TRSTENÁ. Keď vlani v októbri prebiehal na Gymnáziu M. Hattalu v Trstenej workshop filmovania, jeho techník, postupu a potrebného vybavenia, určite nikto nepredpokladal, že by práve ich tvorba mohla byť úspešná na celosvetovom festivale. Aj keď práve kvôli pripravovanému festivalu sa konali aj podobné workshopy nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Na trstenskom gymnáziu sa workshopu zúčastnilo 12 žiakov, školili ich traja odborníci. Výsledkom ich päťdňovej práce boli jednominútové videá, ktoré poslali na StrangerFestival. Hoci sa študenti z Trstenej zapojili do netradičnej prehliadky prvýkrát, hneď môžu hovoriť o obrovskom úspechu. Film septimána Petra Vodičku odborná porota vyhlásila za najlepší v jeho kategórii.
„Vybral som si kategóriu Self-Portrait a video som nazval „Aký (nie) som“. Dlho som rozmýšľal, čo urobím a akú tému si vyberiem, a napokon sa mi práve táto zdala najzaujímavejšia. Najskôr som si načrtol scenár, vybral miesta, kde budem nakrúcať, natočil som všetky potrebné scény a potom prišla pre mňa najzložitejšia fáza – strihanie,“ hovorí mladý víťaz. Ako spomenul, počas piatich dní natočil približne 60-minútové video. Urobiť z neho 60 sekúnd poskladaných z najlepších záberov, s časovou aj logickou následnosťou nebolo jednoduché. Vložená námaha sa mu však niekoľkokrát vrátila.
V jednominútovom filme Peter vtipne vykreslil zopár vecí, ktoré mu v živote nie sú veľmi blízke. Patrí k nim napríklad hra na organ, hovorenie po čínsky či stojka na hlave. Ako však mladý autor hovorí, vykreslil síce veci, ktoré nevie, no chcel ukázať, že hoci nevie všetko, tento film sa mu natočiť predsa len podarilo.
Keď sa Peter dozvedel o svojej nominácii, netušil, že si do Holandska cestuje po víťaznú trofej. Aj keď v kútiku duše zrejme dúfal... „Víťazstvo ma šokovalo a prekvapilo, vôbec som ho nečakal, ale veľmi potešilo. Cenou bola videokamera, takže môžem vo filmovaní pokračovať aj naďalej.“
Trojdňového festivalu v Amsterdame sa zúčastnilo viac ako 1000 divákov, do súťaže bolo prihlásených vyše tisíc jednominútových videí. StrangerFestival oficiálne otvorila holandská princezná. Počas štyroch dní sa účastníci mohli zapojiť do workshopov, prednášok a konzultácii s profesionálmi. V sobotu 5. júla boli na záverečnej ceremónii vyhlásení víťazi.
Tím StrangerFestivalu zostavil putovnú výstavu zloženú zo 77 videí. Prezentovaná bude v európskych galériách a múzeách. Na Slovensku bude vystavená v priestoroch kultúrneho centra Stanica Žilina - Záriečie.
Autor: NK