Naposledy to bola cyklistická časovka na Ťatliakovu chatu, kde držal traťový rekord Ján Valach. Horská cyklistika má na Orave nevyužitý potenciál. Množstvo krásnych prejazdov a lúk je počas roka prevažne využitých na poľnohospodárske účely miestnych družstiev s farmárov, občas sa na nich vyžívajú holandskí cykloturisti. Novovzniknutý cykloklub v Dolnom Kubíne chce nadviazať na silnú tradíciu cyklistického športu v dolnooravskej metropole a zároveň založiť tradíciu, ktorá ponesie punc kvality. Organizačnému tímu sa na Oravu podarilo zlákať najväčšiu hviezdu slovenskej horskej cyklistiky – Milana Baréniho, od ktorého sa v tomto roku čakala účasť na LOH v Pekingu. Nestalo sa tak. Riaditeľ pretekov a dolnokubínskeho cykloklubu Jozef Škvarka nám k celkovému dianiu poskytol zopár odpovedí.
Tradičný klub cestnej cyklistiky už v Dolnom Kubíne bol. Prečo ste sa rozhodli založiť nový klub, zastrešujúci prevažne horskú cyklistiku?
- Nemyslím si, že sa chceme špecializovať výhradne na horskú cyklistiku. Určite sa budeme venovať aj cestnej cyklistike. Máme tu však prírodu, ktorá rozvoju horskej cyklistiky výrazne napomáha. Klub vznikol v prvom rade na základe organizácie Oravského cyklomaratónu. S myšlienkou organizovania takéhoto podujatia sme sa pohrávali dlhšie, pretože na Orave sa v tomto smere nič nedeje. Chceme však organizovať aj iné aktivity.
O ktoré aktivity ide?
- Do budúcna plánujeme zrealizovať horský beh na Choč. Nevylučujem však ani organizovanie pretekov v cestnej cyklistike. Uvidíme.
Do akej miery sa chcete venovať práci s mládežou?
- Cykloklub vznikol hlavne kvôli tomu, aby sa venoval mládeži. Všetci radoví členovia sa cyklistike venujú buď na rekreačnej báze, alebo o čosi vrcholovejšie. Výborne sa darí Milanovi Pisarčíkovi, ktorého viacerí poznajú ako skvelého skialpinistu, či Igorovi Otepkovi. Ten je v športových kruhoch viac známy ako bežec a duatlonista.
Cestná cyklistika sa však vo svete a Európe presadzuje oveľa viac, než horská či dua-tlon.
- To áno. Náš klub len začína a neviem, či by sme zorganizovanie takéhoto podujatia zvládli. Predsa len - vyžaduje si to väčšie technické zabezpečenie a ľudí. Zatiaľ sa nato necítime.
Viete si predstaviť v Dolnom Kubíne, povedzme, cyklistické kritérium?
- Myslím, že je priskoro, aby som sa na túto tému kompetentne vyjadril.
Súčasťou štartu Oravského cyklomaratónu mal byť aj olympionik Matej Jurčo. Ten sa však vzhľadom na prílet z LOH pravdepodobne štartu nezúčastní. Je tu však Milan Baréni. Čo si myslíte o tom, že sa mu na sklonku kariéry nepodarilo kvalifikovať na LOH?
- Je to smutné. Všetci sme mu držali palce, aby sa mu to podarilo. Milana poznáme ako výborného človeka a skvelého športovca. Žiaľ, nevyšlo to. Taký je už šport...
Čo hovoríte na vystúpenie cestných cyklistov v Pekingu?
- Ani k tomu nie som kompetentný vyjadriť sa. Som však človek, ktorý sa nevzdáva. Olym-piáda je raz za štyri roky. Takéto preteky sa dokončujú, bez ohľadu na to, ako skončíte.
Potešila vás 29. priečka Mateja Jurča v časovke?
- Na pomery, ktoré sú na Slovensku, to hodnotím veľmi pozitívne. Byť súčasťou prvej tridsiatky je z môjho pohľadu pekné.
Čo by chcel Jozef Škvarka popriať Oravskému cyklomaratónu do budúcnosti?
- V prvom rade, aby sa nám vyhýbali zranenia. A vzhľadom na to, aké dnes panuje počasie, tak aj zlepšenie počasia.