Na štart sa doslova a do písmena postavila slovenská bežecká smotánka. Nechýbal domáci rodák Martin Bajčičák, ktorý pricestoval s reprezentačným kolegom Michalom Malágom. Na štarte sa objavil aj aktuálny majster Európy do 23 rokov v duatlone Martin Urbanovský. Všetkým však „vypálil rybník“ nedávny účastník behu okolo Oravskej priehrady Poliak Andrzej Dlugosz. Martin Bajčičák sa síce sťažoval na menšie zdravotné problémy, napriek tomu zabehol o 5 sekúnd rýchlejší čas, než tomu bolo v predchádzajúcom ročníku. S 2. miestom bol spokojný. Na 3. priečke dobehol už spomínaný Martin Urbanovský z Prievidze. V ženskej kategórii sa čakalo na konfrontáciu majsterky sveta Izabely Zatorskej z Poľska a Anny Baloššákovej. Mladšia Poľka nenechala nikoho na pochybách a zároveň utvorila traťový rekord. Bezprostredne po dobehnutí nám o svojich dojmoch z pretekov a prípravy na sezónu porozprával Martin Bajčičák.
Predpokladáme, že sa v súčasnosti nachádzate v objemovej príprave. Dnes ste na domácej trati skončili druhý za Andrzejom Dlugoszom. Minulý rok ste vytvorili rekord trate. Ako sa cítite teraz?
- Mal som určité žalúdočné problémy, ale v prvom rade musím uznať, že A. Dlugosz je kvalitný bežec. Zdravotné komplikácie by som teda nedával do súvisu s celkovým výkonom, pretože som zabehol lepší čas než v minulom roku.
Čo všetko máte v príprave za sebou?
- Pripravoval som sa v slovinskej Rogli, kde som trénoval v nadmorskej výške 1500 metrov. Bývali sme v hypoxických stanoch, kde sme mali nasimulovanú nadmorskú výšku 1700 metrov. Už tento pondelok tam znovu odchádzam. Odtiaľ by mali moje cesty viesť do nemeckého Ruhpoldingu, kde chcem využiť kvality dráh na kolieskových lyžiach.
Na čo konkrétne využívate tréningy na kolieskových lyžiach? Súvisí to s celkovou koordináciou pohybu?
- Samozrejme aj na koordináciu. Je to vlastne špeciálny prostriedok, ktorý simuluje beh na bežkách. Nie je to však stopercentná náhrada, pretože sneh je mäkký a asfalt tvrdý. V klasickej technike využívame v zime vosk a na kolieskových lyžiach máme tzv. kontru, ktorá bráni pohybu lyže dozadu.
Pokračovanie na 20 . strane
Dokončenie z 19 . strany
Nie je to pre rozvoj citu pri klasickom štýle kontraproduktívne? Predsa len, vedieť odraziť sa na snehu je asi najdôležitejšie. Zaseknutím kolieskovej lyže sa môže v podvedomí vytvoriť návyk, ktorý lyžiarovi – bežcovi na snehu nepomôže, práve naopak.
- Už v septembri sa snažíme ísť na sneh. Inú možnosť zatiaľ nemáme a nemá ju ani konkurencia, pretože ľadovce sú v letných mesiacoch až príliš vodnaté. Využívame, čo sa dá. Beháme, jazdíme na bicykli a kolieskových lyžiach. Je pravdou, že voľná technika spojená s korčuľovaním na kolieskových lyžiach idú dohromady viac než klasika. Celkovo sa vyhýbam rýchlym tréningom v klasickom štýle, len aby som nestratil cit.
Stále spolupracujete s Ivanom Hudačom, ktorý je trénerom slovinskej reprezentácie. Dajú sa porovnávať slovinské podmienky s tým, čo máte na Štrbskom plese?
- U nás tie podmienky nie sú najhoršie. Avšak cítiť, že Slovenský lyžiarsky zväz je prakticky rozbitý. Chýba akákoľvek koncepcia práce s mládežou. Po nás je doslova diera. Čo sa týka mňa, vedel by som si predstaviť aj lepšie podmienky. Pokiaľ nájdu v Slovinsku talent, vedia ho lepšie zabezpečiť.
Nadchádzajúcu zimu sú majstrovstvá sveta v Liberci. Vyzerá to tak, že hlavná organizátorka Kateřina Neumannová bude musieť „navážať sneh“, len aby sa šampionát vôbec uskutočnil?
- Verím, že majstrovstvá sveta nedopadnú ako uplynulá liberecká skúška v tomto roku. Verím, že sa usporiadatelia poučili. Akonáhle napadne sneh, mali by ho prekryť termoplachtami, čo sa vo svete bežne realizuje. Na druhú stranu je paradoxom, že sa majstrovstvá sveta budú konať v nadmorskej výške 400 metrov, keď dnes väčšina organizátorov situuje preteky nad 1000 metrov nad morom.
Vaša najvyššia výkonnosť v budúcej sezóne by mala kulminovať práve na libereckom šampionáte. Na čo si trúfate?
- O konkrétnych umiestneniach by som nerád hovoril. Myslím, že som vo svojej kariére dosiahol niektoré vrcholy, ktoré by som chcel ešte raz potvrdiť. Týka sa to nielen majstrovstiev sveta, ale aj olympiády.