ORAVSKÁ PRIEHRADA. Zrušenie hraníc v závere minulého roka zlákalo viacerých cudzincov nelegálne prechádzať naším územím. Chytiť sa podarilo len niektorých – tých, ktorí mali smolu a stretli policajnú hliadku. So zvýšeným pohybom našich poľských susedov sa počítalo aj v rámci rybolovu, keďže Oravská priehrada sa nachádza len pár kilometrov od viacerých poľských obcí. Problém by však nebol v tom, že chodia loviť ryby k nám, ako skôr to, že veľmi často ide o nedovolený rybolov bez rybárskeho povolenia. S takýmito prípadmi sa však rybárska stráž stretávala skôr vlani. Tento rok zatiaľ závažné prípady pyt-liactva, či už zo strany Poliakov alebo domácich, neeviduje. „Minulý rok sme zaregistrovali sedem prípadov pytliactva poľských občanov, tri Slovákov. Tento rok je zatiaľ situácia s pytliactvom lepšia ako po iné roky. Spôsobil to najmä nízky stav vody na začiatku roka, aj nižšia návštevnosť priehrady. Gro rybárov, najmä tých z radov „špekulantov“, sa dnes zdržiava najmä na Liptovskej Mare,“ povedal nám Ondrej Gavenda, jeden z členov rybárskej stráže, ktorá má za úlohu práve kontrolovanie rybárov na brehoch Oravskej priehrady. Podľa jeho slov riešia väčšinu priestupkov nepoctivých lovcov cez discip-linárnu komisiu. Samozrejme, pokiaľ nejde o závažný, úmyselný a opakovaný čin.
Hádžu to na rybárov
Kontroly vykonávajú strážcovia takmer pravidelne. Niekedy idú sami, pri väčších akciách sa k nim pridajú aj policajti či ochranári. „Kontroly rybárskej stráže vykonávame každý druhý deň, policajti robia kontroly zhruba tri či štyrikrát za mesiac, spoločne chodievame priemerne trikrát do mesiaca.“ Od začiatku roka mali zatiaľ len pár prípadov, ktoré riešili disciplinárne. Išlo väčšinou o prípady, kedy si rybár nezapísal do povolenky dátum, číslo revíru alebo mal okolo seba neporiadok. „Mnoho ľudí kritizuje rybárov za neporiadok, ktorí po nich zostáva na brehoch priehrady. Málokto však vie, že oveľa väčšími a častejšími znečisťovateľmi sú turisti. Včera sme napríklad mali s kolegom akciu, pri ktorej sme obišli štyri zátoky a vyzbierali sme v nich vyše dvadsať vriec odpadu. A s určitosťou môžem povedať, že to tam nenarobili rybári. Je totiž veľký rozdiel v odpade, ktorý nechajú rybári a v tom, ktorý na brehu „zabudnú“ tiežturisti,“ skonštatoval uplynulý štvrtok O. Gavenda.
Tam už nejde o hobby
Nie každá kontrola rybárov však skončí napomenutím, či miernym finančným ponaučením. Pokuta sa totiž môže vyšplhať až do výšky 200 tisíc korún. Takéto sankcie sa však podľa slov O. Gavendu dávajú najmä v prípade, kedy chytia „tiežrybára“, ktorý loví na „šnúrku“, do sietí, opakovane podstupuje disciplinárne konanie, chýba mu povolenie alebo u neho nájdu viacero kusov podmierečných rýb. „Naši rybári sa už naučili, že ak im nájdeme podmierečné ryby, končí prípad väčšinou na súde a sankcie sú vysoké. Tí si teda pozor dávajú. Častejšie sa s takýmito prípadmi stretávame u Poliakov, pre nich však platia úplne iné pravidlá, ako pre našich.“ Pokutovaný bude rybár aj v prípade, ak loví na viac ako dve udice, alebo ak mu chýba štátna licencia.
Hoci O. Gavenda pôsobí na Oravskej priehrade len od minulého roka, pri kontrolách sa už stretol s viacerými extrémnymi situáciami. „Stalo sa mi, že pred nami rybári utekali, stretli sme sa dokonca aj so situáciou, kedy „prieskumníci“ našu prítomnosť hlásili kamarátom mobilmi. Kým sme k nim potom dorazili, nebolo po nich už ani stopy,“ spomína si na situácie, kedy určite nešlo o rybárov, ktorí rybolov považujú za šport a relax.
Milovníci rybolovu by si teda určite mali pred každým výjazdom k vode poriadne pospomínať na pravidlá, ktoré sa učili kedysi dávno, keď sa stávali členom Rybárskeho zväzu. Aj malé, no neustále sa opakujúce priestupky môžu totiž skončiť „mastnou“ pokutou, odobratím povolenia na lov na tri roky, v horších prípadoch sa môže stať, že si už legálne nezalovia nikdy...