ORAVSKÉ VESELÉ. Uplynulý víkend to mali Veselovčania rozohrané na troch „frontoch“ naraz. Z ihriska na dolnom konci sa ozýval výskot detí, zabávajúcich sa na kolotočoch, na futbalovom ihrisku pri kostole prebiehalo futbalové piatoligové derby Oravské Veselé – Trstená a v amfiteátri pred obecným úradom sa tancovalo a spievalo. Prebiehal ttu XI. ročník podujatia Vo Veselom veselo.
Úvodom programu bolo odovzdanie medaily Daniela Gabriela Licharda Pavle Ganobčíkovej. Ocenenie získala pri príležitosti životného jubilea za dlhoročnú významnú a záslužnú odbornú prácu pre rozvoj folklórneho hnutia. P. Ganobčíková v obci založila a dodnes vedie detský folklórny súbor Pilsko, ktorý už od svojho založenia v roku 1972 patrí me-dzi popredných predstaviteľov slovenského detského folklóru. Úspechy zožal nielen na domácej pôde, ale aj v susednom Česku, Poľsku, DFS Pilsko poznajú aj v Maďarsku, Francúzsku, Švédsku či Nórsku - a to už je čo povedať! V DFS Pilsko za svojich detských čias tancoval aj súčasný starosta obce Vladimír Borák.
Pavla Ganobčíková sa spolu s manželom Serafínom podieľala na dlhoročnom výskume ľudovej piesňovej kultúry Oravského Veselého. Výsledkom bolo vydanie knihy Ozveny spod Pilska. P. Ganobčíková bola tiež jednou zo skupiny žien, ktoré sa podujali zozbierať v obci staré mariánske piesne, ktoré sa doteraz zachovávali výlučne ústnym podaním. Úsilie Veselovčaniek bolo zavŕšené vydaním útleho spevníčka, ktorý dnes nechýba už v žiadnej domácnosti v dedine. Spomenuli sme len časť zásluh, ktorými P. Ganobčíková podporila zachovanie bohatstva ľudových tradícií a folklóru v obci. Predminulú nedeľu si ho P. Ganobčíková prevzala čestnú medailu z rúk riaditeľa kabinetu scénického folklórizmu Národného osvetového centra Jozefa Buriča.
V slávnostnom programe sa, samozrejme, predstavil domáci DFS Pilsko, ľudová hudba Capkovci zo Skalitého, s programom Ráno na dedine a Bielenie plátna vystúpila dedinská folklórna skupina Lúžňan z Liptovskej Lúžnej, z neďalekej Poľskej republiky zavítala do Oravského Veselého ľudová hudba Marcina Pokusa a chýbať nemohli ani domáci heligonkári Serafín Ganobčík, Juraj Sameliak, Alojz a Martin Maslaňákovci či tiež Tomáš a Roman Maslaňákovci. Scenár a réžiu podujatia mala po celý čas pod svojou taktovkou práve oslávenkyňa P. Ganobčíková. Podujatie sa konalo v spolupráci miestneho kultúrneho strediska, obecného úradu a Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.