ZUBEREC. Organizátori sa pravidelne snažia pripraviť trojdňový program tak, aby si na svoje prišli všetci návštevníci. Okrem folklóru preto vymýšľajú aj ďalšie možnosti, ktorými by na Brestovú prilákali čo najviac ľudí. O tom, že sa im to darí, svedčí niekoľkotisícová divácka účasť po všetky roky. Okrem vystúpení renomovaných folklórnych skupín pripravujú organizátori niekoľko mesiacov pred začiatkom slávností aj viaceré sprievodné podujatia.
Tajomstvá jaskyne
O existencii Brestovskej jaskyne, rozliehajúcej sa v horskom masíve Brestová, vie len málokto. Aj preto sa organizátori PFS rozhodli, že tento „podzemný poklad“, zatiaľ neprístupný verejnosti, návštevníkom priblížia. Správa slovenských jaskýň (SSJ) v Liptovskom Mikuláši, ktorá jaskyňu skúma, pripravila pre PFS výstavu dobových i súčasných fotografií z tejto jaskyne. „Brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko Múzea oravskej dediny v nadmorskej výške 867 metrov. Vstupná priepasť do nej bola známa odnepamäti a pozornosť pútala už v dobách prehistorických. Prvé písomné zmienky o jaskyni pochádzajú z konca 19. storočia od poľských autorov, ktorí ju opisujú pod názvom Stefkówka. Od roku 1949 v jaskyni začali systematicky pracovať oravskí jaskyniari pod vedením J. Brodňanského (1911-1997). Biologickým výskumom sa tu zistili desiatky druhov bezstavovcov, vyskytujú sa tu aj pstruhy, v podmienkach večnej tmy strácajúce pigment. Kvapľová výzdoba jaskyne je chudobná, našiel sa tu však pomerne vzácny aragonit. Dnes známe časti Brestovskej jaskyne sú iba časťou rozsiahleho jaskynného systému, vzniknutého pod severnou časťou masívu Brestová,“ uviedol Peter Holúbek zo SSJ.
Výstava bude prístupná do konca augusta v priestoroch objektu Horná Lehota v Múzeu oravskej dediny.
Návrat do minulosti
Od začiatku roku prebiehala v skanzene na Brestovej rozsiahla rekonštrukcia valchy - stavby, ktorá v minulosti slúžila v oravských dedinách na splsťovanie súkna. Súkno z ovčej vlny tvorilo hlavnú časť odevu a obuvi ľudu v dávnejšej minulosti. Programová komisia PFS si preto za sprievodnú niť celého programu zvolila práve tému ovčiarstva, pastierstva, spracovania ovčieho mlieka na syr a ovčej vlny na súkno. Téma je to veľmi vďačná, uchovaná dodnes v mnohých obyčajoch a ospievaná v krásnych melodických piesňach.
„Tkanina sa najprv vo valche čiastočne zbavila mastnoty a očistila, potom sa horúcou vodou splsťovala. Nepretržitý výrobný proces trval cca 24 hodín. Hotové súkno sa sušilo vonku. Toto všetko, k tomu ukážky oblečenia a obutia zo súkna - rôzny kožuchy, kožúšky, hune, haleny súkeňáky, baranice, kapce – predstavia modeli a modelky. Odevy pochádzajú zo zbierok Oravského múzea. Dnes už totiž pravé originálne súkno nájdeme len v depozitároch múzeí,“ približuje ďalší bod programu Cecília Matysová.
More folklóru a tanca
Už z názvu slávností je jasné, že gro programu tvorí najmä folklór – piesne a tance v podaní folkloristov z Oravy, Slovenska, ale aj zo zahraničia. Z množstva vystúpení vyberáme aspoň zopár. V sobotu popoludní je pripravený scénický program folklórnych kolektívov a sólistov z Detvy a najbližšieho okolia venovaný obradom, piesňam a tancom viažucim sa ku dňu sv. Demetera - patróna pastierov - pod názvom NA MITRA. Krásne detvianske kroje a temperamentné tance tohto regiónu určite divákov potešia. V nedeľu dopoludnia rozšantia javisko amfiteátra v Brestovej detské folklórne súbory a detské ľudové hudby. Za nimi sa taktiež v „pastiersko-salašníckom a pracovnom tóne“ ukážu aj oravské dedinské folklórne skupiny zo Suchej Hory, Hornej Lehoty, Rabčíc, Nižnej, Dolného Kubína, Podbiela a Zuberca. Chýbať nebudú ani oravské súbory zvučných mien známe aj za hranicami nášho štátu - Oravan z Nižnej a Skorušina z Liesku. Tentokrát si ich budú môcť návštevníci dosýta vychutnať v spoločnom programe v sobotu podvečer. Čerešničkou na torte 33. Podroháčskych folklórnych slávností a vyvrcholením programu bude nedeľné vystúpenie orchestra Zlaté husle. Pôsobia ako kmeňová kapela umeleckého súboru Lúčnica, s ktorým účinkujú na všetkých predstaveniach doma a aj v zahraničí. Orchester tvoria bývalí muzikanti Lúčnice, ktorí dnes hrajú v špičkových telesách.
Na Brestovú nechoďte autom
V sobotu večer a v nedeľu popoludní sú hosťami slávností zahraničné folklórne kolektívy – temperamentné Gurafo zo Sicílie, skoro baletné Barviské kolo z mesta Komsomolsk na Ukrajine, Lipovjan s krásnymi krojmi a melodickými piesňami z Moravy a súbor Wierchy z poľskej Milowky. Zo slovenských súborov diváci v sobotu uvidia súbor LIiptov z Ružomberka a Očovan z Očovej.
Na záver ešte jedno dôležité upozornenie. V nedeľu 3. augusta počas PFS bude od 9.00 do 18.00 hod úplná uzávierka cesty zo Zuberca do Roháčov. Do areálu festivalu je zabezpečená kyvadlová doprava. Organizátori žiadajú ubytovateľov, aby na túto skutočnosť upozornili aj svojich hostí.