NÁMESTOVO. Ministerka Tomanová absolvovala s vedením úradu krátku exkurziu v nových priestoroch ÚPSVaR. Po nej nasledovala krátka diskusia s vedením úradu i so zamestnancami. „Prišla som sa s kolegami pozrieť, v akých podmienkach pracujú. Priznám sa, v tejto budove som ešte nebola, sú tu vytvorené veľmi slušné priestory a príjemné pracovné prostredie,“ prezradila nám účel svojej návštevy ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny. Zdravotne postihnutých i sociálnych pracovníkov na Orave zaujíma podľa nášho prieskumu množstvo vecí. No pre krátkosť času, vyčleneného pre médiá, sme stihli ministerke položiť len niekoľko otázok.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vydalo návrh nového zákona o sociálnej pomoci. V §116 sa uvádza, že medzi inými sa ruší zákon 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý okrem iného hovoril aj o sociálnej pôžičke. Tú poskytovala občanom v hmotnej núdzi obec. V novom návrhu zákona o sociálnych službách, ktorý má vojsť do platnosti 1. januára 2009, sa o týchto sociálnych pôžičkách už nehovorí. Ako to teda bude ďalej? Bude môcť obec aj naďalej poskytovať sociálnu pôžičku? Ak áno, akým spôsobom?
- Takáto pomoc občanom v hmotnej núdzi zostáva. V tejto chvíli je pripravený nový zákon o kompenzácii sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, nový zákon o sociálnych službách a novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Myslíme si, že obec je najbližšie k občanom. Takáto pomoc je dobrým nástrojom, a preto sa budeme snažiť to ponechať. Túto problematiku budeme riešiť v rámci pomoci v hmotnej núdzi. Sociálna pôžička patrí občanom, ktorí sú naozaj v hmotnej núdzi. Je to bezúročná pôžička a každá obec si jej výšku bude môcť upraviť v rámci Všeobecne záväzného nariadenia. V zákone budú len základné ustanovenia. Takže sociálne pôžičky zostanú v kompetenciách obcí.
Obce poskytujú odkázaným občanom a rodinám s deťmi jednorazové dávky v hmotnej núdzi v zmysle zákona 599/2003 – Zákona o pomoci v hmotnej núdzi. V návrhu nového zákona je uvedené, že od 1. januára 2009 sa uvedený zákon ruší. Bude nahradený iným zákonom alebo už rodiny s deťmi nebudú môcť obec o takúto jednorazovú dávku v hmotnej núdzi požiadať?
- Zákon o pomoci v hmotnej núdzi sa neruší, pripravuje sa jeho novela, čiže tento zákon zostáva v účinnosti. Je pripravená jeho novela a v rámci tejto novely osobitná dávka 500 Sk pre deti a rodiny v hmotnej núdzi už nebude podmieňovaná tak, ako doteraz, na základe výnosu MPSVR, 500, 300 a 200 korún podľa výnosu ministerstva pre tie deti, ktoré si zlepšia prospech. Dá sa povedať, že zo skúseností, ktoré máme, vieme, že je to traumatizujúce pre pedagógov aj pre deti. Nie každé dieťa sa vie učiť tak, aby dosahovalo vždy lepšie výsledky. Pre niektoré je to motivujúce, pre iné demotivujúce. Preto sme rozhodli, že pokiaľ ide o 500-korunový príplatok, dostane ho každé takéto dieťa, ktoré navštevuje povinnú školskú dochádzku, ak je to skutočne seriózna dochádzka do školy, čiže žiadne záškoláctvo. V tom prípade bude rodičom dávka na toto dieťa vyplácaná. Zastávam názor, že je to veľmi seriózny prístup zo strany štátu k rodinám, ktoré sú v hmotnej núdzi, pretože máme eminentný záujem vytvoriť podmienky týmto rodinám, aby deti do školy chodili a je predpoklad, že keď to dieťa do školy príde, škola mu určite niečo dá.
Za našich ŤZP občanov sa pýtame: prečo osobitné označenia pre osoby ŤZP – máme na mysli modré tabuľky s označením vozíčkarov – vydávajú najbližšie až v Žiline? Nepresunú sa tieto kompetencie do okresov? Zdravotne postihnutým občanom by to uľahčilo život.
- Vysporiadame sa s tým, táto kompetencia prechádza z kompetencie ministerstva vnútra na nás, a my budeme tieto značky vozíčkarom vydávať prostredníctvom úradov práce. Vyriešime aj to, aby sa dostali bližšie k občanom, čo sa stane reálnym až po 1. januári, keď nadobudne účinnosť nový zákon.
Prečo je príspevok na druhý mechanický vozík 16 000 korún a druhý elektrický vozík 160 000 korún, pričom ich skutočná cena ja minimálne dvojnásobná? Naproti tomu napr. na osobný počítač je možné získať 60 000 korún, pričom vozík potrebujú k svojmu životu chorí nevyhnutne, bez počítača sa však žiť dá a počítač môžu využívať rovnako chorí, ako aj zdraví ľudia?
- Táto problematika spadá do kompetencie ministerstva zdravotníctva. Na základe rozhovoru premiéra Róberta Fica so zástupcami zdravotne postihnutých dostal minister zdravotníctva Richard Raši za úlohu pripraviť osobitnú právnu úpravu, ktorá bude pripravená v septembri. Táto by mala riešiť poskytovanie príspevkov. Nejde len o vozíky, ale aj o ďalšie pomôcky pre zdravotne postihnutých, ktoré by mali byť dostupnejšie. Na druhej strane, ministerstvo zdravotníctva nás požiadalo o spoluprácu, aby sme si do kategorizačnej komisie - či už na liečivá alebo na špeciálne zdravotnícke pomôcky - určili svojho zástupcu, pretože u nás pôsobí rada pre ŤZP, a prisľúbil takúto súčinnosť.
Ministerka Viera Tomanová neobišla ani Mestský úrad v Námestove, pri príležitosti svojej návštevy na Orave sa zastavila aj na mestskom úrade v Trstenej. Zástupcom úradov prisľúbila pomoc pri riešení akýchkoľvek problémov a rozlúčila sa so slovami: „Dvere na ministerstve sú pre vás kedykoľvek otvorené.“