Pracovali so zanietením, aj keď výplaty meškali

MYŠLIENKA VYTVORIŤ skanzen s tradičnou oravskou architektúrou sa na Orave zrodila v päťdesiatych rokoch minulého storočia. S jeho výstavbou v unikátnom horskom prostredí pod Roháčmi sa začalo už v roku 1968. Múzeum oravskej dediny však ešte stále nie je


kompletne dobudované.

Nápad vytvoriť na Orave trvalú expozíciu pripomínajúcu život našich predkov vznikol pred desiatkami rokov. V tom čase prichádzali z rôznych strán návrhy na umiestnenie skanzenu. Jedni chceli, aby sa dreveničky nainštalovali v Dolnom Kubíne, iní ich chceli situovať pod Oravský hrad, objavili sa dokonca snahy vybudovať skanzen pri Oravskej priehrade, či v Oraviciach. Našlo sa však aj zopár takých, ktorí za ideálne miesto na výstavbu múzea určili Zuberec. „Podmienok pri výbere najvhodnejšej lokality bolo viac. Dôležité bolo, aby stredom pretekal potok, terén nesmel byť rovný, ale členitý, s rôznymi kopčekmi, potôčikmi, stromami. Napokon teda ako najlepšie miesto vyšlo práve to, kde stojí skanzen dnes,“ spomína na začiatky zrodu Múzea oravskej dediny Ondrej Šiška zo Zuberca, ktorý pri výstavbe pôsobil ako stavbyvedúci. Veľkú zásluhu na súčasnom umiestnení skanzenu má podľa jeho slov dnes už nebohý František Filek. „Poznal sa s vtedajším riaditeľom Pamiatkostavu, s ktorým mal veľmi dobré vzťahy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z finančníka stavbyvedúci
V roku 1970 pracoval Ondrej Šiška, stavebný technik zo Zuberca, v nižnianskej Tesle. Mal veľmi dobrú pozíciu, práci rozumel, prestupovať inam nemal dôvod. Práve v tom roku sa však na neho obrátili ľudia, ktorí sa starali o výstavbu skanzenu na Brestovej. „V tom čase už bol vytvorený kolektív, ktorý zorganizoval F. Filek. Všetko to boli chlapi pracovití, s množstvom skúseností z tesárstva. Pamiatkostav však natrafil na problémy s nedostatkom technických pracovníkov. Skupinu robotníkov riadili len na diaľku. Po čase však prišli na to, že by bolo potrebné dosadiť na stavbu niekoho stáleho. A asi preto, že pochádzam priamo zo Zuberca, si spomenuli práve na mňa. Za jeden deň vybavili moje ukončenie pracovného pomeru v Tesle a okamžité presunutie na nové miesto,“ opisuje pán Ondrej cestu, ako sa doslova zo dňa na deň ocitol pri výstavbe skanzenu. Aklimatizovať sa a zvyknúť si na novú prácu sa mu však podarilo pomerne rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbali povolenia
Človek zvyknutý na dodržiavanie zákonov a mnohých pravidiel veľmi skoro zistil, že pri stavbe skanzenu mnoho vecí „škrípe“ a nesedí. Najskôr chýbali povolenia na stavbu, potom sa objavili problémy s financiami, s projektovou dokumentáciou, s materiálom. Často sa stávalo, že robotníci nedostávali výplaty načas. „Boli to však chlapi zo susednej dediny, roboty vtedy nebolo toľko ako dnes. Boli preto radi, že to majú tak blízko a že vôbec majú čo robiť. Aj napriek mnohým ťažkostiam pracovali usilovne, nereptali, a tak sa nám darilo napredovať,“ vyzdvihuje prácu robotníkov, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie múzea.

