Za posledné dva roky pritiahol do hornooravského regiónu najväčšie stolnotenisové esá od histórie Československa. Jednou z nich je nepochybne aj Marie Hrachová. Pamätníci si ju určite pamätajú ako obrovskú bojovníčku so skromným vystupovaním. Najvyšší vrchol dosiahla na olympijských hrách v Soule v roku 1988, kedy obsadila štvrté miesto v dvojhre. Bola jedinou európskou hráčkou popri disponovaným Číňankám. „Maruška“, ako ju všetci prezývali, ukončila reprezentačnú kariéru o štyri roky na olympiáde v Barcelone, aby sa mohla v Atlante, už len v roli fanúšika, pozrieť na fenomenálny výsledok Petra Korbela z Atlanty. V časoch najväčšej slávy hrávala štvorhru s niekdajšou juniorskou majsterkou Európy - Slovenkou Renátou Kasalovou. Tá obsadila v Soule 5. priečku. Marie Hrachová sa vďaka dobrým vzťahom s funkcionármi krušetnického oddielu zúčastnila sústredenia svojho tímu – Frýdlant nad Ostravicou priamo v Krušetnici.
Prvýkrát ste zavítali do Krušetnice vlani, keď ste otvárali túto halu. Tentokrát ste prišli na sústredenie. Čo všetko sa u vás odvtedy zmenilo?
- Mám nový tím. Minuloročnú kostru nahradili iné hráčky. Sezóna nám začína v septembri, to znamená, že sme v tomto roku začali trénovať o niečo skôr. Vyplýva to z toho, že dve nové hráčky hrávali predchádzajúcu sezónu v Nemecku, kde sezóna skončila príliš skoro.
Na svoju dobu ste bola hráčka, ktorej výsledky sú pre dnešnú generáciu takmer nepredstaviteľné. Akým vývojom sa podľa vás ubral stolný tenis od tých čias?
- Svet zaplavilo množstvo čínskych hráčok. V európskom rankingu je ich v prvej dvadsiatke 12. Predtým tam figurovala jedna, maximálne dve. Na ostatných kontinentoch je to podobné. Naturalizovaných Číňanov v stolnom tenise pribúda. Niektoré Európanky s nimi dokážu držať krok. Nesmú sa však báť. Príkladom sú Rumunky. Myslím, že akonáhle nastal príliv Číňaniek, Európanky akoby stratili motiváciu.
Ako ste sa dostali k trénovaniu na Orave v Krušetnici?
- Prilákali ma tunajší ľudia a prekrásna príroda. V Krušetnici pracujú pre stolný tenis nadšenci a to sa mi páči. Vybudovali krásnu herňu, ktorá je naozaj ,,vymakaná” do detailov. Okrem toho som tiež nadšenec, takže mám k týmto ľuďom blízko.
Posledný veľký úspech českého stolného tenisu zaznamenal Petr Korbel v Atlante v roku 1996. Ako ste vnímali jeho štvrtú priečku? Srdiečko vám muselo poriadne zaplesať.
- Samozrejme, že plesalo. Bola som v tom čase v Atlante na dovolenke. Lístky som mala kúpené len do štvrťfinálových bojov. Keď sa Petr dostal do semifinále, nemohli sme ich nikde zohnať, jedine na čiernom trhu. Bol to síce „balík“ peňazí, ale stálo to zato.
Krušetnicu už na mape
Slovenska nájdu
Okrem samotných funkcionárov stolnotenisového oddielu, stojí za rozvojom stolného tenisu v Krušetnici miestna samospráva, ktorej „velí“ Jozef Stančík. Výstavba haly by mala byť len začiatkom rozvoja tohto športu v obci. Sezóna 2007/2008 ukázala, že ju okrem miestneho klubu využili aj najlepší hráči z Oravy a nielen oni.
Ako vníma starosta obce skutočnosť, že do novopostavenej haly prichádzajú v poslednom období nielen najlepší hráči z Oravy, ale aj Marie Hrachová so svojím tímom?
- Marie Hrachová má výborné kontakty s Igorom Janckulíkom. Pri otváraní herne sa jej zapáčilo prostredie. Po vybudovaní penziónu v obci sme ju pozvali na sústredenie.
Ako vnímate spoluprácu s oravským klubom Tvrdošín - Nižná v budúcnosti?
- Krušetnici pomáha niekoľko hráčov z Tvrdošína. Zdalo sa nám prirodzené, aby sme im v záverečných bojoch pomohli, keďže mali nevyhovujúce priestory. Mesto je mesto. Boli sme prekvapení, že Krušetnicu viaceré kluby nemohli nájsť.
Stolnotenisová hala je naozaj na úrovni. Ako vnímate celkový rozvoj stolného tenisu v Krušetnici?
- Vďaka pomoci Igora Janckulíka a Pavla Kolenčíka sa nám rozrastá členská základňa. Postupne vypĺňame vekové kategórie žiakov a dorastencov. Naše deti boli nedávno na sústredení v Čechách. Teší ma, že sa prostredníctvom tohto športu zviditeľňujeme.