DOLNÝ KUBÍN. A nebola jediná. Vajíčka zniesla aj sliepka bažanta strieborného. Časť pávej znášky skončila u chovateľa v Zázrivej, ktorý o ňu prejavil záujem. “Zvyšok som uvaril a zjedli ich andulky,” prezradil Jozef Macík zo ZOO klubu, ktorý sa o vtáky v parku stará.
Mesto dalo postaviť voliéru s pávmi a bažantmi v centre Dolného Kubína v máji ako atrakciu pre občanov i turistov. Podľa J. Macíka bolo len otázkou niekoľkých hodín, kým si vtáky privykli na nové prostredie.
“Na prilepšenie sme ich kŕmili múčnymi červami. To je lahôdka, ktorú nedostávajú ani zvieratá v ZOO klube. Červy z misky okamžite zmizli, vyprázdnili ju dočista. To spôsobilo, že vtáky sa akoby druhý raz naštartovali k rozmnožovaniu, a to aj napriek tomu, že to už pre ne bolo obdobie konca hniezdenia. Biela pávica je z toho natoľko zmätená, že doteraz sedí na dvoch okrúhlych kameňoch v domnienke, že ide o vajcia. Poriadne neje, ani sa neumýva. Ale to ju prejde,” približuje nám život okrídlených obyvateľov Dolného Kubína Jozef. Rozmnoženie vtáctva v tomto období by nebolo podľa neho vhodné, no nevylúčil možnosť, že o rok “naštartujú” aj s kolegom liaheň.
Okrem troch pávov a štyroch bažantov je vo voliére aj hrdlička. Pôvodne boli dve, no jedna ušla. Chovatelia chodia vtáky kŕmiť raz za dva dni. “Momentálne im dávame zrnovinu: jačmeň, kukuricu, proso, pšenicu a slnečnicu. Pred zimou im do krmiva primiešame semeno konope a viac ovocia a zeleniny kvôli vitamínom.” V klietke sa nekosí ani tráva, pretože zvieratá v nej nachádzajú hmyz a semená rastlín. Zimu by v podmienkach, ktoré momentálne majú, s najväčšou pravdepodobnosťou neprežili. Samospráva má dovtedy voliéru ešte dobudovať. “V zimných mesiacoch potrebujú mať prestrešené bidlá.”
Priamou hrozbou pre okrídlencov sú kuny, ktoré sa pohybujú po meste v hojnom počte. Zatiaľ na vtáky vo voliére nezaútočili. “Cez dieru v pletive sa však dostala straka. Išla po hrdličke. Bola by ju zabila, no chytili sme ju a z voliéry vyhodili,” spomína chovateľ.
Nedisciplinovaným správaním pávy a bažanty ohrozujú aj ľudia prichádzajúci k oplotenej voliére. “Keď sa po nej prejdeme, nachádzame rôzne sáčky, obaly, papieriky z cukríkov či lízatiek. Bol by som nerád, keby práve tieto veci boli príčinou zdravotných problémov vtákov,” upozornil J. Macík.
Vtáky vo voliére majú od dvoch do štyroch rokov. Môžu sa dožiť aj pätnástich rokov. Na Orave chovajú pávy aj niekoľkí súkromní chovatelia.
Autor: SM