Prvé gajdy sa rozozvučia v piatok 12. septembra o 16.00 h na námestí v Tvrdošíne. Program podujatia začne koncertom slovensko-francúzskej skupiny Roc hann, potom sa festivalové dianie presunie do Oravskej Polhory, kde bude pokračovať bohatým kultúrnym progra-mom. V piatok bude v Oravskej Polhore sprístupnená stála expozícia gajdošských tradícií na Orave, do programu je zahrnutá spevácka súťaž či scénická spomienka na gajdošov. V sobotu navštívia výrobcovia gájd dielňu polhorského majstra Františka Skurčáka, pripravená je napr. Malá škola gajdovania s chorvátskym lektorom pre všetky deti, ktoré by si chceli vyskúšať hru na tomto netradičnom hudobnom nástroji. Ťažiskom sobotňajšieho programu bude súťaž mladých gajdošov „O Zboroňovu nôtu“. V dvoch vekových kategóriách sa tu predstaví viac ako 30 mladých muzikantov z piatich európskych štátov. Bodkou za sobotňajším programom bude gajdošská zábava na Kolibe Poľana v Oravskej Polhore. Festivalové trojdnie vyvrcholí v nedeľu svätou omšou, spomienkou na gajdošov v Sihelnom a Or. Polhore a galaprogramom, ktorý odštartuje o 13.30 h opäť na Kolibe Poľana.
Nulté stretnutie gajdošov na Orave zorganizovali v Oravskej Polhore v roku 1999 pri príležitosti zvolenia gajdoša Jozefa Zboroňa za cechmajstra Cechu slovenských gajdošov. Feruľu – ozdobnú drevenú palicu podobnú žezlu na znak moci a funkcie cechmajstra, mu vtedy odovzdal odstupujúci cechmajster Bernard Garaj.
„Prvýkrát sa oravskí gajdoši predstavili na Orave v rámci Folklórnych slávností pod Babou horou. Bohatstvo gajdošskej tradície predviedli počas programu „Dudecky by grali“,“ hovorí referent kultúry v Oravskej Polhore Ivan Matis. „Od roku 2000 prebral nad Gajdovačkou finančnú a organizačnú záštitu Obecný úrad v Oravskej Polhore, a v spolupráci s Oravským osvetovým strediskom v Dolnom Kubíne, kde sa mimoriadne angažoval riaditeľ Miroslav Žabenský, sa nám podarilo v roku 2000 zorganizovať prvé samostatné podujatie.“
Gajdovačka v Oravskej Polhore si kladie za cieľ zvyšovať národné povedomie, hrdosť na vlastnú tradíciu a podnietiť jej zachovávanie v mladej generácii najmä učením hry na tradičných hudobných nástrojoch ako sú gajdy, píšťala či trombita.
„Bohatstvo gajdošskej tradície - to nie je len hudba, ale aj široké vzťahy a paralely medzi okolitými krajinami. O gajdošskú kultúru je záujem v celej Európe. Tento fakt dokazuje aj rôznorodosť účinkujúcich, ktorí sa ohlásili s vystúpením na tento ročník. Budeme ich tu mať bezmála 130,“ dodáva I. Matis. Stará tradícia gajdovania na Orave sa doslova strácala pred očami, v Oravskej Polhore sa preto pokúsili zastaviť jej celkový úpadok. Gajdy a husle začali z viacerých, aj praktických dôvodov postupne vytláčať heligónka a akordeón. Ako sa dozvedáme z rozprávania I. Matisa, dospelo to až tak ďaleko, že jediným aktívne hrajúcim gajdošom v Oravskej Polhore bol už len Jozef Zboroň a v Sihelnom Ján Ferneza, ktorý až do konca svojho života gajdy aj vyrábal a predával. „Museli sme dať gajdám novú formu užívania a prezentácie, aby prežili v regióne aj pre budúce generácie. Doslova „o päť minút dvanásť“ sa nám podarilo povzbudiť mladých muzikantov a výrobcov gájd, aby prebrali čo možno najviac skúseností od našich autentických profesionálnych gajdošov Jozefa Zboroňa a Jána Fernezu. Obidvaja nás onedlho, až nečakane rýchlo, opustili.“
V Oravskej Polhore vznikla gajdošská skupina Goluska, ktorá reprezentuje Oravu už dlhé roky. Na svete je jej nové CD, ktoré si záujemcovia budú môcť kúpiť aj na festivale. Me-dzinárodný gajdošský festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského kraja a obec Oravská Polhora v spolupráci s ďalšími partnermi.