Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Nadviažu Oravci na úspechy predošlých rokov?

Šiesty ročník najväčšieho mládežníckeho turnaja vo futbale Fragaria Cup je predo dvermi. Na 16 prešovských ihriskách sa stretne 283 tímov zo 17 štátov a Izraela.


Dohromady sa odohrá viac ako 800 stretnutí. Chýbať nebudú slovenské futbalové celebrity - medzinárodný rozhodca Ľuboš Micheľ, Dušan Galis, či Dušan Tittel. Ak sme pri Oravcoch, Oravský futbalový zväz postavil ako každoročne tri vlastné výbery v kategóriách U 9, U10 a U 11. Na trénerských postoch došlo k jednej zmene. Pavla Baču a Františka Čajku doplní Andrej Stašiniak z Námestova. Práve pri jeho výbere možno očakávať najvýraznejší prienik medzi najlepších. Príkladom bolo umiestnenie U 9 spred dvoch rokov, ktoré v tom čase viedol Pavol Bača. História sa opakuje, ibaže s tým rozdielom, že na Fragarii konkurencia každoročne stúpa. Nuž uvidíme, čo predvedie výkladná skriňa prípravkárov Oravy v konfrontácii so silnými celkami ostatných štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odchádzajú s najväčšími šancami, ale aj ambíciami
Výbery U 9 každoročne potvrdzujú silu oravských talentov. Práve táto kategória dokazuje, že oravským futbalovým ratolestiam sa pri dobrom vedení môže dariť aj v budúcnosti. Tréner Andrej Stašiniak pocestuje na Fragariu Cup po prvýkrát. Na rozdiel od svojich dvoch trénerských kolegov mal najväčšiu možnosť výberu. Počas 4 zrazov, z čoho 3 boli predkolá, vyberal spomedzi 40 záujemcov. Zrazy v Istebnom, Nižnej, Breze a opäť v Istebnom mu vyselektovali dvanástku hráčov a dvoch brankárov. V tejto zostave hrajú prím predovšetkým nedávni víťazi turnaja prípraviek Oravy - Istebné. Medzi nimi „svieti“ Adam Brenkus, ktorého tréner označil ako chladnokrvného zakončovateľa a ťahúňa celého družstva. Námestovu sa podarilo dostať do výberu 3 hráčov. Dolný Kubín podporil Výber Oravy dvomi hráčmi. V tomto zoskupení sa absolútne neuplatnili hráči z Tvrdošína a Trstenej. Samotná selekcia sa neobišla bez emócií. „Predovšetkým tí hráči, ktorí sa dozvedeli o svojom vybratí na poslednú chvíľu, neskrývali radosť. Tých, ktorých som neprečítal, boli samozrejme smutní. Vysvetlil som im, že takto to v športe chodí a sú vo veku, kedy to rozhodne netreba „zabaliť“,“ konštatoval Andrej Stašiniak. Vybratí hráči ostatných prevyšovali talentom, koordináciou pohybu a futbalovým myslením. „Počas zrazov sme vzhľadom k veľkému záujmu hrávali systémom 7 + 1. Na Fragarii sa hrá spôsobom 6+1. Myslím si, že to veľká zmena nebude. Takisto sme sa zameriavali na kopaciu techniku prostredníctvom pokutových kopov. Štandardné situácie na malých ihriskách rozhodujú. Hrá sa na šírku štandardného ihriska. Vzdialenosti medzi jednotlivými bránami sú vskutku malé.“ Záverečný prípravný zápas zohral Výber Oravy U 9 s rovesníkmi z Ružomberka. Oravci zvíťazili 4:2 a vyslali jasný signál, že s nimi na Fragarii treba počítať. „V prvom rade sa chcem zamerať na kvalitu hry. Nerád by som týchto chlapcov zaťažoval taktickými pokynmi. Bolo by to na škodu futbalu. Síce máme medailové ambície, ale v prvom rade ma poteší dobrá hra.“ Veľa bude záležať na výkone brankárov. Jednotkou by mal byť Milan Žuffa z Námestova. Vo výbere je aj veľký brankársky talent Adam Spiššák z Istebného. Vzhľadom k jeho dátumu narodenia (2001) je do budúcna veľkým prísľubom. Či výber Andreja Stašiniaka nadviaže na nedávne úspechy, ukáže samotný turnaj. Snáď im okrem futbalového kumštu pomôže pravé športové šťastie.
Zostava Výberu Oravy U 9
n Obrana: Marek Kuboš – Nižná, Adam Koval – Dolný Kubín, Denis Bus – Námestovo, Boris Ustaník – Istebné, Dominik Žitko – Dolný Kubín, Samuel Zemančík – Zuberec
n Záloha: Samuel Farský – Námestovo, Juraj Kvas – Istebné, Ladislav Štrba – Zuberec
n Útok: Adam Brenkus – Istebné, Ján Krššák – Námestovo, Tomáš Belopotočan – Nižná
n Brankári: Milan Žuffa – Námestovo, Adam Spiššák - Istebné

