.
Dvojica pedagógov – angličtinárov, Ján Kozoň a Roman Mojš, sa rozhodla reagovať na výzvu o nadviazanie spolupráce v rámci výmenných pobytov s Nórskom, Lichtenštajnskom alebo Islandom. Ešte v minulom školskom roku im bol projekt s názvom Kultúrne mosty bez hraníc schválený a gymnázium v Námestove sa stalo jednou z mála škôl, ktoré dostali príležitosť a peniaze na jeho realizáciu. O prínose budúcej spolupráce pre školu a študentov sme sa rozprávali s autormi projektu.
Mohli by ste v stručnosti predstaviť projekt, do ktorého ste sa pustili?
- Ide o projekt financovaný nórskym finančným mechanizmom. Výzva bola adresovaná pre krajiny východnej Európy vrátane Slovenska, ktoré by mohli robiť výmenné pobyty s krajinami ako je Nórsko, Island alebo Lichtenštajnsko. Projekt financuje nórska vláda, sčasti naša vláda a piatimi percentami prispieva naša škola. Realizácia projektu začína teraz v septembri, koniec je plánovaný na júl 2010.
Koľko peňazí ste mohli získať? Bol výber veľmi prísny?
- Mohli sme žiadať maximálne o 1,7 milióna korún. Dostali sme 1,699 mil Sk. Nevieme presne, koľko škôl sa zo Slovenska hlásilo, bolo ich cez tridsať. Úspešných však bolo len šesť. Tie boli zostavené do poradia od najlepšieho a podľa toho dostali aj financie. My sme skončili na druhom mieste, takže bez pár korún sme dostali takmer plnú sumu. Pri schvaľovaní projektov to tiež nebolo jednoduché, posudzovali ich tri od seba nezávislé inštitúcie, ktoré projekt dotujú. Dostali sme tri posudky a môžeme hrdo povedať, že hoci sme nikde nemali žiadne „známosti“, skončili sme takto výborne.
Prečo ste si zvolili práve Island?
- V rámci projektu sme kontaktovali desiatky škôl. Najľahšie a najbezproblémovejšie sa nám komunikovalo práve s Islandom. Napokon sme usúdili, že práve do tejto krajiny je pomerne veľký problém sa dostať a pre našich študentov by v tom mohlo byť niečo exotické, netradičné.
Kto sa bude môcť uchádzať o výmenný pobyt na Islande?
- Keďže ide o projekt, na ktorý je vyčlenená dostatočná suma peňazí a je v ňom zahrnuté stravné, vreckové, poistenie - jednoducho všetko - študenti si nehradia ani korunu. Aj keby išli bez vreckového, nezahynú... Na Island sa pôjde za odmenu. Jednou z podmienok je, že by tam mali byť aj študenti zo sociálne slabších rodín, ktoré si niečo podobné inak nemôžu finančne dovoliť. Musí tam byť aj rodová rovnosť, teda polovica účastníkov by mali byť dievčatá, polovica chlapci. Ale vyberať sa bude na výberovom konaní, ktoré prebehne do konca kalendárneho roka. Uchádzači budú z druhého a tretieho ročníka. Bude ich môcť ísť sedem plus jeden a traja pedagógovia.
Aký dlhý čas strávia účastníci na Islande a čo tam budú robiť?
- Pôjde o 15 – 20-dňový pobyt. Študenti sa zoznámia s metódami výučby na Islande, približne sedem dní sa budú zoznamovať s tamojším školským systémom, zvyšok strávime pravdepodobne na fakultatívnych výletoch, obzrieme si krajinu, zoznámime sa s jej kultúrou.
Aký prínos bude mať projekt pre školu a pre študentov? Čo si od neho sľubujete a čo bude jeho výsledkom?
- Cieľom projektu je nielen podpora mobility, kvality inovatívnych vzdelávacích metód a materiálov v širšej európskej dimenzii. Projekt taktiež prináša možnosť získať nové poznatky a možnosť zvyšovať konkurencieschopnosť našich študentov. Okrem pobytu je z projektu hradený nákup kancelárskych pomôcok, technického zariadenia učebne - dataprojektory, notebooky, videokamery, a rôzne iné pomôcky, ktoré po skončení spolupráce ostanú škole. Budeme robiť spoločný Islandsko-slovenský slovník, zostavíme spoločnú publikáciu, kde budú propagované Slovensko i Island. Z našej strany sa zameriame na Oravu a Námestovo. Z ich strany, keďže sme nadviazali spoluprácu so školou v centre hlavného mesta, to bude Rejkjavík. Celá komunikácia bude prebiehať výlučne v angličtine, žiaci uvidia pre nás doslova exotickú krajinu, zoznámia sa s jej kultúrou, možno nadviažu nové priateľstvá. Myslíme, že budú mať z toho skutočne zážitok.
Kedy pôjdu vybraní gymnazisti na Island?
- V apríli 2009. Islanďania by mali potom prísť k nám začiatkom roka 2010. Dúfame, že všetko pôjde ako má a tešíme sa. Možno sa nám podarí zastihnúť polárnu noc. A treba povedať, že bez podpory riaditeľa školy Petra Kuľhu by sa nám projekt iste nepodarilo zrealizovať.