RABČA. Poľnohospodárske družstvá pociťujú potrebu obnovenia takých odborov v regióne Oravy, aké kedysi poskytovalo dnes už zaniknuté SOU poľnohospodárske v Oravskom Podzámku.
„Začíname pociťovať deficit mladej generácie, ktorá by bola vyškolená na nové výdobytky techniky, ktoré máme zabudované v nových strojoch,“ povedala nám Ľudmila Mokošáková, predsedníčka Poľnohospodárskeho družstva Magura v Rabči.
Poľnohospodárske družstvá v súčasnosti využívajú vysoko špecializované technológie a stroje, ktoré majú hodnotu od jedného aj do šesť miliónov. Ide o traktory, rezačky, kombajny, kŕmne vozy a samozberacie vozy. „Máme stroje, kde je všetko riadené vnútornými počítačmi. Pri strojoch súčasnej generácie nie je ničím výnimočným, že majú napr. klimatizovanú kabínu či aergonomické sedadlá.“
Priemerný vek zamestnancov PD sa stále zvyšuje, čo má za následok, že zamestnanci PD sú síce odborníkmi, ale na klasické stroje a traktory. Podľa slov Ľ. Mokošákovej si len ťažko osvojujú novú modernú techniku, pracujúcu na báze elektroniky. „Po zrušení SOU poľnohospodárskeho v Oravskom Podzámku sa mladí adepti poľnohospodárskych študijných odborov preorientovali na murárske práce, varenie, obsluhovanie a podobne,“ tvrdí Ľ. Mokošáková. Družstvá na Orave sa rozhodli pokúsiť vyriešiť tento problém na úrovni regionálneho školstva. Požiadali teda o vytvorenie nového študijného odboru. „Obrátili sme sa s našou požiadavkou na SOU lesnícke v Tvrdošíne, ktoré má s naším zameraním veľa spoločného. A čo je pre nás podstatné - dosahuje dlhodobo jedno z najlepších uplatnení svojich absolventov na trhu práce.“
Riaditeľ SOU lesníckeho Ján Vorčák vyšiel poľnohospodárskym družstvám v ústrety a od myšlienky sa postupne prechádza k jej realizácii. V novom školskom roku 2008/09 otvorí SOU lesnícke v Tvrdošíne nový odbor agromechanizátor – opravár. Od absolventov sa bude očakávať, že budú schopní obsluhovať drahé stroje so zabudovanými počítačmi a zároveň ich budú vedieť v prípade potreby opraviť.
SOU lesnícke plánuje na nový odbor prijať 20 žiakov. Podľa slov Jána Vorčáka doteraz registrujú tri prihlášky na tento odbor. „Nie je to konečný stav prihlásených. Ten budeme poznať až v septembri. Prebehne prijímacie konanie, a to v dvoch kolách. Niektorí študenti budú chcieť tiež prestúpiť z iného odboru. Kvôli potrebným vybavovaniam, aby sa mohol nový odbor otvoriť, sa informácie o odbore agromechanizátor – opravár zverejnili pomerne neskoro, takže žiaci nemali o ňom dostatok informácií. Tento deficit sa snažíme ešte dohnať.“
Poľnohospodárske družstvá sa rozhodli budúcich agromechanizátorov podporovať aj finančným príspevkom 1000 korún mesačne na študenta počas štúdia. Tak, ako tomu bolo pred niekoľkými desiatkami rokov. Záväzkom študenta voči PD bude podmienka, že ostane dva roky pracovať na družstve v odbore, ktorý vyštudoval. Budúci absolventi spomínaného odboru budú mať teda po ukončení školy o prácu postarané.