Neplatí to však pre mesto Dolný Kubín, kde je počet prvákov už niekoľko rokov ustálený. Nie-len prvákov postihnú v škole zmeny, vyplývajúce z nového školského zákona. O tom, ako sa najeho aplikáciu pripravovali školy v pôsobnosti mesta, čo pozitívne a čo negatívne im môže priniesť a aké ďalšie novinky v školstve nastali sme sa porozprávali s vedúcou odboru školstva na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne Máriou Dudákovou.
Ako sa školy pripravovali na zmeny súvisiace s novým školským zákonom?
- Najviac práce mali s vytvorením vlastného vzdelávacieho programu, ktorý je gro celého zákona. Jeho príprave sa venovali väčšinou v prvý júlový týždeň, na začiatku prázdnin. Pred začiatkom nového školského roka už potom len dolaďovali.
V pôsobnosti mesta sú štyri základné školy. Na čo budú klásť vo svojich vzdelávacích programoch najväčší dôraz?
- Prioritu kladú na jazyky a informačné technológie. V tom sa všetky zhodli. Každá zo škôl však pôjde aj vlastnou cestou. Napríklad ZŠ Petra Škrabáka sa bude špecializovať na regionálnu výchovu, v ZŠ Janka Matúšku budú klásť dôraz na rozvoj osobnosti dieťaťa. Vytvorili pre tento účel aj osobitný predmet.
Ako sa školy so zmenami popasovali?
- Možno mali výhodu v tom, že v rámci projektov so zahraničnými školami sa počas uplynulých rokov oboznamovali aj s inými vzdelávacími programami. Nebudú mať preto pravdepodobne taký problém prispôsobiť sa novým okolnostiam.
Čo nové v rámci školstva sa udeje v súvislosti s novým zákonom?
- Nový zákon nám ukladá aj povinnosť určiť výšku poplatkov za pobyt dieťaťa v materskej škole, v záujmových krúžkoch a v centre voľného času, poplatky spojené so štúdiom v ZUŠ či výšku stravného. Doposiaľ to bola kompetencia riaditeľov škôl a školských zariadení. My sme navrhli určitý poplatok, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo, a z neho budú vychádzať všetci riaditelia. Výšku cien sme nezmenili, zdražejú len stravné lístky, zhruba o dve koruny. Súvisí to s neustálym zvyšovaním cien za potraviny a energie.
Čo si vy osobne myslíte o novom školskom zákone?
- Nový zákon pre školy bol potrebný. Ten starý bol totiž z roku 1984. Terajší školský zákon je ucelenejší a rieši súčasnú problematiku školstva. V niektorých ustanoveniach bol ale unáhlený. Konkrétne školský vzdelávací program. Myslím si, že pedagógov bolo treba uviesť do jeho problematiky, mali dostať možnosť všetko si v pokoji preštudovať a oboznámiť sa s potrebnými vecami. Malo sa s tým ešte aspoň rok počkať. To, ako bude nový zákon fungovať v praxi, ukáže čas. Veľa bude záležať od toho, ako sa s ním stotožnia pedagógovia.
V okrese Dolný Kubín zasadlo po prvý raz do školských lavíc 460 žiačikov. V meste nastúpilo do základných škôl 289 prvákov. Najviac ich prijali na ZŠ Martina Kukučína na Bysterci a ZŠ Janka Matúšku. Do jedenástich škôl v dolnooravských obciach nastúpilo 171 prvákov. Najviac - 41 - sa ich bude vzdelávať v Zázrivej, 24 v Oravskom Podzámku a 23 v Chlebniciach. Naopak, najmenší počet prvákov, len šiestich, majú v Párnici a Vyšnom Kubíne.
Autor: SM