loď s množstvom pasažierov na palube, ktorí potrebovali pomoc...
ORAVSKÁ PRIEHRADA. Všade sa pohybovalo množstvo ľudí, vo vzduchu sa vznášal armádny vrtuľník, po nábreží behali hasiči, zdravotníci, na vode vrčalo množstvo záchranných člnov. Členovia záchranných zložiek z celého Žilinského kraja tu zachraňovali pasažierov lode, ktorú na vode zastihla víchrica.
Hoci pohľad na okolitú scénu vyvolával strach a prizerajúcim sa behali zimomriavky po chrbte, všetko bolo, našťastie, len naoko. Vo štvrtok ráno na priehrade nikto nebojoval o život.
„Išlo o krajské taktické cvičenie. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline organizuje podobné cvičenia pravidelne každý rok. Cvičenia sa však vždy líšia zameraním. Teraz sme sa rozhodli pre ukážku záchrany ľudí postihnutých silnou veternou smršťou, ktorá sa akože prehnala týmto územím. Na hladine sa počas búrky nachádzalo veľa osôb v člnoch, na Slanickom ostrove bola výletná loď, ktorú vietor zahnal na plytčinu, na ostrove zas množstvo ľudí, doráňaných padajúcimi stromami,“ priblížil nám katastrofu Pavol Beniač, hovorca KR HaZZ Žilina. S jej následkami sa uplynulý štvrtok museli na Oravskej priehrade pasovať všetky záchranné zložky.
Cieľom rozsiahlej akcie bolo preveriť spoluprácu jednotlivých zložiek integrovaného záchranného systému. Zúčastnili sa jej zástupcovia všetkých hasičských jednotiek z kraja, Záchranná brigáda HaZZ zo Žiliny, letka ministerstva vnútra, zdravotnícke sily z regiónu, nechýbali ani záchranári z Poľskej republiky, s ktorými má Slovensko podpísaných viacero medzinárodných dohôd.
Príprava takéhoto krajského cvičenia trvá niekoľko mesiacov. Všetko závisí aj od súčinnosti jednotlivých zložiek. „Ľudí, ktorí sa zahrali na ranených, bolo cca 70, spolu so záchranármi sa cvičenia zúčastnilo približne 160 osôb. Podarilo sa nám naplniť to, čo sme si vopred stanovili. No ako pri každom cvičení, aj toto malo klady a zápory. Všetko teraz vyhodnotíme, vyzdvihneme čo bolo dobré, povieme si však aj všetky nedostatky. Jedine tak sa ich budeme vedieť v budúcnosti vyvarovať. A práve to bolo účelom cvičenia – na jednej strane preverenie súčinnosti, na strane druhej otázka velenia či spojenia,“ uviedol P. Beliač.
Podobné cvičenia organizuje krajské riaditeľstvo HaZZ každý rok, mení však miesta aj témy. „Robili sme napríklad taktické cvičenie v Oščadnici Rači, kde sme zachraňovali ľudí uväznených v lanovke. Ďalšie bolo na diaľnici pri Ivachnovej, tam došlo k havárii cisterny prevážajúcej horľavú látku. Vlani sme na Martinských holiach imitovali záchranu ľudí z havarovaného lietadla. Bolo tam množstvo zranených a ne-prístupný terén, podobne ako tu. Vždy sa však snažíme vyberať témy, ktoré sú v aktuálnom čase nanajvýš aktuálne.“
Na Orave sa takéto cvičenie uskutočnilo pred niekoľkými rokmi. Nie však v takom meradle, ako teraz.