DOLNÝ KUBÍN. Už dva mesiace sa po dolnooravskej metropole pohybujú mladí športovci na bicykloch v modrooranžových dresoch. Skupina 14 reprezentantov, dvoch trénerov a mechanika pochádza z Ruska.
Cyklisti sú študentmi moskovského olympíjskeho učilišťa a súčasne členmi novovzniknutého cyklistického klubu Karo-film. Tento klub vzišiel z jedného z najsilnejších ruských tímov, ktorý je hlavne v západnej Európe známy ako Omnibike. V minulých rokoch pôsobili cyklisti z tohto klubu vo Francúzsku. Tento rok sa rozhodli zmeniť svoje pôsobisko a presunuli sa na Slovensko. „Jeden z ich sponzorov má na Orave pracovné aktivity a žijem tu aj ja. Príchod ruského tímu sme pripravovali už od minulého roka,“ povedala nám Oxana Dovner, ktorá Rusov v Dolnom Kubíne sprevádza. Podľa trénera Andreja Toporischteva je tento región ideálny pre ich tréningový plán. Nachádzajú sa tu výborné trasy pre cestné i horské bicykle. „Po namáhavých súťažiach si tu dokážeme aj fantasticky oddýchnuť. Sú tu milí ľudia, krásne prostredie a čistý vzduch,“ hovorí Andrej. Najobľúbenejšou trasou ruských športovcov je stará cesta vedúca z Ružomberka na Liptovskú Maru. Pre cyklistov je dôležitý predovšetkým kvalitný asfaltový povrch ciest a čo najmenšia premávka áut. Aj keď, ako tvrdí Andrej, slovenskí vodiči sú k cyklistom na cestách veľmi ohľaduplní a trpezliví. „To sme v Rusku, ani v iných štátoch nezažili.“
Andrej je na Orave spolu s manželkou Natáliou. Tá trénuje ženskú časť tímu. Rovnako ako Andrej aj ona bola kedysi ruskou reprezentantkou v cyklistike. Z ich manželstva vzišiel syn Maxim, ktorý tiež bicykluje a je v klube Karo-film. V čase nášho rozhovoru bol na významnom šampionáte v Rusku. Tento týždeň v utorok Rusi odchádzajú do svojej krajiny. Zúčastnia sa tam dôležitých pretekov, na ktorých potrebujú zvíťaziť, aby sa prebojovali na európsky šampionát. Zároveň si musia vybaviť nové vízové povolenie pre ďalší pobyt na Slovensku. Do Kubína by sa mali vrátiť v júli.
Tím Karo-film tvoria športovci od 15 do 19 rokov. Navštevujú už spomínané olympíjske učilište. Základom ich súčasného života je šport. Do školy chodia v zime, zhruba dva mesiace. V ostatnom čase študujú prostredníctvom internetovej komunikácie s profesormi. Cez týždeň sa pripravujú na súťaže, ktoré sa konajú počas víkendov. Pondelky sú oddychové, kedy cyklisti čerpajú nové sily. Utorky a stredy sú z pohľadu tréningov najťažšie. Tréningová náplň závisí od toho, na aké preteky sa športovci pripravujú. „Ak trénujú na cestnú súťaž, denne musia najazdiť minimálne dvesto kilometrov. Pri súťažiach na horských bicykloch trvajú tréningy tri a pol hodiny,“ vysvetľuje tréner. S chlapcami trénujú zvyčajne aj dievčatá. Držia sa síce na chvoste pelotónu, ale „šlapú“ rýchlejšie, ako keby jazdili samy. „Rozdiel je asi o päť kilometrov. Dievčatá trénujú s chlapcami hlavne vtedy, keď sa pripravujú na silného súpera. Potom to majú v súťaži jednoduchšie, pretože už majú čosi nabehnuté.“ V súťaži preteká vždy celý tím. Tréner pred šampionátom vždy určí podľa aktuálnej kondície každého svojho zevernca, kto bude takzvaný líder. Byť lídrom znamená prevziať zodpovednosť za celý tím a snažiť sa priviezť ho k víťazstvu. Tímoví kolegovia musia byť lídrovi v jeho snahe maximálne nápomocní. „Snažia sa znížiť náskok súpera, „čistiť“ lídrovi cestu, chrániť ho a vopred premyslenou stratégiou klamať protivníka. Robia všetko preto, aby lídrovi uľahčili priebeh preteku, a on ho potom mohol vyhrať,“ rozpráva A. Toporischtev. Svoje kvality klub Karo-film ukázal už na niekoľkých medzinárodných pretekoch, ktorých sa zúčastnil na Slovensku i v okolitých štátoch počas pobytu v Dolnom Kubíne. Pre ostatné tímy bol Karo-film úplnou neznámou. „Každý organizátor súťaže očakáva vždy známe a úspešné kluby. Nás nikto nepoznal a tak k nám pristupovali rezervovane. Keď sa nám ale podarilo získať niekoľko prvenstiev, začali dokonca za nami sami chodiť usporiadatelia, aby sme zúčastnili aj ich pretekov,“ povedal niekdajší pretekár.
To málo voľného času, ktorí ruskí športovci majú, trávia pri televízore, za počítačom, alebo s knihou. Ich režim je veľmi prísny. To sa týka aj stravy, ktorej zloženie určuje tréner. V zásade platí, že jedia veľa zeleniny a ovocia, večer konzumujú mäso ako dôležitý zdroj bielkovín. Na doping v športe má Andrej jednoznačný názor. „Doping je zlo. Závisí od každého trénera, akú cestu si zvolí. Ja si cením poctivú cestu,“ tvrdí muž, ktorého v čase jeho vrcholnej kariéry neprajníci obviňovali z dopingu. Svojich zverencov učí pri podávaní výkonov používať okrem fyzickej sily aj hlavu. „Všetko je to o sebapoznaní a správnom rozložení síl. Ľudia dokážu z celkového potenciálu, ktorým disponujú, využiť len 17 % síl. Ak si človek určí za cieľ dosiahnuť len o jedno percento viac, bude vyhrávať.“