Skryť Vypnúť reklamu

Nerealizoval výber, ale nábor
Trénerský matador František Čajka mal na rozdiel od Andreja Stašiniaka situáciu s výberom hráčov oveľa komplikovanejšiu. Vychádzal z hráčskeho potenciálu, s ktorým fungoval minulý rok. Snažil sa ho doplniť ďalšími adeptmi. Počas troch zrazov a jedného prípravného zápasu sa zapotil. Dôvod bol zjavný. Na súpisku bolo potrebné doplniť 14 hráčov a na prvý zraz sa ich dostavilo 12. Absencia dolnokubínskych hráčov vyzerala byť pre tento výber citeľná. Vedenie Dolného Kubína uprednostnilo klubový turnaj v Ružomberku. F. Čajka je však presvedčený, že to kvalitu kádra neovplyvní. Pravdou však je, že nebyť angažovanosti dlhoročných trénerov Vladimíra Mušáka z Námestova a Tvrdošínčana Petra Kubalu, pôsobil by Výber Oravy U10 v silnej konkurencii ako „výletný“ tím. Prím celku hrajú predovšetkým Námestovčania a Tvrdošínčania. Snáď výborná komunikácia silného trénerského tria zožne úspech. Ťahúňom družstva by mohol byť Matej Lajš. Vyniká technikou a na rozdiel od svojich spoluhráčov pôsobí futbalovo vyspelejšie. Emócie pri zostavovaní družstva takisto boli, ibaže v opačnom garde. František Čajka je rád, že postavil tím, ktorý môže byť konkurencieschopný. „Na podobnú situáciu som si zvykol. V minulom roku som zažil niečo podobné. Niekedy je ročník lepší, inokedy naopak. Sme o rok starší a po futbalovej stránke išli jednotliví hráči hore. Konkurencia však nespí. Za ten rok sa v týchto vekových kategóriách dajú zrealizovať veľké zmeny k prospechu hráčov. Kým v iných tímoch pracujú metodicky a koncepčne, my sa s nimi stretávame len na spomínaných zrazoch,“ dodal František Čajka. Favoritmi budú jednoznačne hráči z chorvátskeho Osijeku, prípadne Rusi a Ukrajinci. Cieľom Výberu Oravy U 10 je postup zo skupiny. Záverečný prípravný zápas odohral tento tím s Ružomberkom. Hralo sa na 2 x 20 min. Na Fragarri sa bude hrať len na jednopolčasových 25 min. V stretnutí prehral Výber Oravy 3:4. Kým Ružomberčania bez problémov striedali dve šestky hráčov, Oravci nastúpili so sedmičkou statočných. Tento tím rozhodne nemá „veľké oči“. Jeho výhodou je, že môže len prekvapiť.
Zostava Výberu Oravy U 10
n Obrana: M. Lajš – Tvrdošín, Pavol Dreveňák – Tvrdošín, Gregor Jesenský – Námestovo,
n Záložníci: Vladimír Bugaj – Námestovo, Tomáš Farský – Námestovo, Adam Matejčík – Námestovo
n Útok: Adam Banas – Zubrohlava, Andrej Čižmár – Istebné
n Brankár: Rastislav Bugaj – Or. Jasenica

