PODBIEL. Aj tento rok sa komisia cestovného ruchu, ktorá pôsobí pod obecným úradom, rozhodla, že v obci treba obnovovať históriu, pripomínať tradície. Rezbársky plenér, s ktorým začali už vlani, preto spojili s ešte jednou historickou udalosťou – sprístupnením pamätníka, ktorý je venovaný lesnej úzkorozchodnej železničky. Tá obcou prechádzala pred vyše 80 rokmi a práve vďaka nej bol Podbiel jedným z priemyselných centier vtedajšej hornej Oravy. „U nás vtedy sídlila maďarská firma, ktorá vlastnila parnú pílu. A keďže ju majitelia chceli naplno využívať, vybudovali železničku. Drevo zo Studenej doliny sa vďaka nej dostalo do Podbiela oveľa rýchlejšie,” pripomína člen komisie Pavol Tmák malú časť histórie obce.
Keďže množstvo ľudí, nielen cudzích, ale aj domácich, ani len netuší, že od Brestovej až po Podbiel kedysi viedla železnička, obec chce aspoň takýmto spôsobom pripomenúť súčasníkom, čo všetko sa v tejto dedine robilo, aký veľký význam mala.
Železnička končila na brehu rieky Orava pod Červenou skalou. Preto sa vedenie rozhodlo, že aj pamätník osadia na to isté miesto. „Pamätník bude mať formu makety mašinky, pri nej bude stáť drevený železničiar. Pri mašinke bude aj informačná tabuľa, z ktorej sa návštevníci dozvedia množstvo informácií o tejto železničke. Budú mať možnosti aj sa v nej odfotiť,“ približuje P. Tmák.
Keďže organizátori spojili rezbársky plenér s takouto netradičnou akciou, ani výtvory rezbárov neboli celkom klasické. Róbert Veselý robil dreveného trpaslíka, ktorý skončí v školskej záhrade a tešiť sa z neho budú najmä deti. Ivan Krška vyrezával vartáša, ktorý bude strážiť dreveničky na Bobrovej rali. Železničiar Stanislava Ondríka poputuje spolu s maketou mašinky pod Červenú skalu. Aj tento rok sa zruční majstri pasovali so sochami od pondelka do piatku, od rána do večera. Všetky sú vyrobené z topoľov, ktoré vlani vyvrátil vietor a podmyla voda. „Už minulý rok sme zistili, že takéto drevené výtvory priťahujú pozornosť turistov. Preto sme radi, že dokážeme kalamitné drevo využiť aj na tvorbu takýchto výrobkov a nielen na kúrenie,“ dodáva Pavol Tmák. Podľa jeho slov by do budúcnosti chceli pôvodnú úzkorozchodnú železničku obnoviť a sprístupniť turistom. Na takéto plány však potrebujú množstvo financií a nepochybne aj spoluprácu s ďalšími obcami, cez ktoré železnička prechádzala.
Rezbársky plenér predchádzal najväčším letným slávnostiam v obci, Podbielanským slávnostiam, ktoré sa v Podbieli uskutočnia už túto nedeľu 6. júla.