PODBIEL. Prvýkrát sa Podbielanské slávnosti konali ešte v roku 1992. Ako sme sa dozvedeli od starostu Jozefa Domiňáka, hlavnou myšlienkou pri zrode obecných slávností bolo odprezentovanie a zviditeľnenie občanov obce venujúcich sa folklóru. „O vznik týchto slávností sa zaslúžil vtedajší starosta Ján Murina, ktorý so svojimi synmi založil ľudovú hudbu bratov Murinovcov. Postupne sa týmto smerom vyberali aj ďalší ľudia z dediny. V súčasnosti máme v Podbieli ľudovú hudbu bratov Bebejovcov, v ktorej fungujú aj Murinovci, troška menej známou je ľudová hudba, ktorú založil Peter Dvorský, funguje u nás ženská spevácka skupina Senková a pred pár mesiacmi sa nám podarilo obnoviť aj detský folklórny súbor Podbielan. Účelom slávností bolo teda už pred rokmi prezentovať ľudové umenie Podbielčanov,“ približuje starosta. Podľa jeho slov mal tento ročník svoje plusy, v podobe znovuzrodenia detského súboru, ktorý pred rokmi zanikol, ale aj svoje mínusy. Do budúcnosti už totiž nie je isté, či sa budú slávnosti konať na svojom pôvodnom mieste – medzi dreveničkami na Bobrovej rali. Majitelia si totiž chcú naplno uplatniť svoje vlastnícke práva. Starosta obce však aj pri slávnostnom otvorení Podbielanských folklórnych slávností povedal, že stále dúfa a verí v obojstranne výhodnú dohodu medzi majiteľmi tamojších dreveničiek a vedením obce. Práve drevenice totiž dotvárajú tradičný podbielanský ráz slávností.
Podbielanským folklórnym slávnostiam predchádzal rezbársky plenér a osádzanie symbolickej makety železničky pod Červenú skalu, ktorá pred desiatkami rokov premávala z Brestovej do Podbiela. Počas slávnostného nedeľného podujatia si organizátori pripravili ešte jednu zvláštnosť. Vedenie obce spolu s poslancami obecného zastupiteľstva sa rozhodlo, že si uctí obecného duchovného Donáta Čarnogurského. Za jeho prínos pre obec a nepochybne aj pre samotných Podbielčanov mu starosta hneď na začiatku slávností udelil čestné občianstvo obce Podbiel. Podbielanský farár na pódiu neskrýval prekvapenie, no ani potešenie z pocty, ktorej sa nedostáva len tak hocikomu a hocikedy.
Po emocionálnom začiatku prišiel na rad bohatý program, ktorý spustil pár tónmi na fujare miestny fujarista Pavol Tmák. Nasledovali miestne folklórne skupiny, rad prišiel aj na hostí z Českej republiky, Poľska a z ostatných kútov Oravy. Hoci v sobotu to vyzeralo, že slávnosti pokropí dážď a ľudí bude odrádzať sychravé počasie, „oblačníci“ sa nad Podbielom zľutovali a na nedeľu pripravili krásne počasie. Aj preto prichádzalo k dreveničkám na Bobrovej rali počas celého nedeľného podujatia čoraz viac ľudí, pričom nešlo len o miestnych obyvateľov.
Autor: NK