MALATINÁ. Viac ako tritisíc divákov zavítalo do Malatinej na 8. ročník festivalu valaskej kultúry s názvom Bačovské dni. Usporiadatelia návštevníkom ponúkli okrem dvojdňového folklórneho programu, v ktorom sa predstavilo do tristo účinkujúcich zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Kazachstanu, i výstavy, súťaže, turistický výlet, či videoprojekciu.
Film Ľubomíra Viludu a Ivana Kršiaka Bača Jano Červeň sprítomnil divákom v predvečer festivalu súčasné podoby života na salaši. Z výstav zaujala expozícia štyridsiatich strašiakov pochádzajúcich z regionálnej posúťažnej výstavy. Návštevníci anketou rozhodli, že titul Strašiak roka 2008 získala Základná škola v Pucove. Zhotoviteľov strašiaka čaká za odmenu plavba výletnou loďou na Slanický ostrov umenia. Regionálnu súťaž Strašiak ochranca úrody Oravské kultúrne stredisko zorganizovalo po tretí raz. „Naše stredisko je zamerané na podporu ľudovej tvorby a zachovanie tradícií. Často však zabúdame na výtvarný prejav obyčajného človeka v minulosti. Napadlo mi, že práve výroba strašiakov by bola dobrou hrou pre deti a zároveň pripomenutím, ako sa ľudia umelecky prejavovali v ľudovom prostredí,“ povedala nám o vzniku myšlienky zorganizovať súťaž vo výrobe strašiakov Jarmila Štelbacká z Oravského kultúrneho strediska. Deti podľa jej slov pri práci využívajú obrovské množstvo fantázie a tak už vznikli okrem tradičných strašiakov aj figuríny v podobe skína v okuliaroch či pankáča s nafarbenými vlasmi. Tento rok bolo do súťaže prihlásených 150 strašiakov, ktoré vyrobili deti z celej Oravy. Z nich 50 najlepších sa predstavilo na Bačovských dňoch.
So záujmom sa stretla aj výstava ľudového odevu z Myjavska, ktorú pripravilo Centrum tradičnej kultúry na Myjave, a prezentácia malatinských tkaných kobercov. Sobotný folklórny program v amfiteátri ponúkol tanečne prepracované choreografie folklórneho súboru Lipa z Bratislavy, melódie a tance moravsko-slovenského pohraničia súboru Soláň a program folklórneho súboru Stavbár zo Žiliny. Lákadlom nedeľného programu boli pre väčšinu návštevníkov sprievodné súťaže. Vo verejnej ochutnávke syrárskych výrobkov divákom najviac chutil hrudkový syr baču Jurčíka z Poľnohospodárskeho družstva Veličná, údený ovčí syr a oštiepok Jána Červeňa a žinčica z Poľnohospodárskeho družstva Malatiná. Odbornú porotu svojou chuťou, vôňou, farbou i konzistenciou najviac zaujal ovčí hrudkový syr a oštiepok baču Jurčíka. Takýto úspech sa mu na festivale valaskej kultúry podarilo zožať po prvý raz. „Po iné roky som bol sklamaný, že sa to nepodarilo. Tento rok to teda vyšlo,“ hovorí Jozef Jurčík. Pri ovečkách robí sedem rokov. Remeslo zdedil po svojom otcovi, s ktorým strávil na salaši celé detstvo. V kategóriách údený ovčí syr a žinčica zvíťazil bača Štefan Črep z Poľnohospodárskeho družstva Liptovská Lužná.
Diváci si anketou zvolili i najkrajšiu ovečku. Titul Miss ovečka 2008 a finančnú odmenu získal za svoje jahňa bača Ján Červeň. Súčasťou podujatia bola aj súťaž v práskaní bičom. Spomedzi jedenástich súťažiacich na presnosť zásahu zvíťazil 63-ročný Jozef Garabáš z Malatinej. „A to som ani netrénoval, len som si to deň pred súťažou vyskúšal vo dvore,“ žartuje 59-ročný víťaz v práskaní bičom na presnosť. Pán Jozef biče aj vyrába. Naučil sa to už v detstve na salaši. Tvrdí, že ho to nikdy nikto neučil. Stačilo sa mu len prizerať. Biče zhotovuje z hovädzej kože. Doteraz najlepšie jeho umiestnenie v plieskaní bičom bolo druhé a tretie miesto. Tento rok mu priniesol v obľúbenej diváckej disciplíne vavríny.
Pestrosť programovej ponuky Bačovských dní doplnil jarmok ľudových remesiel, na ktorom svoju šikovnosť predvádzalo 25 remeselníkov zo Slovenska, z Poľska a Českej republiky. Nedeľný program festivalu v amfiteátri patril vystúpeniu folklórnych súborov a skupín s ovčiarskymi zvykmi z Lendaku, Važca, Čadce, Dolného Kubína, hostí z Poľska, Českej republiky a tanečníc z Kazachstanu. Tie svojím temperamentom a pre našinca exotickými choreografiami niekoľkokrát roztlieskali plné hľadisko.