Volali sa Feruľa a Signo a v minulosti to boli dvaja nerozluční pomocníci učiteľa. Už Komenský vo svojom revolučnom názore vyslovil myšlienku, podľa ktorej by sa deti mali učiť spôsobom zrozumiteľným a zaujímavým. A pretože táto myšlienka je dnes stále viac a viac aktuálna, vychádzala z nej aj téma tohtoročnej literárnej súťaže poriadanej OcÚ, ZŠ a Farským úradom Nižná. Tému Učenie je hra, hra je učenie rozpracovalo vo svojich prozaických a básnických dielkach 45 žiakov zo ZŠ v Nižnej. Mladí literáti písali o všetkom, čo ich v škole zaujalo, či dobre pobavilo. Nechýbala im pri tom fantázia. Saška Opátová zo 7.B za svoju báseň Veľký klaun získala 3. miesto v celoslovenskej literárnej súťaži Dúha. Svoju triedu v nej opisuje ako miesto radosti a zábavy, keď v závere básne hovorí: Žmurk sem / žmurk tam./ Hádanky nám / dáva sám / náš učiteľ / veľký klaun.
Monika Saganová sa zas zamýšľa nad predstaviteľmi štúrovskej generácie, ktorí jej hľadia zo stien priamo do zošitov a tešia sa spolu s ňou zo zmien, ktoré sa na Slovenku udiali od čias Štúra, Hurbana a Hodžu, keď v roku 1843 kodifikovali spisovnú slovenčinu.
Milan Mikulášik zo 7.C opísal svoju radosť zo školy v prírode. Nezabudol ani na zvieracích návštevníkov takejto zvláštnej školy. Patrik Bachan sa teší do školy na kamarátov, Lukáš Šroba zo 6.A napísal ódu na knihu. Radosť z blížiacich sa prázdnin vyjadril Martin Vyrostko. Saška Opátová si na prvé dotyky s literatúrou spomína takto: Dobšinský zas / objavil jas / vzácnej rozprávky./ Jej hlas hlása / múdrosť, dobro / lásku pre všetkých.
Aj ďalšie príspevky prekročili priemer detských veršovačiek či slohových prác. A preto porota ďakuje všetkým účastníkom súťaže a želá nielen nižnianskym, ale aj ostatným žiakom, aby sa im sny o škole plnej priateľov a hier splnili.