NIŽNÁ. Na Orave tak vzniká nové priemyselné odvetvie – elektrotechnika. Popri končiacej textilnej výrobe sa začína okamžite s prípravou a nábehom výroby malých rádioprijímačov Talizman, Rytmus a Racek. Sesterské Tesly v Bratislave, Pardubiciach, Strašniciach a Hloubětíne poskytujú nenahraditeľnú pomoc pri zaškoľovaní pracovníkov na nové, na Orave dovtedy nepoznané profesie. Prvý rádioprijímač bol vyrobený v marci. Kontinuálne boli vyrábané ďalšie – Rytmus a rozložené sady rádioprijímača Racek, ktoré ako prvé výrobky závodu boli určené na export. Vtedajší pracovníci podniku si svoje elektrotechnické zručnosti overili na výrobe takmer 68 tisícok malých rádií. To ľudí uistilo, že zvládnu aj pripravovanú náročnú výrobu televízorov. Jedným dychom treba povedať, že prechod na elektrotechnickú výrobu znamenal obrovský skok v myslení ľudí, v ich sociálnom a spoločenskom zabezpečení a postavení, ale hlavne enormný nárast pracovných príležitostí.
Deň D - 28. august 1958 - kedy výrobné linky podniku opus-til prvý čiernobiely televízny prijímač Mánes, sa nerodil ľahko. Prichádzajúci elektrotechnici zároveň odchádzali na zaučenie do Prahy, kde tento TVP vyvinuli a vyrábali. Do Nižnej prichádzajú stredne a vysokoškolsky vzdelaní pracovníci z celého Slovenska, ale predovšetkým z Česka, kde už v oblasti slaboprúdovej techniky boli podstatne ďalej. Mení sa teda aj ráz a charakter Nižnej, dovtedy malej dedinky s pltníckou tradíciou. V tejto súvislosti nemožno zabudnúť na odborné a riadiace schopnosti vtedajšieho riaditeľa podniku Vladimíra Stojeho, hlavného inžiniera Zdeňka Havla a vedúceho výroby Štefana Wenga, ale aj celej plejády odborníkov z Česka, ktorí s rodiacimi sa slovenskými odborníkmi vytvárajú jeden výborný kolektív. V jednej časti podniku ešte prebiehala končiaca ľanárska výroba, a v druhej časti prestavba výrobnej haly, montáž liniek na nepoznanú pásovú výrobu a príprava overovacej série prvého TVP Mánes. Cieľ sa podarilo naplniť. Bola to na tie pomery nevídaná sláva. Zo slávy sa však dlho žiť nedá, a to si všetci veľmi dobre uvedomovali. Ešte do konca roka 1958 bolo vyrobených takmer 6 000 TVP Mánes a v roku 1959 sa už začalo intenzívne pracovať na vývoji a neskoršej výrobe televízora ORAVAN. Podnik dopredu hnala predovšetkým nepísaná úloha: Náš oravský televízor ORAVAN sa musí kvalitatívne vyrovnať, ba i predčiť televízory zo Strašníc. Rok 1958 znamenal nielen ukončenie ľanárskej výroby, ale aj definitívne ukončenie výroby rádioprijímačov Talizman. Začína aj skúšobná prevádzka retranslačnej stanice na Prasatíne, ktorá preberala signál televízneho vysielača Ostrava, pretože bez televízneho signálu nebola možná výroba televízorov. Vtedy sa o umiestnení retranslačnej stanice rozhodovalo medzi Prasatínom a náprotivnou Ostražicou. Technici Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave, ktorí kompletné vysielacie zariadenie vyvinuli a vyrobili rozhodli, že vysielač bude stáť na Prasatíne.
Nezvratným a významným zlomom bol vznik Závodnej učňovskej školy v Nižnej v roku 1957, ktorá v prvom ročníku prijala „do učenia“ 32 nových adeptov elektrotechnického povolania. Absolventi zbierali skúsenosti na praxi v Strašniciach a po niekoľkých mesiacoch zaučenia vyrábali televízory v Nižnej. Skúsenosti odovzdávali ďalším spolupracovníkom. Škola, neskôr nazvaná SOUE v Nižnej, vychovala stovky, ba tisíce elektrotechnických, ale aj strojárskych a stolárskych odborníkov. Tí sa do Nižnej prichádzali učiť z celého Slovenska.
Bolo by naivné myslieť si, že všetko išlo ako po masle. Pri príprave výroby „nášho“ televízora ORAVAN sa vyskytli aj veľké problémy v oblasti plánovania, v technickom rozvoji, zásobovaní materiálom a jeho kontrole, i v hospodárení. Televízor ORAVAN nebol na overovaciu, ani na sériovú výrobu dôsledne pripravený. Hrozilo nesplnenie plánu. Enormným úsilím ľudí a spoluprácou so sesterskými podnikmi sa nakoniec v roku 1960 podarilo plán splniť a vyrobiť 110 tisíc oravských televízorov. Podarilo sa splniť aj vtedajšiu druhú päťročnicu – čo to je, si už pamätajú len tí skôr narodení - vyrobením 57 340 rozhlasových prijímačov a 172 471 televízorov.
Znie to až neskutočne, ale v roku 1966 bol v Tesle Orava vyrobený miliónty televízor, v roku 1969 dvojmiliónty, v roku 1977 už päťmiliónty a v roku 1989 desaťmiliónty. Prvý farebný televízor bol v Tesle Orava vyvinutý a vyrobený v roku 1972. Celkom bolo vo fabrike TESLA Orava Nižná - po transformácii v máji 1992 na OTF až do konkurzu na OTF – TV vo februári roku 2000 - vyrobených bezmála 12 miliónov televízorov, z toho 3, 3 milióna farebných. V čase najväčšej expanzie fabriky v 80. rokoch minulého storočia TESLA Orava aj so svojími zá-vodmi zamestnávala viac ako 8 tisíc pracovníkov, z toho len v základom závode v Nižnej ich pracovalo 6 tisíc. Podnik bol najväčším zamestnávateľom na Orave.