DOLNÝ KUBÍN. Akciu pod týmto názvom, ktorá trvala celý uplynulý týždeň, zorganizovala Dolnokubínčanka, študentka psychológie na pražskej univerzite Táňa Lorencová. Vlani sa letná škola pre psychológov z celej Európy uskutočnila v Estónsku. Tento rok zavítali jej účastníci na Slovensko, konkrétne na Oravu. „Vlani som sa ako dobrovoľníčka zúčastnila psychologického kongresu v Prahe. Zoznámila som sa s predsedníčkou celoeurópskej psychologickej spoločnosti EFPSA. Povedala mi, že zháňajú organizátorov letnej školy pre tento rok. A že ak mám záujem, mám podať projekt. Projekt sme vypracovali a vyhral,“ priblížila nám zrod letnej psychologickej školy v Dolnom Kubíne Táňa.
Na Oravu zavítali študenti, doktorandi a profesori z viac ako 10 európskych štátov od Turecka po Veľkú Britániu. Témou tohtoročnej letnej psychologickej školy bola psychológia umenia. „Psychológia umenia sa zaoberá tým, ako na nás umenie vplýva a z čoho to vychádza. Ide o veľmi širokú tému. Zahŕňa proces inšpirácie, kreativity až po to, ako človek umenie vníma a ako na neho pôsobí,“ vysvetľuje organizátorka. „Psychológia umenia sa v praktickom živote využíva napríklad v reklame, alebo v terapiách.“
Program letnej školy mal predovšetkým pracovný charakter. Bol rozdelený na praktickú a teoretickú časť. Teoretická časť obsahovala prednášky významných európskych profesorov psychológie, odborníkov na výtvarné umenie, psychológiu hudby a kreativity. V rámci praktickej časti letnej školy boli študenti rozdelení do piatich pracovných skupín. Každú viedol doktorand. „V priebehu týždňa sa pustili do výskumu, ktorý každý študent dokončí vo svojej krajine. Pôjde teda o medzinárodný výskum, ktorý bude odpublikovaný vo vedeckom časopise,“ povedala T. Lorencová.
Európski psychológovia absolvovali počas návštevy Slovenska aj exkurziu po Orave. Pripravený bol tiež pre nich koncert skupiny Ears.
Príprava na akciu trvala organizátorom rok. „Najprv sme sa stretli s hlavnými koordinátormi letnej školy, s ktorými sme pôvodnú koncepciu projektu prepracovali. Potom bolo potrebné nájsť študentov, doktorandov a profesorov, v neposlednom rade sponzorov. Do projektu sme zainteresovali mesto, ktoré spolu s ďalšími organizáciami v meste bolo myšlienke od začiatku naklonené. Každý študent si zaplatil za pobyt sto euro, zvyšné náklady pokryli príspevky od sponzorov.“ A čo priniesla letná psychologická škola jej účastníkom? „Verím, že sa dokončia výskumy a budú úspešne odpublikované v medzinárodných žurnáloch. Zrodili sa cenné kontakty, ktoré dúfam vyústia do ďalšej zaujímavej spolupráce,“ skonštatovala Táňa Lorencová.
Autor: SM