Skryť Vypnúť reklamu

Zohrá sa „zmeska“ ôsmich klubov?
Tréner Pavol Bača prichádza na Fragariu cup po tretíkrát. Jeho prvá účasť s vtedajším výberom U 9 spôsobila menšiu senzáciu. Mladučkí Oravci podľahli až vo finále. Minulý rok ich v semifinále zastavil tradične úspešný Osijek. V súboji o bronz podľahli v penaltovom rozstrele Trnave. Podobne ako František Čajka postavil P. Bača „gro“ družstva na minuloročných základoch. Na úvodnom zraze v Dlhej Nad Oravou sa mu zišlo 25 adeptov. Najviac hráčov sa presadilo z Istebného, Dolného Kubína a Tvrdošína. Tréner Bača si pochvaľoval spoluprácu s predstaviteľmi klubov Buganom, Piačkom, Rypákom, Ratičákom. Vybraní hráči sa ukázali ako fyzicky zdatnejší. Avšak takisto ako u ostatných Výberov Oravy preverí ich schopnosti až samotný turnaj. Kategória U 11 je v rámci celej Fragarie Cupu najobsadenejšia. Presne 64 tímov bude súčasťou tejto kategórie. Pre Oravcov to rozhodne nebude prechádzka ružovou záhradou. Väčšina hráčov si už pomaly zvyká na veľké ihriská. Adaptabilita na o polovicu zmenšený priestor môže niektorým robiť problém. Hráči sa pri prebratí lopty dostávajú do väčšej časovej tiesne. Ťahúňom tímu by mal byť dvakrát najlepší hráč Fragarie Cupu v danej kategórii Eduard Bugan. Ten mal ešte pred tromi týždňami zlomenú nohu. Podľa slov Pavla Baču je však dostatočne „vykopaný“ nato, aby bol stále pravým strojcom úspechu. Samotné družstvo je však vyvážené. Presne na polovicu má tréner Bača rozdelených ofenzívnych a defenzívnych hráčov. Koncepciu samotnej hry sa bude snažiť postaviť na sile krídelníkov prípadnej streľbe z druhého sledu. Tá by mala byť realizovaná po nabiehaní obrancov. Útočníci Michal Lajš a Jakub Železňák sa takisto zapotia. Výber Oravy U 11 odohrá tento utorok v Breze posledný modelovaný zápas s mladšími žiakmi Námestova. Až tam by sa malo dospieť ku konečnej zostave. Ciele tohto družstva sú v prvom rade postúpiť zo skupiny. Až 8 klubov sa podieľalo na jeho zložení. Pre oravský futbal je to pozitívny signál, ktorý naznačuje, že sa v kluboch pracuje. Horšie by to mohlo byť so zohratosťou. Nuž, pre dobrý výsledok bude okrem futbalových schopností treba viac. Konkurencia je naozaj tvrdá a hrať srdcom sa oplatí.
Zostava Výberu Oravy U 11
n Obrana: Adrián, Piaček - Istebné, Alexander Medvecký – Istebné, Stanislav Meľo – Dolný Kubín, Filip Bakoš – Tvrdošín
n Záloha: Ondrej Chromek – Istebné, Eduard Bugan – Dolný Kubín, Michal Briestenský – Dolný Kubín, Matej Matejčík – Breza
n Útok: Jakub Železňák – Trstená, Michal Lajš – Tvrdošín, Tomáš Košut – Or. Polhora
n Brankári: Samuel Ratičák – Námestovo, Erik Krivulčík – Or. Lesná

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 2. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 6. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 883
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 630
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 5 035
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 240
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 028
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 326
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 148
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 961
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 923
 10. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 1 823
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V cieli si už fanúšikovia obsadzujú najlepšie miesta.

Od samého rána stovky ľudí pripravujú dojazd druhej etapy.


12 h
Cestovanie autobusmi je bezpečné aj kvôli ich pravidelnej dezinfekcii.

V prímestskej doprave zaplatíme len 35 centov bez rozdielu dĺžky trasy.


14 h
Žaneta Bednárová (vpravo) s Natáliou Kováčovou všetkých prekvapili. Ani samy neverili v taký úspech.

Kolky si v rodine Bednárovcov obľúbil každý.


14 h
na tejto mape sú vyznačené lokality, ktorých sa zaradenie do chránených území týka.

Majitelia pozemkov nesúhlasia so zaradením do chráneného územia.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Do akcie sa zapojili stovky ľudí.


16. sep

Z hospitalizovaných pacientov má potvrdené ochorenie 275 ľudí.


SITA 13 h

Paradoxom je, že Poltár, ktorý patrí medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou, zostáva v najlepšom štvorlístku.


SITA 16. sep

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred dažďom.


16. sep

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu