MÚTNE. Na Orave sa opätovne začína udomácňovať myšlienka dožinkov – poďakovania za úrodu. Prostredníctvom tejto oživenej tradície sa zároveň uchováva kultúrne bohatstvo našich starých a prastarých rodičov. Novodobé dožinky v Mútnom sú dvojdňovou záležitosťou. Neoficiálne začínajú v sobotu a vrcholia v nedeľu.
V sobotu nechýbala tradičná dožinková zábava, už večer sa začalo s opekaním vola, na ktorom si návštevníci pochutili nasledujúci deň.
V nedeľu popoludní vítal hostí pri vstupe do areálu ihriska štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva SR Vladimír Palša. Ako inak, než tradične po slovensky – krajcom z obrieho mútňanského chleba a štipkou soli. Dožinky otvoril príhovorom majiteľ družstva Marián Murín. Vyzval všetkých zúčastnených, aby si spoločne zanôtili oravskú hymnu – „Goraľu“. Hostia, ktorí ju nepoznali, dostali lístoček s textom... Ihriskom sa ozýval mohutný spev. Každý, kto spieval, spieval hrdo a zo srdca, pretože text piesne verne odzrkadľuje minulosť a tvrdú prácu Oravcov. Potom sa prišla na rad tradičná furmanka dedinou.
„Dožinkové slávnosti boli v minulosti v každej obci vyvrcholením práce roľníkov, ktorí pozbierali svoju úrodu a mohli bilancovať, akí boli úspešní v skončenom hospodárskom roku. Dožinkami vždy žila celá dedina, pre roľníkov boli nepísaným sviatkom. Je dobré, že aj u nás na Orave je táto myšlienka znova aktuálna. Aj my máme čo hodnotiť, bilancovať, počítať. Naši oravskí poľnohospodári, v posledných rokoch pod ekonomickým tlakom upustili od pestovania „švábky“, opätovne sa vracajú k pestovaniu obilnín. Tento rok bol pre nás veľmi úspešný, mali sme teda čo oslavovať,“ povedala nám Ľudmila Mokošáková, predsedníčka PD Magura v Rabči.
O dožinkové slávnosti v Mútnom je veľký záujem, dokazuje to vysoký počet návštevníkov z Mútneho, ale aj z okolitých dedín. Pozvanie na mútňanské dožinky prijal aj bieloruský veľvyslanec na Slovensku Viktor Navrotsky, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša, vedúci úradu ministerstva hospodárstva Peter Bucka, exminister zdravotníctva Ivan Valentovič a predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev Milan Mišánik. O kultúrny program sa postarali hudobné skupiny Mútňan z Mútneho, Bjelákovci zo Sihelného a ďalší, kulisy dopĺňali Beňadovčania, ktorí predviedli návštevníkom prácu s ľanom.