Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Florbalisti Nižnej z Prahy opäť s medailou

Od 8. do 12. júna sa v Prahe uskutočnili neoficiálne klubové majstrovstvá Európy mládeže pod názvom Prague Games 2008.

Zúčastnilo sa ich neuveriteľných 238 družstiev z 15 krajín Európy. Nižná vyslala tento rok do Prahy dva družstvá. Prípravku B12 a starších žiakov B16. Oba tímy si počínali veľmi úspešne a vzorne reprezentovali obec a Oravu. Už po príchode do Prahy - pri prezentácii, sa za Nižňanmi obzerali vedúci jednotlivých družstiev a bolo počuť „to sú Nižňania, minulý rok boli druhí“, čo Oravcov veľmi potešilo a povzbudzovalo do ďalších bojov.
Výsledky prípravka B12: Chlapci sa vrhli do bojov v skupine poctivo a s odhodlaním zanechať po roku v Prahe opäť dobrý dojem. Hneď v prvom zápase s TJ Sokol Královské Vinohrady zvíťazili presvedčivo 8:0 (3:0). Góly zaznamenali M. Latka 4, Ľ. Bučka 2, Š. Zemenčík, M. Poldauf. V druhom stretnutí rozstrieľali domáci SSK Future Praha 15:1 (4:1), keď sa presadili D. Kakačka 4, M. Klimčík 3, M. Latka 3, M. Dudovič 2, Š. Zemančík 2, S. Pánči. Druhý deň začal opäť úspešne. Po prvýkrát v histórii nižnianskeho florbalu sa stretli s družstvom z Lotyšska SK Flo-Te a vyhrali 10:2 (6:2), góly: M. Klimčík 3, M. Dudovič 3, M. Latka 2, Š. Zemančík T. Bača.
Poobede pripadla pre nižniansky celok ďalšia premiéra. Tentokrát s majstrom Nemecka Rot-Weis Wernigerode, ktorá sa opäť skončila víťazstvom 11:3 (3:2), góly: M. Klimčík 5, D. Kakačka 3, M. Dudovič, M. Poldauf, F. Kuboš. Piatok odohrali Nižňania posledný zápas v skupine s FBC Frýdkom Místkom a do pätice zaznamenali ďalšie víťazstvo 8:2 (3:0), góly vsietili M. Latka 3, M. Dudovič 2, M. Klimčík 2, F. Kuboš
Poobede ich čakal zápas o postup medzi štyri najlepšie celky a víťazstvo nad silným súperom TJ MEZ Vsetín, ktoré dokázalo v skupine remizovať s minuloročným víťazom Tyreso Trollbäcken 4:4, presvedčivo vzhrali 8:0 (2:0). Nižnania sa stávali veľkým favoritom celého turnaja.
Doterajších 6 víťazných zápasov, s celkovým skóre 60:8, hovorilo za všetko. Večer však na Nižňanov čakal najťažší súper na turnaji - Bohemians Praha (víťaz 2006, 2007 vypadol z Nižnou v semifinále 3:4, pozn.). Bolo to repete minuloročného semifinále, tentokrát však ťahal za kratší koniec TJ A FbO Nižná.
Zápas začal podľa predstáv a za prvé tri minúty mali Oravci dve veľké šance, ktoré však nepremenili. Bohemians využil hneď prvú a vyhrával. Zatlačil a za päť minút bolo 3:0.
Po timeoute sa slovenskému družstvu v závere prvého polčasu podarilo skórovať prostredníctvom T. Hvolku. V druhom polčase sa hra vyrovnala a striedali sa šance na oboch stranách. Oba družstvá strelili po 2 góly. Záverečný tlak hráčov z Nižnej už nič nepriniesol a tak sa po záverečne hvizde radovali hráči a rodičia z Bohemiansu Praha.
V zápase o tretie miesto nenechali Nižňania nič na náhodu. Zatlačili súpera na polovicu a spustili neuveriteľnú „kanonádu“. Avšak na druhej strane bol fantastický brankár, ktorý ak bol prekonaný, zachránila ho tyčka. Sám M Latka dal 5 tyčiek a nemohol sa trafiť do siete. Do útoku zavelil až v závere polčasu D. Kakačka, ktorý zavesil do horného rohu a konečne prekonal streleckú kliatbu oravského družstva. Súper však vzápätí po prvej peknej akcii vyrovnal a zdalo sa, že Nižnej nie je súdené získať medailu. Polčas skončil 1:1 a začínalo sa od začiatku. Po slovách trénera - „ak skončíme tretí máme pamiatku a sme niekto, ak prehráme nedostaneme nič a na štvrtého sa rýchlo zabudne“, sa hráči pustili do boja. Druhý polčas už bol jednoznačnou záležitosťou mladých florbalistov z Nižnej, ktorí sa konečne presadili aj strelecky a po góloch A. Regulyho 2, M. Mačňáka, M. Dudoviča a D. Kakačku zvíťazili 6:1 a potvrdili úspech z minulého ročníka. Po minuloročnom striebre získali po roku opäť medailu na najväčšom a najkvalitnejšom florbalovom turnaji pre mládež na svete - Prague Games 2008. Tentokrát bola radosť bronzová.
Po minuloročných oceneniach Tomáša Regulyho – najlepší strelec a Jakuba Latku – najlepší brankár, získal nižniansky florbal ďalšie individuálne ocenenie, keď sa Martin Latka stal najproduktívnejším hráčom celého turnaja a získal tak krásne vecné ceny (hokejku, vak, čelenku a šiltovku).
Nižnú reprezentovali: Martin Staroň, Kristián Reguly, Erik Hujo (0+4), Adam Klinovský 0+4), Martin Latka (16+10), Marián Klimčík (13+4), Marián Mačňák (1+3), Tomáš Hvolka (1+2), Tomáš Bača (1+0), Šimon Zemančík (4+6), Michal Dudovič (9+4), Denis Kakačka (11+4), Ľuboš Bučka (3+6), Adrián Reguly (2+0), Martin Poldauf (3+1), Filip Kuboš (2+1), Simon Pánči (1+1), Peter Bažík (0+1), tréner Marián Klimčík, doprovod: Tomáš Šroba a Václav Komačka