BRATISLAVA/LOKCA/ORAVSKÁ POLHORA. V rámci aktuálneho ročníka programu dáva nadácia autorom 93 podporených projektov šancu zveľadiť svoje okolie a prispieť ku krajšiemu životu v regiónoch. V rámci všetkých ôsmich krajov Slovenska Konto Orange prerozdelí až 6 miliónov Sk.
Do štvrtého ročníka programu Šanca pre váš región sa zapojilo 361 záujemcov o grantový príspevok. Vďaka zvýšeniu celkového objemu podpory zo 4 na 6 miliónov Sk vzrástla aj maximálna čiastka určená pre jeden projekt, a to zo 70 000 na 100 000 Sk.
Podpora je opäť zameraná na rozvoj komunitného života v regiónoch, obnovu miestnych kultúrnych tradícií, výstavbu oddychových zón, prehĺbenie regionálneho cestovného ruchu, podporu sociálneho života ako aj výstavbu detských a športových ihrísk. Podporené projekty budú realizované v období od júna do októbra tohto roku.
Na Orave získali podporu z Konta Orange dva projekty: AmatKino klub Lokca a Ako hrali naši majstri.
Projekt AmatKino klub Miroslava Beniana je zameraný na prezentáciu výhradne neprofesionálnych audiovizuálnych diel formou video projekcií, a to nie len z dielne slovenských tvorcov, ale i tvorcov zo zahraničia. Súčasťou aktivít neformálnej skupiny je aj aktivizovať spoluobčanov a zapojiť ich do dokumentovania kultúrno-spoločenského diania v obci Lokca prostredníctvom videozáznamov a fotoreportáží. Z poskytnutého materiálu bude každých šesť mesiacov spracovaný tzv. obecný žurnál, ktorý bude spolu s neprofesionálnymi filmami prezentovaný počas projekcií.
Druhý úspešný projekt Ako hrali naši majstri spracovala obec Oravská Polhora. Zámerom projektu je podpora a zachovanie tunajšej tradície výroby a hry na starobylý hudobný nástroj - gajdy. Hra na gajdy je vzácny kus histórie, ktorý sa obci Oravská Polhora s pomocou nadšencov podarilo obnoviť a zachovať a postupne si získava priaznivcov v čoraz širšej populácii. Hlavným cieľom projektu je rozšírenie stálej expozície gajdošských tradícií na Orave o možnosť premietania obrazových a zvukových nahrávok hry majstrov gajdošov a zriadenie školy hry na gajdy pre mládež.
SPOMEDZI 93 PODPORENÝCH PROJEKTOV BOLO NAJVIAC PODPORENÝCH V ŽILINSKOM KRAJI (15), NAJMENEJ V TRNAVSKOM (8) A BRATISLAVSKOM (9) KRAJI.