ORAVICE. V rámci projektu Tatry bez bariér, ktorý vlani spustili ŠL TANAPu v spolupráci so spoločnosťou Hartmann, boli v Tatrách do konca minulého roka sprístupnené štyri bezbariérové chodníky.
„Tie prvé sa nachádzajú prevažne v prostredí, ktoré poznačili veterné či snehové kalamity. Územie tam vyzerá trošku inak a návštevník môže pozorovať zmeny. Na Orave však budú môcť turisti vidieť najmenej poškodené lesy. Vďaka tomu si z prechádzky nepochybne odnesú pekné zážitky,“ povedal na začiatku bezbariérových chodníkov Peter Spitzkopf, vedúci Odboru prác celospoločenského významu (PCV) ŠL TANAPu.
V Oraviciach pre ľudí, ktorí sa už, žiaľ, na vlastné nohy nepostavia, vytvorili dva chodníky. Jeden vedie Tichou a druhý Bobroveckou dolinou. Ľudia so zníženou schopnosťou pohybu sa vďaka dobrej úprave a nie príliš veľkému výškovému prevýšeniu so sprievodom, ale aj bez neho, pomerne jednoducho dostanú až na koniec chodníkov. „Táto myšlienka vznikla už minulý rok. Na začiatku to bol len pokus. Uvedomili sme si, že máme okolo seba aj skupinu ľudí, ktorí sú telesne postihnutí a hľadali sme spôsob, ako im umožniť prístup do tatranských dolín. Aj oni majú predsa právo na spoznávanie krás prírody. Zistili sme, že by sme naše zámery mohli zrealizovať na chodníkoch, ktoré majú lepší povrch, nemajú veľké výškové prevýšenie a nepotrebujú špeciálnu fyzickú zdatnosť,“ priblížil P. Spitzkopf začiatky budovania bezbariérových chodníkov. Pilotným projektom bol chodník na Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku. Ďalšie tri – na Hrebienok, z Javoriny na Podmuráň a chodník do Bielovodskej doliny - vznikli priamo v Tatrách. Keďže organizátori po prvom roku fungovania týchto chodníkov zaznamenali pozitívne ohlasy zo strany telesne postihnutých, rozhodli sa v začatom trende v rámci možností pokračovať. „Tento rok preto otvárame ďalšie štyri chodníky, pri dvoch z nich sa práve nachádzame. Okrem toho chceme hendikepovaným sprístupniť aj Múzeum TANAPu a Botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici. Vďaka tomu môžu telesne postihnutí naplno vychutnávať všetky krásy, ku ktorým sa v horách kvôli svojmu postihnutiu nedostanú,“ dodáva P. Spitzkopf. Ďalšie dva pribudnú smerom na Popradské pleso a na lesnej ceste na Zverovke vedúcej Roháčskou dolinou k Ťatliakovej chate.
Vytvorenie bezbariérových chodníkov nie je lacná záležitosť. Na niektorých menili asfaltový koberec, iné pokrývali minerálnym betónom a cementovou stabilizáciou, ktoré sú prírodnejšieho charakteru. Ako však vedúci odboru PCV podotkol, sú to určite účelne využité financie.
Na otvorení chodníkov sa zúčastnil aj generálny riaditeľ spoločnosti Hartmann Ľubomír Páleník. „Som vďačný TANAPu, že môžeme spolupracovať na takomto úžasnom projekte. Je to totiž hlavne o ľuďoch, ktorí stratili možnosť chodiť na vlastných nohách, ale nestratili svoje veľké srdce a nádej pozerať sa na krásnu horskú prírodu,“ vyjadril svoje potešenie nad projektom.
ŠL TANAPu s podporou spoločnosti Hartmann vytvorili aj náučnú brožúrku Tatry bez bariér, v ktorej sú informácie o všetkých bezbariérových chodníkoch, o niektorých ubytovacích kapacitách v Tatrách, súčasťou je aj mapka s vyznačenými turistickými chodníkmi.