LOKCA. Bola veľká škoda, že väčšina Lokčanov akosi nezaregistrovala avizované prvé premietanie AmatKina. Osem divákov v hľadisku však mohlo vidieť naozaj unikátny film. Organizátorovi AmatKina Miroslavovi Benian ho odovzdal starosta Miroslav Valčičák. Ako nám neskôr starosta povedal, kazetu mu priniesol školník Anton Socha, ktorému ju zveril do opatery niekdajší riaditeľ tunajšej základnej školy, dnes už nebohý Ján Kutálik. Film bol nakrútený počas birmovky v roku 1968 alebo 1969. Podľa slov amatérskeho filmára M. Beniana ľudia takmer určite ani netušili, že ich nakrúcajú, pretože kamera bola vtedy ojedinelým zjavom, no na záberoch sa do nej napriek tomu takmer nikto nepozerá. Všetci sa na záberoch chovali prirodzene a uhol snímania bol v takej výške, akoby kamera bola umiestnená v „kameramanovom“ klobúku. Padol aj tip, že ide o dielo niekdajšieho riaditeľa ZŠ, no ten sa na záberoch objavuje tiež... Súčasným divákom filmu napadla už len jedna alternatíva – že film v dedine nakrútil nejaký agent štátnej bezpečnosti. Či to už bolo tak alebo onak, faktom je, že film z Lokce bol v rámci projektu režiséra Martina Šulíka a denníka SME zaradený medzi hodnotné filmy v zbierkach Slovenského filmového ústavu. Okrem tohto filmu mohli prví diváci AmatKina vidieť aj niekoľko ďalších, oveľa mladších filmových amatérskych filmov. Ani jeden z tých, ktorí prišli, neobanoval.
Projekt AmatKino pripravil Miroslav Benian výlučne pre Lokčanov. Získal preň podporu Konta Orange v rámci grantového programu Šanca pre váš región. Z finančného príspevku kúpil videoprojektor, premietacie plátno a ozvučovaciu techniku.
„Počítač na spracovanie materiálu používam vlastný, obec zadarmo poskytuje priestory na premietanie a práca okolo premietania je tiež dobrovoľnícka,“ povedal nám M. Benian. Netajil sklamanie, že prvé premietanie AmatKina ušlo záujmu Lokčanov. „Zrejme sme podcenili propagáciu, svoje urobilo aj pekné počasie, ľudia išli možno radšej niekde von. Dúfam, že na ďalšie premietanie, ktoré je naplánované na 21. septembra, príde už oveľa viac ľudí. Nechceme sa sústrediť len na slovenské amatérske filmy, pribudnú aj zahraničné.“
Jedným z cieľov projektu AmatKino je tiež podnietiť obyvateľov Lokce, aby sa aktívne podieľali na dokumentovaní kultúrno-spoločenského diania v obci prostredníctvom tvorby a následného verejného premietania videozáznamov a fotoreportáží. Vítané budú aj staršie príspevky z rodinných archívov.
„Amatérsky film, najmä do rodinného archívu, nie je náročný, pretože dnes je už bežne dostupná dobrá a ľahko ovládateľná technika,“ dodáva M. Benian.