ORAVA. Dva oravské kostolíky patria k ďalším šiestim na Slovensku, ktoré sa v utorok 8. júla oficiálne zaradili medzi svetové unikáty. Výbor Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) na zasadnutí v kanadskom Quebecu rozhodol o ich zaradení do Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Spolu s kostolíkmi sa do prestížneho zoznamu dostali aj Stari Grad na ostrove Hvar v Chorvátsku, historické jadro San Marina v Taliansku, stredoveké opevnenia architekta Sébastiena Le Prestre de Vauban vo Francúzsku a ďalšie štyri jedinečné pamiatky v Papue Novej Guiney, Malajzii a v Nemecku.
V zápis neverili...
„Určite sa návštevnosť kostolíka zvýši, pretože ľudí skôr priťahujú takéto vzácne pamiatky. Pre nás však z toho všetkého vyplynie väčšia starostlivosť, ešte väčšia ako doteraz. Čakajú nás rôzne úpravy, rekonštrukcie a údržba kostolíka, ktorá je dosť náročná. Nátery vydržia len pár rokov a treba ich často obnovovať,“ hovorí správca tvrdošínskeho gotického kostolíka Ján Gonda, ktorého rodina sa správcovstvu venuje už niekoľko generácií. Ako tiež podotkol, vyššia návštevnosť kostolíku len prospeje a vďaka prestížnemu umiestneniu sa nepochybne zviditeľní aj mesto. „Keď tu bola pred pár mesiacmi pani z odbornej komisie, ktorá vyberala pamiatky do zoznamu, myslím že pochádzala z Fínska, neveril som, že UNESCO prijme aj náš kostolík. Potom som túto informáciu počul v rádiu, no spomínali len pár kostolíkov, o našom nehovorili. Nebol som si teda istý, či áno alebo nie. Ale veľmi ma to potešilo,“ dodáva s úsmevom správca.
Podľa povesti vznikol tvrdošínsky kostolík na mieste, kde v júny na sviatok sv. Jána napadol sneh, nikde inde naokolo sa však nevyskytoval. Keďže to ľudia brali ako znamenie od Boha, postavili na vŕšku kostol. Vlaňajší dendochronologický výskum potvrdil, že kostolík pochádza z rokov 1435 – 1440. Zaujímavosťou stavby je unikátny rovný kazetový strop, ktorý pozostáva zo 49 ornamentálnych ruží, pričom všetky sú rozdielne.
Ďalšie povinnosti
„Som veľmi rád, že do zoznamu zaradili aj náš kostolík. Už ráno o pol siedmej mi volal jeden pán a oznámil mi to. O polhodinu nato som o tom počul aj v rádiu. Z nového postavenia nášho kostolíka nám však vyplývajú ďalšie povinnosti, ktoré budeme musieť riešiť. Musíme všetko zabezpečiť tak, aby sme sa pred svetom nehanbili. Trochu sa obávame toho, aby sme nestroskotali na sprevádzaní turistov. Zatiaľ to všetko ťahá jedna lektorka, pani Viera Murínová,“ vyjadril sa k zapísaniu leštinského dreveného kostola medzi pamiatky UNESCO starosta Leštín Ján Brašeň.
Kultúrna pamiatka pochádza z rokov 1688 – 1689. Dal ju postaviť Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na Oravskom zámku, ale aj prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne. Interiér kostola zdobí barokový oltár s polychrómovanou drevorezbou zo začiatku 14. storočia, maľba žlto-bielych kvetov na modrom základe na zábradlí z roku 1821 a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé sú aj patronátne lavice, v ktorých sedávali zámožní páni okolia. V kostole bol pokrstený a konfirmovaný jeden z najväčších slovenských básnikov Pavol Országh Hviezdoslav. Kostolík je funkčný po celý čas od postavenia. Každú nedeľu v ňom bývajú bohoslužby. Slúži pre štyri obce - Leštiny, Vyšný Kubín, Osádka a Pokryváč. Vlani ho navštívilo približne tritisíc ľudí zo Slovenska i zahraničia.
Dlhoročné úsilie
Snahy o zápis kostolíkov do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva, začali už pred rokmi. Projekt predkladal Pa-miatkový úrad SR. Zaradenie do prestížneho zoznamu priláka do historických kostolíkov väčšie množstvo návštevníkov. Výhodu by však prevádzkovatelia sakrálnych stavieb mohli mať aj pri žiadaní o financie na ich rekonštrukcie. Štát totiž vyčleňuje aj prostriedky určené práve pre lokality zapísané na listine UNESCO.
SLOVENSKÉ PAMIATKY ZAPÍSANÉ V UNESCO
Rok 1993 - Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec,
Spišský hrad a pamiatky okolia - Spišská Kapitula, kostol v Žehre
Rok 2000 - Urbanistické jadro mesta Bardejov, Jaskyne Slovenského krasu
Rok 2007 - Bukové pralesy Východných Karpát
Rok 2008 – Rímskokatolícky drevený kostolík v Tvrdošíne, Rímskokatolícky kostolík v Hervartove, Evanjelické artikulárne kostoly v Leštinách, Hronseku a Kežmarku, gréckokatolícke kostoly v Ruskej Bystrej, Bodružale a Ladomírovej
Autor: NK, SM