Gorali sú etnografickou skupinou obyvateľstva, žijúcich v horských oblastiach. Slovenským ekvivalentom slova goral je horal. V strednej Európe sa priestor goralštiny nachádza v západnej časti Karpát, po obidvoch stranách hraníc medzi severným Slovenskom a južným Poľskom.
Celá goralská oblasť sa vyznačuje špecifickým nárečím, obsahujúcim prvky slovenského a poľského jazyka s reziduami valašskej terminológie. Pre goralov je charakteristická rozmanitosť ľudového odevu, dreveného staviteľstva a bohaté folklórne tradície. Goral je priateľský, pohostinný, vie sa zabaviť a zaspievať. Na Orave a v poľskom Podhalí platilo, že goral je taký chlap, ktorý nosí portky (súkenné nohavice), sadí zemiaky, seje ovos a stará sa o gazdovstvo. Ostatní sú cepri (hanlivý výraz pre mestských ľudí).
Duša goralského človeka sa formovala v osobitných historických, spoločenských a materiálnych podmienkach. Príroda a prostredie vytvárali jeho osobnosť. Veľký vplyv pritom zohrala aj valašská kolonizácia. Valasi sa v legislatíve riadili tzv. valašským právom. Mali väčšie slobody, ako pôvodné obyvateľstvo. Nové spoločenstvo starousadlíkov a Valachov už malo väčší pocit slobody a prejavovalo odpor voči každému násiliu.
Spojením materiálnej a duchovnej kultúry pôvodného obyvateľstva a valašských kočovníkov vznikol nový človek – goral, ktorý si vytvoril osobitný životný štýl, zvyky, obyčaje, spev, muziku, tanec a tiež aj ošatenie a obuv. Aj reč bola obohatená valašskou hospodárskou terminológiou. Salašnícke a geografické názvy ako napríklad kľag, strunga, putira, geleta, žinčica, či grapa pretrvávajú až do dnešných čias.
Gorala najvýstižnejšie charakterizuje úbor a priľnavosť k piesni a muzike. Goralská hudba je úzko zviazaná s prácou na poli, s ľudovými obradmi, zvykmi, ročnými obdobiami a výročnými sviatkami. Väčšina goralských hudobníkov sú samoukovia. Len v najnovšej dobe vznikli zborníky goralských piesní, ktoré sú už znotované. V slovenčine ich je menej ako v poľštine. Zaujímavosťou sú piesne s goralskou tématikou, skomponované pri príležitosti apoštolských ciest pápeža Jána Pavla II. do Poľska.