množstvo odborných a najmä praktických skúseností a zručností. Spojená škola v Nižnej.
Z každého rožku trošku
Ešte vlani pôsobili Stredné odborné učilište v Nižnej a Stredná umelecká škola ako dva samostatné subjekty. Koncom minulého roka však došlo k spojeniu niektorých stredných škôl a učilíšť a touto zmenou prešli aj nižnianske školy. V súčasnosti teda vystupujú pod jedným názvom Spojená škola.
Škola ponúka široký sortiment učebných a študijných odborov. Učebné odbory sú ukončené záverečnou skúškou s výučným listom, 4-ročné študijné odbory sú ukončené maturitným vysvedčením aj výučným listom. Učebné odbory sú 3-ročné a pokračujú 2-ročným nadstavbovým štúdiom.
Okrem množstva ponúkaných odborov sa angažuje aj oslovovaním a nadväzovaním spolupráce s oravskými firmami. V súčasnosti aktívne spolupracuje hneď s niekoľkými významnými firmami v regióne. Študenti sa teda určite nebudú sťažovať, že sa musia všetky informácie, ktoré budú pri svojej profesii potrebovať, nabifľovať z knižiek. Hoci prvé roky sa venujú najmä teórii, posledný ročník štúdia ich čaká zaslúžená odmena - odborná prax vo firme, s ktorou škola spolupracuje a ktorá sa venuje tomu, čo daný študent študuje. Vďaka tejto praxi získajú praktické skúsenosti priamo na špecializovaných pracoviskách firiem, finančné ohodnotenie a certifikát o absolvovaní odbornej praxe, ktorý im bude určite veľmi nápomocný pri žiadosti o zamestnanie. Firmy však škole nepomáhajú len po stránke poskytovania praxe študentom, ale aj v rovine metodickej, odbornej i materiálnej. Dĺžka praxe, ako aj jej začiatok či koniec však závisí najmä od odboru, na ktorý sa žiak prihlási.
Nie tak dávno bolo všeobecne známe, že stolári a uplatnenie na trhu práce nešli priveľmi dohromady. To je však už dávno minulosťou. Ako podotkol riaditeľ Spojenej školy Peter Smolár, už aj v okolí hornej Oravy vznikajú stolárske firmy, ktoré sa z roka na rok rozrastajú, prosperujú a ich výrobky sú žiadané nielen na Orave, Slovensku, ale aj v zahraničí. Dopyt po šikovných a najmä vyštudovaných stolárov teda narastá. Práve preto sa vedenie školy rozhodlo pre vytvorenie ďalšieho odboru - Stolár – Drevárska a nábytkárska výroba. „Profesia stolár je na trhu práce čoraz žiadanejšia. Prechádza vývojom a z klasického robotníka na výrobu nábytku sa stáva profesionálny odborník v hromadnej výrobe, ktorý zvláda obsluhu náročných CNC strojov drevárenských procesov. Takáto práca je aj veľmi dobre finančne ohodnotená,” hovorí riaditeľ. Nedávno sa im dokonca podarilo nadviazať spoluprácu s istou trstenskou firmou, ktorá sa zaoberá špecializovanou výrobou priemyselných drevených zostáv na technologických zariadeniach špičkovej kvality. Spojená škola v Nižnej a trstenská firma sa zhodli, že budú spoločne vzdelávať novú generáciu odborníkov v oblasti moderných drevárenských technológií. Vďaka spomínanej spolupráci budú mať už žiaci prvého ročníka možnosť naučiť sa v praxi, ako sa pracuje v takejto firme. Pravidelne sa budú zúčastňovať na odbornom výcviku, pričom za svoju prácu budú aj patrične finančne ohodnotení.
Motiváciou pre potenciálnych záujemcov je okrem zárobku aj pravidelná postupná príprava na náročných zariadeniach firmy a po skončení školy podpísanie pracovnej zmluvy. Teda podmienky, ktoré zatiaľ neposkytuje žiadna iná škola na Orave. Zaujímavá je aj výška zárobkov v tejto, ale aj v iných stolárskych firmách. Už dnes tam môže zamestnanec, ktorý skončil školu s výučným listom, zarobiť od 20 000 do 40 000 Sk.
Bezpečnosť je prvoradá
Okrem už spomínaného odboru stolár vyhlásila škola druhé kolo prijímacích skúšok aj v ďalších odboroch. Jedným z nich je mechanik – elektrotechnik so zameraním na spotrebnú elektroniku. Študenti si počas štúdia osvoja činnosti spojené s výrobou, montážou, servisom, nastavením, oživovaním, opravami a diagnostikou výrobkov spotrebnej elektroniky. Naučia sa základné princípy spotrebnej elektroniky, jej funkčnosť, aplikovatelnosť a základné technické parametre. Absolventi ovládajú činnosť moderných rozhlasových, televíznych, satelitných prijímačov, videorekordérov, kamier, digitálnych fotoaparátov a mobilných telefónov. Dokážu merať, montovať a nastavovať základné rozvody televízneho signálu, satelitnú techniku, prípadne diagnostikovať poruchy. Škola nezabudla ani na pokrok doby a preto žiaci pri opravách využívajú moderné technologické postupy spojené s výpočtovou technikou.
Podľa slov P. Smolára v súčasnosti vznikajú a rozširujú sa mnohé firmy pre oblasť spotrebnej techniky so zameraním na užívateľskú sféru, priemyselnú sféru alebo oblasť zabezpečovacej techniky. „Naša škola pripravuje odborníkov pre túto oblasť na princípoch vlastných školských programov, ktoré zaručujú modernú formu štúdia a získanie všestranných odborných skúseností práve pre spotrebnú techniku. Nová metodika prípravy je založená na postupnom zvládnutí náročných procesov cez programovateľné hračky typu LEGO, kde si žiaci osvojujú základy programovania a konštrukčné aj kombinačné schopnosti. Príprava ďalej pokračuje na bezpečnostných systémoch firmy JABLOTRON,” približuje riaditeľ ďalší odbor. Študenti sa naučia vyrábať a programovať profesionálne zariadenia na zabezpečenie domov, áut, či priemyselných systémov. Systémy zabezpečovacej techniky sú doplnené priemyselnými kamerami a digitálnou videotechnikou na poznanie digitálneho spracovania signálu. Vyučovanie sa realizuje na zariadeniach firmy HDS a.s. Príprava je zakončená na zariadeniach National Instruments a programovanie v programe LabVIEW, čo je svetový štandard pre riadenie, meranie a testovanie v priemysle. Praktická príprava prebieha v rôznych firmách zaoberajúcich sa výrobou spotrebnej techniky. Tam si žiaci prakticky overia všetko, čo sa naučili na vyučovaní.
Ešte stále máte šancu!
VŠETCI DEVIATACI, KTORÍ ZATIAĽ NIE SÚ PRIJATÍ NA ŽIADNU STREDNÚ ŠKOLU ČI UČILIŠTE A ROZHODNÚ SA PRE PODANIE PRIHLÁŠKY PRÁVE DO NIŽNEJ, SA MÔŽU UCHÁDZAŤ AJ O ĎALŠIE ODBORY. VOĽNÉ MIESTA SÚ V ODBORE MECHANIK ELEKTRONICKÝCH ZARIADENÍ, TECHNICKOADMINISTRATÍVNY PRACOVNÍK, ELEKTROMECHANIK PRE STROJE A ZARIADENIA. PRE TÝCH, KTORÍ OPLÝVAJÚ VÝTVARNÝM TALENTOM A FANTÁZIOU JE STÁLE MOŽNOSŤ AJ V ODBORE PROPAGAČNÁ GRAFIKA.