DOLNÝ KUBÍN. Bytovka obývaná prevažne Rómami už nespĺňala základné normy štandardnej životnej úrovne. V niektorých bytoch sa dlhodobo nekúrilo kvôli podlžnostiam ich nájomníkov voči správcovi domu, čo sa odrazilo na stenách izieb, na ktorých sa rozšírili plesne. Kúpeľne s toaletami v mnohých prípadoch pripomínali záchody v pohostinstve najnižšej cenovej kategórie. A dlhy nájomníkov neustále narastali. Samospráva sa preto rozhodla problém riešiť. „Uvažovali sme o viacerých možnostiach. Chceli sme napríklad postaviť nízkonákladovú bytovku. V každej z lokalít, kde sme ju plánovali postaviť, sa však občania voči výstavbe ohradili,“ hovorí Jozef Gruchalák, vedúci sociálneho odboru. Mesto napokon dalo Rómom – neplatičom na výber. Buď zostanú v nájomnej bytovke, no prijmú pravidlá, ktoré im určí, alebo sa vysťahujú. Každý, kto chce na Ťatliačke bývať, musí zložiť vopred finančnú zábezpeku 7500 korún a pred pridelením bytu sa osobne zúčastniť pri prácach na oprave bytu. Zábezpeka má slúžiť ako poistka pre prípad, že by sa nájomca ocitol vo finančnej tiesni a nebol schopný zaplatiť nájom. Obyvatelia tiež musia mesačne platiť nájomné, ktoré sa pohybuje od 500 do 1500 korún. K tomu treba ešte prirátať zhruba dve tisícky za elektrinu a splátkovú čiastku za rekonštrukciu bytu. „ Trváme na tom, aby sa budúci nájomník podieľal na stavebných prácach. Zatiaľ sme pridelili byty trom rodinám, ktoré splnili podmienky, zložili zábezpeku a spolupodieľali sa na oprave bytu, „ uviedol J. Gruchalák. Čím viac si nájomník opraví svojpomocne, tým menšie sú následne jeho splátky za renováciu obytných priestorov. Potvrdil nám to živnostník, ktorý zabezpečuje a dozoruje kvalitu vykonaných stavebných prác v bytovke.
Po premene bytovky na ubytovňu opustilo byty 20 rómskych rodín. Boli umiestnené do zariadení dočasného bývania Kotva I a Kotva II. Pôvodne sa v bytovke, ktorej správcom je spoločnosť Tehos, nachádzalo 40 bytov. Z tých, ktoré boli na prízemí, vznikli kancelária pre sociálnych pracovníkov a byt domovníka. Čoskoro pribudnú práčovňa, sušiareň, klubovňa a kotolňa. Vstup na balkóny, kde nájomníci sušili prádlo a skladovali nepotrebné veci je obmedzený, pretože nespĺňajú potrebné požiadavky pre statiku. Spolu so strechou ich chce mesto opraviť. Poslanci mestského zastupiteľstva už schválili vyčlenenie peňazí na tento účel z mestskej pokladnice. „Tehos vykoná rekonštrukciu kotolne s kotlom na pevné palivo. Momentálne tu je elektrické vykurovanie, ktoré je ale pre nájomcov drahé,“ vraví sociálny pracovník ubytovne Nádej Róbert Uchál. Zaujímavosťou je, že v bytovke žijú aj dve rodiny dôchodcov – nerómov. Napriek tomu, že mesto im ponúklo byty v inej časti Dolného Kubína, ponuku neprijali. Vraj sa im páči tam, kde sú.
V METROPOLE DOLNEJ ORAVY ŽIJE V SÚČASNOSTI PRIBLIŽNE 350 RÓMOV. MLADÁ GENERÁCIA MÁ ÚDAJNE ČORAZ VÄČŠIU SNAHU OSAMOSTATNIŤ SA OD RODIČOV. MOMENTÁLNE NAJMLADŠOU RÓMSKOU MAMIČKOU V MESTE JE 17-ROČNÉ DIEVČA.