Ako stavba lega
O tom, že postaviť takýto komplex pripomínajúci tradičnú oravskú dedinu spred polstoročia, nebolo vôbec jednoduché, vedia najlepšie tí, ktorí osobne priložili ruky k dielu. A čudovať sa nemožno ani tomu, že výstavba trvala tak dlho. Veď za rok stihli robotníci v skanzene vybudovať, či už vytvorením napodobeniny tradičného domu, alebo jeho premiestnením z pôvodného miesta, maximálne tri dreveničky. „Vopred bola určená štúdia, podľa ktorej bolo zrejmé, ktoré domy do skanzenu pôjdu. Najskôr sme ich museli na dedinách rozobrať, každú jednu časť očíslovať, aby sme vedeli, čo k čomu patrí a všetky časti previezť sem. Ak boli niektoré kusy zlé, museli sme namiesto nich vyrobiť nové. Všetko sme tu konzervovali a napokon skladali ako lego,“ približuje spôsob výstavby múzea O. Šiška.

SkryťVypnúť reklamu

Dokončený? Ani zďaleka!
Prvá etapa skanzenu musela byť ukončená a sprístupnená verejnosti už v roku 1975. Pán Ondrej spomína, že im pribudlo v tom čase veľa práce. Museli robiť všetko pre to, aby prvú vetvu stihli dokončiť načas. „Našťastie sme to stihli a časť skanzenu sa nám podarilo sprístupniť verejnosti,“ konštatuje. Skupina stavebníkov vo výstavbe pokračovala naďalej a, ako hlavný stavbyvedúci poznamenal, ešte ani dnes nie je skanzen kompletne dostavaný. ,,Po mnohých zmenách, počas ktorých sa napokon skanzen stal majetkom obce Zuberec, som dúfal, že po rokoch sa predsa len opäť začne s dobudovávaním múzea. No, žiaľ, nejde to tak, ako by malo. V areáli treba dostavať najmä drobnú architektúru. Chýbajú tu studne, drevené oplotenia okolo dreveníc, sochy, lavičky, dorobiť by bolo treba chýbajúce vetvy inžinierskych sietí, cesty, chodníky,“ vymenúva Ondrej. V súčasnosti je majiteľom pamiatky obec, práve ona by sa teda mala snažiť o dobudovanie múzea. Nie je však vždy všetko také jednoduché, ako sa zdá. „Určite sa snažíme a robíme všetko pre to, aby sme skanzen dobudovali. No nerátame s tým, že budeme do dobudovania posledného objektu vkladať obecné financie, snažíme sa teda získať nejaké peniaze z externých zdrojov. Pracujeme na projektoch, ktoré budeme v prípade, že vyjdú výzvy, predkladať, či už na ministerstvo kultúry alebo na európske fondy. Drobné úpravy, ktoré tam treba doriešiť, však dorábame priebežne,“ vyjadril sa starosta obce Vladimír Šiška. ,,Netvrdím, že obec sa o to nestará. Skôr si myslím, že dnes chýbajú ľudia, ktorí by boli maximálne zanietení pre takúto prácu. Budovať podobné pamiatky sa totiž nedá s vidinou zisku veľkých peňazí a dnes, žiaľ, sa väčšina ľudí pozerá práve týmto smerom,“ dodáva skepticky. ,,Strávili a odpracovali sme tu dlhé roky. Teraz mi je ľúto, keď si predstavím, s akou chuťou tu vtedy majstri pracovali a dnes už takýchto nájdete len veľmi ťažko.“

Nedostatok peňazí
V Múzeu oravskej dediny v Brestovej sa nachádza vyše pätnásť objektov z rôznych kútov Oravy. Okrem nich sa však pôvodne počítalo ešte s jedným, ktorý v ,,drevenej dedine“ zatiaľ nenájdete. Celkovú dedinskú scenériu mala popri mlyne, zvonici a ďalších dreveničkách dotvárať klasická píla na pílenie dreva. Ona tam síce v podstate je, akurát však ešte stále rozobratá a uložená v miestnom sklade. Nie sú totiž peniaze na jej opätovné ,,vzkriesenie“.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 869
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 177
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 771
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 916
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 957
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 618
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 415
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 137
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 427
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 212
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 957
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 618
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 415
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 137
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 427
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 212
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu