ÚSTIE NAD PRIEHRADOU. Projekt na vybudovanie informačného centra predkladalo CHKO Horná Orava ešte v roku 2006. „V rámci štátnej ochrany prírody sme pripravili viacero projektov, pričom úspešný bol práve projekt vybudovania informačného centra. Zo štrukturálnych fondov sme získali približne 18 miliónov korún,“ informoval nás Róbert Trnka, riaditeľ ŠOP, Správy CHKO Horná Orava Námestovo.
Projekt sa však netýka len vybudovania centra. Zahŕňa aj propagáciu ochrany prírody a propagáciu sústavy Natura 2000. Za získané peniaze predkladatelia projektu vybudovali objekt informačného centra, nakúpili potrebné zariadenie, vytvorili propagačné materiály, brožúry, letáky a pohľadnice. V rámci zabezpečenia ochrany hornej Oravy nakúpili aj materiálno-technické vybavenie potrebné pre správu CHKO. „Kúpili sme motorový čln, snežný skúter, fotoaparáty, audio a video techniku. Samozrejme, všetky tieto veci budú používané aj v informačnom centre,“ vymenúva R. Trnka. Hoci ŠOP a Správa CHKO má sídlo v Námestove, objekt informačného centra vybudovali na Oravskej priehrade, ale z trstenskej, nie z námestovskej strany. Podľa slov riaditeľa bola dôvodom najmä dostupnosť pozemkov, ale aj lukratívnosť danej oblasti.
„Oravská priehrada je vlastne centrom CHKO Horná Orava, je to v blízkosti poľských hraníc, na území, ktoré má perspektívu z hľadiska rozvoja cestovného ruchu. V námestovskej oblasti sme mali problém so získaním pozemku. Druhým dôvodom bola prehustenosť pobrežia v Námestove. Rozmýšľali sme aj nad lokalitou pod Babou horou, ale napokon sme zhodnotili, že na Ústí je ruch najväčší, stretávajú sa tam rôzne skupiny ľudí a do škôl je odtiaľ len pár kilometrov.“
Informačné centrum CHKO Horná Orava by malo byť slávnostne otvorené koncom augusta, prípadne začiatkom septembra. Cieľom centra je podľa slov R. Trnku poskytovanie dostatočného množstva informácií o sústave Natura 2000 a o ochrane prírody v rámci celej Európskej únie.
„Centrum chceme sprístupniť verejnosti, ktorá tam bude môcť získať informačné materiály o tomto území nielen z pohľadu ochranárskeho, ale aj turistického. V centre bude aj výstavná miestnosť, kde budú k dispozícii filmy s rôznou tematikou, premietacia technika, plagáty, postery, knižnica. Okrem toho by sme chceli vytvoriť cyklus prednášok pre školskú mládež i dospelých. U starších sa chceme zamerať najmä na skupiny, ktoré pôsobia, prípadne ovplyvňujú dianie v prírode – na lesníkov, poľovníkov, učiteľov biológie a ekológie, rybárov a podobne,“ približuje plánované pôsobenie centra R. Trnka. Štruktúru programu, ktorý budú ochranári ponúkať prípadným záujemcom, by chceli vytvoriť ešte pred otvorením centra.