda Bučeka sa zhŕkla celá medzinárodná konkurencia. Chovatelia sa zaujímali o jeho chov a vôbec o všetko, čo s chovom poštových holubov súvisí. Ako inak - prvá oslava bola s oravskými kolegami Marcelom Meškom, Jánom Iskrom, Jozefom Iskrom z Tvrdošína a Zdenkom Žofajom z Námestova, ktorí sa so svojimi holubmi súťaže takisto zúčastnili.
Po skončení medzinárodnej súťaže už tradične prebieha dražba najúspešnejších holubov. Eduard Buček svojho holuba - svetového šampióna vydražil až k Baltickému moru, do Poľska.
Ako nám povedal, až doma si uvedomil, o aký úspech išlo - keď pred svojím domom v Tvrdošíne zaparkoval svoje novučičké auto... A tak oslava s kamarátmi a rodinou bola namieste. Aj najbližší susedia Edovmu úspechu uverili až vtedy, keď z garáže vytiahol svoje novučičké auto a z vitríny pohár, aby našim novinám poskytol ako prvým oravským novinám možnosť informovať región o svojom úspechu.
Víťazstvo poštového holuba z chovu Eduarda Bučeka na tejto medzinárodnej súťaži je historicky najväčším úspechom v polstoročnej tradícii chovu poštových holubov v Tvrdošíne i na Orave. E. Buček sa tým zaradil nielen medzi najlepších chovateľov na Orave, ale aj na Slovensku a zapísal sa aj do svetovej konkurencie chovateľov poštových holubov.
Jedinečnosť svojho úspechu si Tvrdošínčan uvedomil, keď na výsledkovej tabuli preteku videl mená ďalších chovateľov. Za ním sa umiestnili a finančné prémie získali renomovaní chovatelia z Portugalska a Nemecka. Ako nám prezradil, svoju výhru venuje svojej manželke, ktorej je vďačný za pochopenie pre jeho záľubu, náročnú nielen na čas, ale aj na financie. Manželkina všestranná podpora Eduardovi Bučekovi za takúto odmenu naozaj stojí.