ORAVSKÁ PRIEHRADA. Boli časy, keď bola Oravská priehrada každoročne vyhľadávaná nespočetným množstvom rybárov. Nebolo totiž žiadnym tajomstvom, že z jej vôd každý lovec vytiahol nejaký ten úlovok, za ktorý sa naozaj nemusel hanbiť.
„Ľudia boli naučení, že nahodili, a hneď vyťahovali. V súčasnosti je však situácia iná. Za posledné dva roky totiž počet rýb rapídne klesol,“ skonštatoval Ondrej Gavenda, člen rybárskej stráže, ktorá má za úlohu kontrolu a starostlivosť o Oravskú priehradu.
Príčinou poklesu množstva rýb v priehrade je hneď niekoľko. Jedným z nich je nízky stav vody, častý najmä v jarnom období. Ryby, ktoré sa v tom čase trú, by podľa slov O. Gavendu potrebovali vyššiu vodu. V zime by mal byť stav nižší. Žiaľ, stav vody na Oravskej priehrade je taký, aký je - a na potreby rýb či ľudí sa už dnes veľmi nedbá.
Závažnejším problémom je však skutočnosť, že za posledných sedem rokov sa rybárom podarilo vyloviť množstvo generačných rýb. Ide vlastne o tie, ktoré zabezpečujú prirodzené rozmnožovanie rýb. A zďaleka nie posledným ohrozením pre nemých obyvateľov priehrady - no v ostatných rokoch až priveľmi aktuálnym - sú zákonom chránené kormorány. „Kormorány sú vtáky, ktoré dokážu vyplieniť naozaj všetko. Čo vládzu zožrať, zožerú, čo nie, porania,“ hovorí O. Gavenda.
Kormorány u nás ešte pred niekoľkými rokmi boli veľkou zriedkavosťou, na juhu Slovenska sa ich nachádzalo zhruba desať párov. Rozmnožili sa však natoľko, že ich je tu - a to nielen na juhu, ale aj na severe - viac, ako by bolo pre ryby a rybárov potrebné. Naším územím tiahnu od začiatku jesene, počas zimy, približne až do začiatku jari.
„Je celkom možné, že o pár rokov bude situácia v priehrade ešte horšia, ako je dnes. Nie je síce možné, že ryby postupne vymiznú úplne, tým najsilnejším sa totiž vždy podarí prežiť. Ale určite ich bude ubúdať. Príkladom je rieka Orava. Kedysi tu nebol problém chytiť peknú hlavátku alebo podustvu. Dnes je to skôr zriedkavosť. Po minulé roky nebol problém chytiť generačné ryby, vytrieť ich a pustiť späť, dnes je to iné. Odlov generačných rýb sa musí robiť opakovane, lebo ich počet je nízky. Umelý výter podustvy je, povedal by som, už na hranici únosnosti. Rieka je už takmer ryboprázdna. Výhodou priehrady je iba jej hĺbka.“
Hoci vlani už ministerstvo životného prostredia vydalo na niektorých tokoch či priehradách špeciálne povolenia na odstrel istého počtu kormoránov, na Oravskej priehrade sa strieľať nesmú. „Problém je totiž v tom, že Oravská priehrada nie je poľovným revírom, takže sa tu strieľať nemôže. A organizácie na ochranu vtáctva si stanovili podmienky, ktoré sa dajú tak ťažko naplniť, že hraničia s nemožnosťou vykonať odstrel kormoránov,“ dodal O. Gavenda. A tak, aspoň zatiaľ, poľovníci len nechápavo krútia hlavou a rybárom zostávajú iba oči pre plač...
Hoci počet rýb v Oravskej priehrade klesá, ich rôznorodosť je zatiaľ, našťastie, dosť pestrá. Každoročne tu rybári vysádzajú šťuky, zubáče, kapry, na spestrenie karasa či rôzne druhy pstruhov. Po mnohých rokoch tento rok opäť aplikovali do vôd priehrady aj násadu úhora. Dobre známe sú rybárom tunajšie beličky či pleskáče.
Autor: NK